4 min.
„Czy jest sens szczepić się przeciw grypie, skoro są leki?”. Lekarka odpowiada

"Czy jest się szczepić przeciw grypie, skoro są na nią leki?". Lekarka odpowiada i przedstawia skład jednego z preparatów na grypę / iStock
05.07.2022
Implant zamiast tabletki przeciwbólowej? Innowacyjne rozwiązanie naukowców
05.07.2022
Lekarze dawali mu pół roku życia. Uratował go przeszczep, podczas którego otrzymał pięć narządów naraz
05.07.2022
Wraca zerowy podatek VAT na zagraniczne leki ze zbiórek. Walczyli o to między innymi rodzice dzieci z SMA
05.07.2022
„To był szok. Przez ponad dwadzieścia lat nie wiedziałam, z czym chodzę w brzuchu”. Szpital popełnił błąd. Pani Wanda odszkodowania nie dostanie
05.07.2022
Kolejna fala zakażeń. „Obecny koronawirus bardzo różni się od oryginalnego, to inna choroba, więc możemy mówić o COVID-22”
„Bardzo rozcieńczony wyciąg z wątroby i serca kaczki berberyjskiej. Producent podaje nazwę łacińską, brzmi bardzo naukowo i medycznie, wielu się nabiera i płaci około 80 zł lub więcej przy rodzinnym opakowaniu” – tak dr n. med. Anna Ratajczak opisuje jeden z homeopatycznych środków stosowanych na grypę. Czy jest w stanie zastąpić szczepionkę? I co z rzeczywistymi lekami przeciwwirusowymi?
Spis treści
„Insta Pediatra” o szczepieniach przeciw grypie
W sezonie 2021/2022 na polskim rynku ma być dostępne w sumie ok. 4 mln dawek szczepionki przeciw grypie, które będą rozdzielone między apteki (1,36 mln dawek) i zakłady opieki zdrowotnej (760 tys.); pozostała część preparatów zostanie zakupiona przez Rządową Agencję Rezerw Strategicznych. Na początku września szczepionki mają trafić do aptek. Według nowych zasad dystrybucji do POZ mają być dostarczone jednak dopiero w październiku.
W tym sezonie dostępne są cztery szczepionki przeciw grypie: Influvac Tetra, Vaxigrip Tetra, Fluarix Tetra i Fluenz Tetra. Jak pisze w najnowszym poście na swoim profilu na Instagramie dr n. med. Anna Ratajczak, na rynku pojawił się już pierwszy preparat – Vaxigrip. Uodparnia on przeciwko dwóm podtypom grypy A oraz dwóm typom grypy B.
Ekspertka podkreśla, że zarówno on, jak i każda inna szczepionka przeciw grypie zapobiega ciężkiemu przebiegowi choroby i powikłaniom. Dlatego tak ważne jest, żeby się szczepić. Jednak wiele osób ma wątpliwości: „Czy jest sens się szczepić, skoro są leki takie jak oseltamiwir?” (preparat stosowany w zapobieganiu i leczeniu zakażenia wirusem grypy A i B).
W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:
Leki na grypę a szczepionki przeciw grypie
Dla tych, którzy uważają, że nie ma sensu się szczepić przeciw grypie, bo przecież są na nią leki, lekarka ma odpowiedź – rzeczową i opartą na faktach. Podkreśla, że:
- Leki trzeba podać w ciągu pierwszych 2 dni od wystąpienia objawów, żeby były skuteczne.
- W obliczu rosnących zachorowań na COVID-19 może być trudno w tak krótkim czasie wykonać szybką diagnostykę, a dodatkowo test na grypę jest płatny.
- W ChPL (charakterystyce produktu leczniczego) leku stosowanego przeciwko grypie podana jest informacja, że nie zastępuje on szczepienia!
A co z preparatami homeopatycznymi? Jak pisze dr Anna Ratajczak, jeden z produktów reklamowanych przez producenta jako środek „na grypę” to… bardzo rozcieńczony wyciąg z wątroby i serca kaczki berberyjskiej – „Anas barabariae hepatis et cordis extractum” z dodatkiem cukru.
„Producent podaje nazwę łacińską, brzmi bardzo naukowo i medycznie, wielu się nabiera i płaci około 80 zł lub więcej przy rodzinnym opakowaniu. Czy jest skuteczny? Chyba nie muszę odpowiadać” – pisze.
Lekarka wyjaśnia, że historia tego preparatu sięga XIX w., kiedy uważano, że kaczki przenoszą wirusa grypy. A ponieważ w koncepcji homeopatii jest, żeby zwalczać chorobę czynnikiem, który ją wywołuje, to stąd pomysł na taki produkt.
„Oceńcie sami, czy jest skuteczny. Ja to tu tak zostawiam – same suche fakty. Decyzję podejmijcie sami” – kwituje dr Ratajczak.
Insta Pediatra
„Insta Pediatra”, czyli dr n. med. Anna Ratajczak, jest pediatrą, która dzieli się swoimi spostrzeżeniami nie tylko w gabinecie lekarskim, ale także na swoim profilu na Instagramie. Zamieszcza tam przydatne dla rodziców informacje na temat zdrowia dzieci.
Pisze m.in. o szczepionkach czy antybiotykach – odpowiada na pytania i rozwiewa wątpliwości na ich temat. Profil @insta_pediatra obserwuje ponad 1,5 tys. osób, a obserwujących ciągle przybywa.
Wyświetl ten post na Instagramie.
Zobacz także
Spodobał ci się artykuł? Poleć go znajomym
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

04.07.2022
Gdy ich bliscy chorują, oni sami są cichymi pacjentami. Tak w Polsce wygląda opieka nad osobami ze schizofrenią

03.07.2022
„Budzę się i jem, by móc znowu zasnąć”, czyli czym jest zespół nocnego jedzenia (NES). Rozmowa z psycholożką zdrowia Agnieszką Węgiel

01.07.2022
„Nie jesteśmy w stanie odróżnić klinicznie depresji poporodowej od fazy niedoczynności poporodowego zapalenia tarczycy” – mówi dr Dorota Wakuła

29.06.2022