Przejdź do treści

Czy do rozpoczęcia terapii można kogoś nakłonić? Odpowiada psycholożka Joanna Gutral

Czy da się nakłonić kogoś do terapii? / unsplash
Czy da się nakłonić kogoś do terapii? / unsplash
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
10 rzeczy, za które podziękują ci twoje oczy
Ile spać, żeby się wyspać? Najzdrowsze pozycje do spania
„Zbyt dużo seksu, za mało soku z żurawiny”. Obalamy mity o zapaleniu pęcherza
Kąpiel z dreszczykiem, czyli co na nas czeka na publicznych kąpieliskach?
Masz problemy z jelitami? Wypróbuj „Metodę 5R”, czyli plan naprawczy polecany przez dietetyka

„Czasami słowa 'idź na terapię’ padają z troski, czasem jako efekt postterapeutycznego zachwytu zrealizowanymi celami osobistymi. Chcemy, aby wszyscy doświadczyli tego stanu. Może i wybrzmieć unieważniająco, bo jak to najczęściej w życiu bywa, wszystko to zależy” – pisze psycholożka Joanna Gutral na Instagramie. Jak to w końcu jest – czy da się namówić kogoś do rozpoczęcia terapii? Ekspertka wyjaśnia. 

Czy da się kogoś namówić do uczestnictwa w terapii?

Psycholożka jasno odpowiada, że nie. Jest to niemożliwe i/lub niekorzystne dla samego procesu terapeutycznego.

„Terapia indywidualna jest procesem pacjenta. Nie może zatem ingerować w nią rodzic, partner, brat, siostra czy przyjaciółka. Decyzję o podjęciu terapii podejmuje sam zainteresowany (sama zainteresowana), gdyż to właśnie jego (bądź jej) motywacja będzie konieczna do podtrzymania i zaangażowania w proces” – pisze psycholożka.

I dodaje, że warto wyobrazić sobie dialog: „- Dlaczego zdecydował się pan/pani skorzystać z psychoterapii? – Bo mi (wpisz dowolne) kazał/kazała”.

„Oczywiście terapeuta dopyta o nową motywację, ale jeżeli takie stanowisko pozostanie niezmienne, raczej trudno będzie pracę kontynuować” – wyjaśnia Joanna Gutral.

Perspektywa obserwatora, czyli dlaczego miałabym wiedzieć więcej od zainteresowanej?

„Czasami wydaje nam się, że posiadamy większy wgląd w życie innych niż oni sami. To takie złudzenie często sprawia, że wydaje nam się, że 'wiemy lepiej’. Często także sami uniesieni osiągnięciem własnych celów terapeutycznych chcemy, by inni doświadczyli benefitów płynących ze skorzystania z psychoterapii. Czy oznacza to jednak, że faktycznie mamy moc stwierdzić, kto jej potrzebuje, a kto nie? Nie oznacza to jednak, że czasem pojawiają się sygnały, które mogą nas zaniepokoić” – pisze psycholożka.

W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:

Agata Dorożuk, psycholożka i psychoterapeutka

Kto lubi dobre rady?

Psycholożka radzi, by znaleźć różnicę pomiędzy zdaniami: „Powinieneś iść do terapeuty!” a „Widzę, że coś się zmieniło. Nie dzwonisz, unikasz spotkań, twój nastrój wyraźnie się obniżył. Niepokoi mnie to. Chcesz pogadać?”.

„Kluczowe jest nazwanie zmian, które obserwujemy i zaoferowanie pomocy. Najpewniej sama osoba dobrze wie, że dzieje się z nią coś trudnego. Sygnał z otoczenia, że jest to widoczne, podparty gotowością do zaangażowania w pomoc może rozpocząć dyskusję” – pisze Gutral.

Postaw się w butach drugiej osoby

Jak wyjaśnia psycholożka:

  1. Osoba może nie mieć świadomości, że objawy są widoczne dla otoczenia.
  2. Zaznaczenie gotowości do wsparcia jest sygnałem, że zarówno osoba, jak i jej problem nie są ciężarem dla oferującego pomoc.
  3. Osoba może nie wiedzieć, gdzie szukać pomocy, a także posiadać osobiste przekonania co do psychoterapii. Jeżeli w rozmowie takie ujawni, możesz podzielić się swoją wiedzą i doświadczeniem, a także podesłać odpowiednie materiały psychoedukacyjne.

Nie jesteś terapeutą swoich bliskich

Psycholożka tłumaczy, że nawet jeżeli jesteś terapeutą zawodowo, to i tak nie jesteś terapeutą swoich bliskich.

„Rozmowa może być strategią na regulację napięcia, dialogiem w celu ustalenia planu pomocy. Jeśli jednak rozmiar i ciężar problemu przewyższa twoje możliwości (czasowe, finansowe, emocjonalne) i/lub kompetencje, pamiętaj, że ważną sugestią jest skorzystanie z profesjonalnej pomocy. Przecież nie składałabyś połamanej nogi przyjaciela samodzielnie, tylko skorzystała z pomocy lekarskiej, prawda?” – dodaje Joanna Gutral.

