Przejdź do treści

Czy do rozpoczęcia terapii można kogoś nakłonić? Odpowiada psycholożka Joanna Gutral

Czy da się nakłonić kogoś do terapii? / unsplash
Czy da się nakłonić kogoś do terapii? / unsplash
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim

„Czasami słowa 'idź na terapię’ padają z troski, czasem jako efekt postterapeutycznego zachwytu zrealizowanymi celami osobistymi. Chcemy, aby wszyscy doświadczyli tego stanu. Może i wybrzmieć unieważniająco, bo jak to najczęściej w życiu bywa, wszystko to zależy” – pisze psycholożka Joanna Gutral na Instagramie. Jak to w końcu jest – czy da się namówić kogoś do rozpoczęcia terapii? Ekspertka wyjaśnia. 

Czy da się kogoś namówić do uczestnictwa w terapii?

Psycholożka jasno odpowiada, że nie. Jest to niemożliwe i/lub niekorzystne dla samego procesu terapeutycznego.

„Terapia indywidualna jest procesem pacjenta. Nie może zatem ingerować w nią rodzic, partner, brat, siostra czy przyjaciółka. Decyzję o podjęciu terapii podejmuje sam zainteresowany (sama zainteresowana), gdyż to właśnie jego (bądź jej) motywacja będzie konieczna do podtrzymania i zaangażowania w proces” – pisze psycholożka.

I dodaje, że warto wyobrazić sobie dialog: „- Dlaczego zdecydował się pan/pani skorzystać z psychoterapii? – Bo mi (wpisz dowolne) kazał/kazała”.

„Oczywiście terapeuta dopyta o nową motywację, ale jeżeli takie stanowisko pozostanie niezmienne, raczej trudno będzie pracę kontynuować” – wyjaśnia Joanna Gutral.

Perspektywa obserwatora, czyli dlaczego miałabym wiedzieć więcej od zainteresowanej?

„Czasami wydaje nam się, że posiadamy większy wgląd w życie innych niż oni sami. To takie złudzenie często sprawia, że wydaje nam się, że 'wiemy lepiej’. Często także sami uniesieni osiągnięciem własnych celów terapeutycznych chcemy, by inni doświadczyli benefitów płynących ze skorzystania z psychoterapii. Czy oznacza to jednak, że faktycznie mamy moc stwierdzić, kto jej potrzebuje, a kto nie? Nie oznacza to jednak, że czasem pojawiają się sygnały, które mogą nas zaniepokoić” – pisze psycholożka.

W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:

Zdrowie umysłu
Naturell Ashwagandha, 60 tabletek
18,15 zł
Zdrowie umysłu
WIMIN Głębokie skupienie, 30 kaps.
79,00 zł
PROMOCJA
Zdrowie umysłu
Good Sleep from Plants 60 kaps. wegański
45,00 zł 60,00 zł
Zdrowie umysłu
Miralo Sen, Suplement na dobry sen, 20 kapsułek
20,99 zł
PROMOCJA
Zdrowie umysłu
Deep Focus from Plants 60 kaps. wegański
45,00 zł 60,00 zł
Agata Dorożuk, psycholożka i psychoterapeutka

Kto lubi dobre rady?

Psycholożka radzi, by znaleźć różnicę pomiędzy zdaniami: „Powinieneś iść do terapeuty!” a „Widzę, że coś się zmieniło. Nie dzwonisz, unikasz spotkań, twój nastrój wyraźnie się obniżył. Niepokoi mnie to. Chcesz pogadać?”.

„Kluczowe jest nazwanie zmian, które obserwujemy i zaoferowanie pomocy. Najpewniej sama osoba dobrze wie, że dzieje się z nią coś trudnego. Sygnał z otoczenia, że jest to widoczne, podparty gotowością do zaangażowania w pomoc może rozpocząć dyskusję” – pisze Gutral.

Postaw się w butach drugiej osoby

Jak wyjaśnia psycholożka:

  1. Osoba może nie mieć świadomości, że objawy są widoczne dla otoczenia.
  2. Zaznaczenie gotowości do wsparcia jest sygnałem, że zarówno osoba, jak i jej problem nie są ciężarem dla oferującego pomoc.
  3. Osoba może nie wiedzieć, gdzie szukać pomocy, a także posiadać osobiste przekonania co do psychoterapii. Jeżeli w rozmowie takie ujawni, możesz podzielić się swoją wiedzą i doświadczeniem, a także podesłać odpowiednie materiały psychoedukacyjne.

