Przejdź do treści

Niekonwencjonalnie: HOMEOPATIA

Niekonwencjonalnie: HOMEOPATIA
Zdjęcie: shutterstock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
Niepożądany odczyn poszczepienny. Jak często występuje?
Mama Kosmetolog o bliznowcu – czym się charakteryzuje i jak powstaje?
Joanna Horodyńska
Karolina Gilon i Joanna Horodyńska zachęcają do badań piersi
magda gessler
Magda Gessler ambasadorką kampanii „Diagnostyka Jajnika”
Keira Knightley
Keira Knightley zakazała swojej córce oglądania filmów Disneya

Co się stanie, jeśli kroplę na przykład wyciągu z ziół wymieszamy z 99 kroplami czystej wody? A potem kroplę mieszanki, która powstała, wlejemy ponownie do 99 kropli krystalicznej wody i powtórzymy ten zabieg kilkadziesiąt razy? Będziemy mieć w rękach lek homeopatyczny.

Prawie jak szczepionka?

Zasada działania homeopatii jest klasyczna: silimia similibus curantur, czyli „podobne leczy podobne”. To dokładne zaprzeczenie zasad klasycznej medycyny zachodniej! Według encyklopedii to „metoda leczenia polegająca na stosowaniu w terapii minimalnych ilości środków, które w większej ilości wywołują stan chorobowy” (Encyklopedia PWN). Jako lek wykorzystuje się ekstrakty z ziół (np. arniki) i większość pierwiastków z tablicy Mendelejewa (jod, fosfor, rtęć). Prześmiewcy trywializują, że o ile lekarz akademicki zaparcie leczy środkiem powodującym biegunkę, o tyle homeopata będzie je leczył środkiem wywołującym zaparcie, tyle że go mocno rozcieńczy.

Co ciekawe, na podobnej zasadzie działają współczesne szczepionki: lek homeopatyczny (tak jak szczepionka) dostarcza bodźca, który nie leczy, ale pobudza siły obronne organizmu. Ale w szczepionce ilość czynnych substancji jest o wiele wyższa niż w leku homeopatycznym, w którym – jak pokazują badania – nie ma już śladu substancji czynnej. Przeciwnicy homeopatii twierdzą, że podobne „stężenie” leku nie ma prawa pomóc. A jednak praktycy utrzymują, że specyfiki te działają głęboko i skutecznie, bo sedno tkwi w „pamięci” takiego leku. Woda przechowuje w sobie – jak swoisty wzór DNA – energetyczną informację o leczniczej cząstce. Ta informacja „wdrukowuje się” w organizm i pomaga mu zwalczyć chorobę mniej więcej tak, jak dyskietka z informacjami zmienia pamięć komputera.

Na pewno nie zaszkodzi

Niekonwencjonalnie: HOMEOPATIA

Zdjęcie: shutterstock

Choć na świecie jest mnóstwo profesjonalnych klinik homeopatycznych (np. Boiron we Francji), a leki z tej dziedziny sprzedaje się w aptekach, to większość ekspertów medycyny konwencjonalnej nie uznaje homeopatii za gałąź medyczną. Rzeczywiście, mechanizm działania homeopatii wykracza daleko poza wiedzę akademicką – zasadza się na bliskiej hinduizmowi i naukom duchowym wiedzy o energii krążącej wokół ciała człowieka i jej ścisłym związku z kondycją organizmu. Tutaj też należy szukać przyczyn, dla których homeopatię zwalczają nie tylko materialiści, ale też przedstawiciele zinstytucjonalizowanych religii, którzy upatrują w niej źródeł „zła” i wpływów ezoterycznych.

Zdaniem niektórych lekarzy medycyny zachodniej, leki homeopatyczne mogą działać na zasadzie placebo. Jednak specjalisci nie chcą mówić o skali skuteczności tej terapii – nie ma na nią bowiem żadnych dowodów. Jak mówi dr n. med. Ewa Chlebus z kliniki NovaDerm w Warszawie, „jest pewna grupa pacjentów, którzy uwielbiają leki homeopatyczne i wierzą w nie. Po licznych pozytywnych doświadczeniach z homeopatią, po wyleczeniu niektórych chorób, mają nadzieję, że pomoże im także np. przy chorobach skóry. Jednak w przypadku niektórych chorób, na przykład z zakresu dermatologii, homeopatia się nie sprawdza. W pojedynczych przypadkach okazuje się wręcz, że leki homeopatyczne zaostrzyły stan chorobowy”. Z kolei, jak twierdzi lek. med. Dariusz Szymański z Instytutu Medycyny Holistycznej Vega Medica w Warszawie, „skuteczność homeopatii nie jest udowodniona [nie ma wiarygodnych badań na temat skuteczności tej terapii – przyp. red.], ale na pewno terapia nie jest szkodliwa. Ponadto, obrót lekami homeopatycznymi odbywa się w zgodzie z prawem i pod kontrolą instytucji regulujących rynek farmaceutyczny. Leki silniejsze – przy których mogą pojawić się efekty uboczne – są wydawane wręcz na oficjalną receptę”.

Wszelkie spory i dyskusje na temat medycyny homeopatycznej ostatecznie przekreślają prawo i pacjenci. Choć z punktu widzenia współczesnej wiedzy chemicznej, fizycznej i molekularnej ta niekonwencjonalna dziedzina może wydawać się czystym szaleństwem, jej status prawny (dopuszczenie do obrotu leków homeopatycznych przez prawo farmaceutyczne) i gigantyczne obroty (w samym 2009 roku Polacy wydali na te leki 146 mln zł!) świadczą o tym, że homeopatia ma się dobrze.

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Zainteresują cię również:

Kubek kawy

Kawa a jakość plemników. Okazuje się, że jest zależność!

Angelina Jolie najpierw szokowała, teraz ratuje życie

Strach przed bólem gorszy niż ból

Strach przed bólem gorszy niż ból

6 badań, dzięki którym diagnozujemy nowotwory

Nie odkrywaj swojej pasji – stwórz ją

Zdenerwowany? Zjedz coś

Fitness na zdrowe jelita

Owoce i warzywa bez przemycania

Owoce i warzywa bez przemycania

Pies kontra upał. Jak pomóc zwierzakowi?

10 ekokosmetyków idealnych na lato

10 rzeczy, które czyścisz źle, za rzadko lub wcale

Mamo, mam coś w oku!