Terapia lasem

Jakie zdania warto wypróbować?

Psycholożka w swoim wpisie na Instagramie proponuje kilka zdań, które warto wypróbować:

  • Widzę, że coś się zmieniło (nazwij co).
  • Możesz na mnie liczyć (ponawiaj, nie od razu osoba może mieć gotowość, by skorzystać z pomocy).
  • To bardzo trudne, przykro mi, że musisz się z tym mierzyć. Myślę, że jest to sprawa dla specjalisty, byś mógł otrzymać właściwą pomoc. Myślałaś/Myślałeś o wizycie u psychoterapeuty?
  • Czy potrzebujesz mojego wsparcia w znalezieniu specjalisty?
  • Nie wiem, co czujesz, ale jeśli chcesz, mogę opowiedzieć, jak to było w moim przypadku. Może będzie to pomocne przed wizytą?
  • Co mogę dla ciebie zrobić?

Mówiłam, a ona/on nadal nic!

„Niektórzy nie od razu zdecydują się na skorzystanie z fachowej pomocy. Zamiast oceniania, słuchaj, dopytuj o obawy i wątpliwości, a następnie konfrontuj je z faktami, dostępną wiedzą i doświadczeniem. Możesz zaoferować pomoc w poszukiwaniu specjalisty lub dotarciu na wizytę. Pamiętaj jednak, że także ty masz prawo do swoich granic” – pisze ekspertka.

Psycholożka proponuje, by powiedzieć wtedy: „To, o czym mówisz, jest naprawdę bardzo trudne. Nie mam kompetencji, by fachowo ci pomóc. Nadal oferuję moją obecność, ale nie umiem ci pomóc. Zależy mi na twoim zdrowiu, dlatego ważne jest, abyś udał/udała się do specjalisty”.

„Jeżeli sami chcemy, aby nasze granice były respektowane, musimy pamiętać, by tego samego przestrzegać wobec innych. Decyzja o podjęciu leczenia jest decyzją pacjenta. Nasz niepokój może wynikać z troski, jednak odpowiedzialność za nasz dobrostan i zdrowie, jako osoby dorosłe, ponosimy my sami” – dodaje Joanna Gutral.

Psycholożka na koniec przypomina, że w przypadku zagrożenia zdrowia i życia należy kontaktować się z numerem alarmowym 112.

Joanna Gutral – kim jest?

Joanna Gutral jest psycholożką, certyfikowaną psychoterapeutką Polskiego Towarzystwa Terapii Poznawczej i Behawioralnej (nr certyfikatu 896), doktorantką w Instytucie Psychologii Uniwersytetu SWPS w Warszawie, psychoedukatorką i podcasterką.

W podcaście „Gutral Gada” ekspertka porusza wątki związane ze zdrowiem psychicznym, dobrostanem, relacjami i rozwojem osobistym.

Joanna Gutral prowadzi też swój profil na Instagramie. Obecnie obserwuje ją ponad 27 tysięcy osób.

 

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Czy sny mają znaczenie w psychoterapii? / istock

Czy sny mają dziś jeszcze znaczenie w psychoterapii? Psycholożka Anna Kluczyńska wyjaśnia

Marysia Warych / fot. Jarosław Stróżyk

Marysia Warych: „Ludzie myślą, że mamy dwa tryby: albo nie możemy wstać z łóżka, albo mamy halucynacje i słyszymy głosy. Tymczasem choroba afektywna dwubiegunowa ma różne oblicza”

Czy można okłamywać terapeutkę? / pexels

Czy można okłamać swoją terapeutkę? Można, ale nie bez konsekwencji. Mówi o tym Anna Kluczyńska

„Zmiana brzmienia głosu może być jednym ze skutków psychoterapii” – mówi logopedka Marta Wesołowska

„Zawsze noszę w torebce cukierki chili”. O życiu z chorobą schizoafektywną opowiada Dorota Solarska, autorka książki „Artystka przetrwania”

„Czynienie inwektywy z choroby, jest rzeczą wyjątkowo okrutną”. Paulina Młynarska odpowiada na hejt

Zamiast pójść spać, patrzysz w smartfon? To może być tzw. revenge bedtime procrastination

Choroby somatyczne – objawy, przyczyny i leczenie. Komu grozi somatyzacja?