Nie jesteś terapeutą swoich bliskich

Psycholożka tłumaczy, że nawet jeżeli jesteś terapeutą zawodowo, to i tak nie jesteś terapeutą swoich bliskich.

„Rozmowa może być strategią na regulację napięcia, dialogiem w celu ustalenia planu pomocy. Jeśli jednak rozmiar i ciężar problemu przewyższa twoje możliwości (czasowe, finansowe, emocjonalne) i/lub kompetencje, pamiętaj, że ważną sugestią jest skorzystanie z profesjonalnej pomocy. Przecież nie składałabyś połamanej nogi przyjaciela samodzielnie, tylko skorzystała z pomocy lekarskiej, prawda?” – dodaje Joanna Gutral.

Terapia lasem

Jakie zdania warto wypróbować?

Psycholożka w swoim wpisie na Instagramie proponuje kilka zdań, które warto wypróbować:

  • Widzę, że coś się zmieniło (nazwij co).
  • Możesz na mnie liczyć (ponawiaj, nie od razu osoba może mieć gotowość, by skorzystać z pomocy).
  • To bardzo trudne, przykro mi, że musisz się z tym mierzyć. Myślę, że jest to sprawa dla specjalisty, byś mógł otrzymać właściwą pomoc. Myślałaś/Myślałeś o wizycie u psychoterapeuty?
  • Czy potrzebujesz mojego wsparcia w znalezieniu specjalisty?
  • Nie wiem, co czujesz, ale jeśli chcesz, mogę opowiedzieć, jak to było w moim przypadku. Może będzie to pomocne przed wizytą?
  • Co mogę dla ciebie zrobić?

Mówiłam, a ona/on nadal nic!

„Niektórzy nie od razu zdecydują się na skorzystanie z fachowej pomocy. Zamiast oceniania, słuchaj, dopytuj o obawy i wątpliwości, a następnie konfrontuj je z faktami, dostępną wiedzą i doświadczeniem. Możesz zaoferować pomoc w poszukiwaniu specjalisty lub dotarciu na wizytę. Pamiętaj jednak, że także ty masz prawo do swoich granic” – pisze ekspertka.

Psycholożka proponuje, by powiedzieć wtedy: „To, o czym mówisz, jest naprawdę bardzo trudne. Nie mam kompetencji, by fachowo ci pomóc. Nadal oferuję moją obecność, ale nie umiem ci pomóc. Zależy mi na twoim zdrowiu, dlatego ważne jest, abyś udał/udała się do specjalisty”.

„Jeżeli sami chcemy, aby nasze granice były respektowane, musimy pamiętać, by tego samego przestrzegać wobec innych. Decyzja o podjęciu leczenia jest decyzją pacjenta. Nasz niepokój może wynikać z troski, jednak odpowiedzialność za nasz dobrostan i zdrowie, jako osoby dorosłe, ponosimy my sami” – dodaje Joanna Gutral.

Psycholożka na koniec przypomina, że w przypadku zagrożenia zdrowia i życia należy kontaktować się z numerem alarmowym 112.

Joanna Gutral – kim jest?

Joanna Gutral jest psycholożką, certyfikowaną psychoterapeutką Polskiego Towarzystwa Terapii Poznawczej i Behawioralnej (nr certyfikatu 896), doktorantką w Instytucie Psychologii Uniwersytetu SWPS w Warszawie, psychoedukatorką i podcasterką.

W podcaście „Gutral Gada” ekspertka porusza wątki związane ze zdrowiem psychicznym, dobrostanem, relacjami i rozwojem osobistym.

Joanna Gutral prowadzi też swój profil na Instagramie. Obecnie obserwuje ją ponad 27 tysięcy osób.

