Przejdź do treści

Czy mycie naczyń w zmywarce ma wpływ na twoje zdrowie? Chemiczka Sylwia Panek wyjaśnia

Dwie dziewczynki sprzątają naczynia w kuchni
Czy mycie naczyń w zmywarce ma wpływ na twoje zdrowie? Chemiczka Sylwia Panek wyjaśnia/ fot. Getty Images
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

„Pozostałości detergentów zjadamy z naszych naczyń i mogą one wpływać na nasze zdrowie” – ostrzega chemiczka Sylwia Panek. Autorka profilu „Mama Chemik” w mediach społecznościowych wyjaśnia, dlaczego nie powinniśmy stosować m.in. płynu do nabłyszczania naczyń w zmywarce.

„Pozostałości detergentów zjadamy z naszych naczyń”

Czy należy używać wszystkich środków do zmywania w zmywarce? Jak wyjaśnia chemiczka Sylwia Panek, niekoniecznie. Autorka profilu „Mama Chemik” w najnowszym wpisie na swoim profilu na Instagramie przytacza badanie naukowców, którzy sprawdzali, jakie składniki tabletek do zmywarek i nabłyszczaczy mają wpływ na barierę nabłonkową w jelitach.

„Wolałabym, żeby ci naukowcy we wnioskach swoich badań napisali, że bez obaw możemy używać wszystkich środków do zmywania w zmywarce, bo nawet jeśli ta mała tableteczka ma 35 składników, to żaden z nich nie jest zagrożeniem dla naszego zdrowia, więc śmiało możemy sobie zjadać te związki powierzchniowo czynne, barwniki i aromaty. Nawet dwutlenek tytanu, który w żywności został zakazany, a w tabletkach do zmywarek nadal występuje jako barwnik” – pisze.

Ekspertka zaznacza, że już wcześniej ostrzegała, że „pozostałości detergentów zjadamy z naszych naczyń i mogą one wpływać na nasze zdrowie”. Tezę tę potwierdzili również naukowcy.

„Testy prowadzone były na modelu laboratoryjnym, a podawane ilości detergentów dobrane były tak, aby odzwierciedlały ich pozostałości na naszych naczyniach” – wyjaśnia.

Pies w wannie

Detergenty do zmywarki a zdrowie

Panek podaje, że w wynikach badań okazało się, że wysokie dawki płynów nabłyszczających zabijały komórki nabłonka jelitowego. Według testów mniejsze dawki płynu zwiększały przepuszczalność nabłonka.

„Naukowcy zaobserwowali również aktywację kilku genów i komórek białek sygnałowych, które mogą wywoływać reakcje zapalne. Badania pokazały, że za ten stan w największym stopniu odpowiadały etoksylowane alkohole, które są związkami powierzchniowo-czynnymi” – tłumaczy.

Ekspertka podkreśla, że zgodnie z badaniem, to płyny nabłyszczające niosą największe zagrożenie. Wyjaśnia, że dzieje się tak, ponieważ stosowane są na etapie płukania, przez co „pozostają na naczyniach niewypłukane”.

„Po co je stosujemy? Bo w reklamach obiecują nam pięknie błyszczące naczynia, bez zacieków? Bo zmywarka krzyczy, że płyn się skończył? Gwarantuję wam, że bez nabłyszczacza nic w zmywarce się nie popsuje i możecie śmiało zmywać” – pisze.

Panek radzi również, by zamiast płynu użyć octu, który również działa nabłyszczająco na naczynia. Ocet – jak zaznacza ekspertka – nie niszczy zmywarki oraz jest bezpieczny dla zdrowia.

Kobieta w sklepie wybiera ubrania

Sylwia Panek, czyli Mama Chemik

Sylwia Panek jest chemiczką, która, jak sama o sobie mówi: „uczy chemii, ale nie takiej szkolnej, tylko tej życiowej. Tego, co wszyscy powinniśmy wiedzieć, bo chemia jest wszędzie wokół nas…”. Panek prowadzi w sieci swojego bloga i jest aktywna w mediach społecznościowych.

Jej profil na Instagramie obserwuje ponad 94 tys. osób. Znajdziemy tam między innymi informacje dotyczące segregowania odpadów, chemii dodawanej do żywności oraz zdrowe przepisy.

 

Wyświetl ten post na Instagramie

 

Post udostępniony przez Sylwia Panek (@mama.chemik)

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.