„Nikomu o tym nie mówiłam, bo się wstydziłam”- olimpijka Agnieszka Kobus-Zawojska opowiedziała o walce z depresją

Jeśli twój bliski choruje, wydrukuj i zapamiętaj! Rady Moniki Kotlarek dla rodzin i przyjaciół osób z zaburzeniami psychicznymi

„Matczyna rana przekazywana jest z pokolenia na pokolenie. Ale można ją uzdrowić” – mówi Aneta Gajda-Boryczko, terapeutka

kobieta w kapeluszu

Szukanie zewnętrznej aprobaty stało się tak naturalne, że często nawet nie zdajemy sobie sprawy z tego, iż to robimy. Ale płacimy za to ogromną cenę

„Skutki braku więzi z ojcem wychodzą daleko poza okres dzieciństwa i dorastania ich córek” – mówi Iga Stanek, psycholożka i psychoterapeutka

Kiedy spokój budzi niepokój. „Osoba z traumą więzi przyciąga partnerów, którzy nie dostrzegają jej potrzeb” – mówi psychotraumatolog Katarzyna Tutko

ADD znacznie częściej diagnozuje się u kobiet. "Jest większe przyzwolenie społeczeństwa na to, żeby mężczyźni byli bardziej chaotyczni"

ADD znacznie częściej diagnozuje się u kobiet. „Jest większe przyzwolenie społeczeństwa na to, żeby mężczyźni byli chaotyczni”

Ewa Wojdyllo - Osiatynska

„Serce warto zarezerwować do odczuwania. Główna centrala zawiadowcza dotycząca jakości życia znajduje się w głowie” – mówi psycholog Ewa Woydyłło

Joanna Chmura

„Nie lubię narracji, że lęk trzeba przełamywać. Lęk to nasz przyjaciel, trochę dziwny, ale jednak” – mówi Joanna Chmura

Marta Daraszkiewicz-Kalupa, psychoedukatorka /fot. archiwum prywatne

„Trauma pokoleniowa to dług, który zaciągnęli nasi przodkowie. Jeśli go nie spłacimy, przekażemy go kolejnym pokoleniom” – mówi Marta Daraszkiewicz-Kalupa

Stres to mocny przeciwnik – jak się z nim mierzyć?

Prof. Napoleon Waszkiewicz: „Mam pacjentów chorych na schizofrenię, którzy bali się wyjść na ulicę, a dziś mają firmy, rozwijają się, nagrywają płyty”

kobieta nerwica

Nerwica – rodzaje, objawy, leczenie

Wenesa Gajos

„Coraz częściej pacjenci przychodzą z podejrzeniem u siebie ADHD – i nierzadko te domysły okazują się trafne” – mówi Wenesa Gajos

„Ludzie są specjalistami w różnych dziedzinach, a jednocześnie często są najmniejszymi specjalistami od samych siebie” /fot. Getty Images

„Ludzie są specjalistami w różnych dziedzinach, a jednocześnie są najmniejszymi specjalistami od samych siebie” – mówi o skutkach trudnego dzieciństwa psycholog dr Małgorzata Godlewska

Czy związek z osobą uzaleznioną może być udany? Odpowiada Natalia Smakulska/fot. arch. prywatne

„Uzależnienie zmienia człowieka. Druga osoba przestaje mieć znaczenie” – mówi psycholog Natalia Smakulska

Najpopularniejsze

Para na kanapie

Seks analny – co to jest i jakie są najlepsze pozycje analne?

Domowe sposoby na zatkane ucho. Jak odetkać ucho zatkane: woskowiną, katarem, wodą?

Masturbacja może być jeszcze przyjemniejsza. Poznaj sposoby masturbacji

Ból trzustki – jak boli trzustka i jak odróżnić ból trzustki od bólu żołądka?

Kobieta

O czym świadczy ból pod łopatką? Charakter bólu, objawy i możliwe sposoby leczenia

„Każdy orgazm jest czymś pięknym, jednak ten rodzaj orgazmu jest wyjątkowy”. Seksuolożka o kobiecym wytrysku

Orgazm - jak go osiągnąć? 10 sposobów na lepszy orgazm

Orgazm – jak go osiągnąć? 10 sposobów na lepszy orgazm

MCH – co to, podwyższone i poniżej normy. MCH w morfologii

Wysoki cholesterol - jakie są przyczyny i objawy? Sposoby na wysoki cholesterol

Wysoki cholesterol – jakie są przyczyny i objawy? Jak go obniżyć?

5 rzeczy, które mężczyźni uwielbiają w łóżku

5 rzeczy, które mężczyźni uwielbiają w łóżku

Co oznacza drętwienie rąk w nocy i podczas snu?

Co oznacza drętwienie rąk w nocy i podczas snu?

para w łóżku

Fellatio, czyli oswajanie penisa. 7 najważniejszych zasad!

kobieta z problemami skórnymi

Wybroczyny (petocje) – co to jest, dlaczego powstają i jak sobie z nimi poradzić?

Kiedy występuje niskie ciśnienie i wysoki puls?

Niskie ciśnienie i wysoki puls – kiedy występują? Co to oznacza?

laboratorium

D-dimery – co to jest? Jak obniżyć zbyt wysoki poziom?

para zakochanych, romantyczny wieczór

Nie masz ochoty na seks? Poznaj 8 sposobów na podniesienie libido

×