 

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

„Całe życie towarzyszył mi natłok myśli. Jakby w mojej głowie grało radio” – mówi Paulina Pietrzak, psycholożka z diagnozą ADHD

Coraz więcej z nas potrzebuje pomocy psychoterapeuty, ale obecnie dla wielu to luksus. Dr Agnieszka Mościcka-Teske mówi, jak skorzystać z psychoterapii, kiedy nas na nią nie stać

Kiedy boli nas coś, czego nie ma. Ból fantomowy – przyczyny, objawy, diagnostyka, leczenie

Kiedyś Zaborem straszono, dziś już nikt tego nie zrobi. O największym szpitalu psychiatrycznym dla dzieci i młodzieży w Polsce

Young Leosia o korzystaniu z terapii: „Widzę, co dzieje się z moimi koleżankami i kolegami”

Kobieta rozmawia z psychoterapeutką w trakcie sesji

Powstanie nowa dziedzina specjalizacji m.in. dla lekarzy i pielęgniarek. „System opieki zdrowotnej zyska wysoko wyspecjalizowaną kadrę medyczną”

„Zaburzenia odżywiania u dorosłych pociągają za sobą bardzo wysokie koszty w relacji” – mówi psycholożka Marta Cieśla

„Latałam z wywieszonym jęzorem, nie lubiłam siebie i jeszcze sobie dowalałam, że jestem beznadziejna”. O wychodzeniu z depresji i pracoholizmu opowiada Dagny Kurdwanowska

Czy psychiatra współpracuje z egzorcystą? Na to pytanie odpowiada Monika Tucholska, czyli @mamapsychiatra / gettyimages

Czy psychiatra współpracuje z egzorcystą? Na to pytanie odpowiada Monika Tucholska, czyli @mamapsychiatra

Dr. n. med. Grzegorz Mączka

SESJA TERAPEUTYCZNA: Jesteś tym, kim myślisz, że jesteś

Filofobia – gdy miłość wywołuje atak paniki. Jakie są przyczyny strachu przed zakochaniem? 

„Wielu pacjentów woli wyjść z gabinetu z rozpoznaniem medycznym konkretnej choroby niż przyjąć do wiadomości, że problem ma naturę emocjonalną” – mówi psychoterapeutka Małgorzata Kuberska-Kędzierska

„Niektórzy pacjenci życzą sobie, żeby w trakcie psychoterapii terapeuta coś z nimi skutecznie 'zrobił'. Terapia nie jest leczeniem zęba” – dr Krzysztof Ciepliński / pexels

„Niektórzy pacjenci życzą sobie, żeby w trakcie psychoterapii terapeuta coś z nimi skutecznie 'zrobił’. Terapia nie jest leczeniem zęba” – mówi dr Krzysztof Ciepliński

Czy sny mają znaczenie w psychoterapii? / istock

Czy sny mają dziś jeszcze znaczenie w psychoterapii? Psycholożka Anna Kluczyńska wyjaśnia

Marysia Warych / fot. Jarosław Stróżyk

Marysia Warych: „Ludzie myślą, że mamy dwa tryby: albo nie możemy wstać z łóżka, albo mamy halucynacje i słyszymy głosy. Tymczasem choroba afektywna dwubiegunowa ma różne oblicza”

Czy można okłamywać terapeutkę? / pexels

Czy można okłamać swoją terapeutkę? Można, ale nie bez konsekwencji. Mówi o tym Anna Kluczyńska

„Zmiana brzmienia głosu może być jednym ze skutków psychoterapii” – mówi logopedka Marta Wesołowska

„Zawsze noszę w torebce cukierki chili”. O życiu z chorobą schizoafektywną opowiada Dorota Solarska, autorka książki „Artystka przetrwania”

„Czynienie inwektywy z choroby, jest rzeczą wyjątkowo okrutną”. Paulina Młynarska odpowiada na hejt

Zamiast pójść spać, patrzysz w smartfon? To może być tzw. revenge bedtime procrastination

Choroby somatyczne – objawy, przyczyny i leczenie. Komu grozi somatyzacja?

„Nikomu o tym nie mówiłam, bo się wstydziłam”- olimpijka Agnieszka Kobus-Zawojska opowiedziała o walce z depresją

Jeśli twój bliski choruje, wydrukuj i zapamiętaj! Rady Moniki Kotlarek dla rodzin i przyjaciół osób z zaburzeniami psychicznymi

„Matczyna rana przekazywana jest z pokolenia na pokolenie. Ale można ją uzdrowić” – mówi Aneta Gajda-Boryczko, terapeutka

×