Przejdź do treści

„Czy jest sens szczepić się przeciw grypie, skoro są leki?”. Lekarka odpowiada

"Czy jest się szczepić przeciw grypie, skoro są na nią leki?". Lekarka odpowiada i przedstawia skład jednego z preparatów na grypę
"Czy jest się szczepić przeciw grypie, skoro są na nią leki?". Lekarka odpowiada i przedstawia skład jednego z preparatów na grypę / iStock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

„Bardzo rozcieńczony wyciąg z wątroby i serca kaczki berberyjskiej. Producent podaje nazwę łacińską, brzmi bardzo naukowo i medycznie, wielu się nabiera i płaci około 80 zł lub więcej przy rodzinnym opakowaniu” – tak dr n. med. Anna Ratajczak opisuje jeden z homeopatycznych środków stosowanych na grypę. Czy jest w stanie zastąpić szczepionkę? I co z rzeczywistymi lekami przeciwwirusowymi?

„Insta Pediatra” o szczepieniach przeciw grypie

W sezonie 2021/2022 na polskim rynku ma być dostępne w sumie ok. 4 mln dawek szczepionki przeciw grypie, które będą rozdzielone między apteki (1,36 mln dawek) i zakłady opieki zdrowotnej (760 tys.); pozostała część preparatów zostanie zakupiona przez Rządową Agencję Rezerw Strategicznych. Na początku września szczepionki mają trafić do aptek. Według nowych zasad dystrybucji do POZ mają być dostarczone jednak dopiero w październiku.

W tym sezonie dostępne są cztery szczepionki przeciw grypie: Influvac Tetra, Vaxigrip Tetra, Fluarix Tetra i Fluenz Tetra. Jak pisze w najnowszym poście na swoim profilu na Instagramie dr n. med. Anna Ratajczak, na rynku pojawił się już pierwszy preparat – Vaxigrip. Uodparnia on przeciwko dwóm podtypom grypy A oraz dwóm typom grypy B.

Ekspertka podkreśla, że zarówno on, jak i każda inna szczepionka przeciw grypie zapobiega ciężkiemu przebiegowi choroby i powikłaniom. Dlatego tak ważne jest, żeby się szczepić. Jednak wiele osób ma wątpliwości: „Czy jest sens się szczepić, skoro są leki takie jak oseltamiwir?” (preparat stosowany w zapobieganiu i leczeniu zakażenia wirusem grypy A i B).

Męska grypa / istock

Leki na grypę a szczepionki przeciw grypie

Dla tych, którzy uważają, że nie ma sensu się szczepić przeciw grypie, bo przecież są na nią leki, lekarka ma odpowiedź – rzeczową i opartą na faktach. Podkreśla, że:

  1. Leki trzeba podać w ciągu pierwszych 2 dni od wystąpienia objawów, żeby były skuteczne.
  2. W obliczu rosnących zachorowań na COVID-19 może być trudno w tak krótkim czasie wykonać szybką diagnostykę, a dodatkowo test na grypę jest płatny.
  3. W ChPL (charakterystyce produktu leczniczego) leku stosowanego przeciwko grypie podana jest informacja, że nie zastępuje on szczepienia!

A co z preparatami homeopatycznymi? Jak pisze dr Anna Ratajczak, jeden z produktów reklamowanych przez producenta jako środek „na grypę” to… bardzo rozcieńczony wyciąg z wątroby i serca kaczki berberyjskiej – „Anas barabariae hepatis et cordis extractum” z dodatkiem cukru.

Producent podaje nazwę łacińską, brzmi bardzo naukowo i medycznie, wielu się nabiera i płaci około 80 zł lub więcej przy rodzinnym opakowaniu. Czy jest skuteczny? Chyba nie muszę odpowiadać” – pisze.

Lekarka wyjaśnia, że historia tego preparatu sięga XIX w., kiedy uważano, że kaczki przenoszą wirusa grypy. A ponieważ w koncepcji homeopatii jest, żeby zwalczać chorobę czynnikiem, który ją wywołuje, to stąd pomysł na taki produkt.

„Oceńcie sami, czy jest skuteczny. Ja to tu tak zostawiam – same suche fakty. Decyzję podejmijcie sami” – kwituje dr Ratajczak.

Insta Pediatra

„Insta Pediatra”, czyli dr n. med. Anna Ratajczak, jest pediatrą, która dzieli się swoimi spostrzeżeniami nie tylko w gabinecie lekarskim, ale także na swoim profilu na Instagramie. Zamieszcza tam przydatne dla rodziców informacje na temat zdrowia dzieci.

Pisze m.in. o szczepionkach czy antybiotykach  – odpowiada na pytania i rozwiewa wątpliwości na ich temat. Profil @insta_pediatra obserwuje ponad 1,5 tys. osób, a obserwujących ciągle przybywa.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.