Przejdź do treści

Mizofonia – co to jest, objawy i przyczyny. Jak leczyć to schorzenie?

Mizofonia - co to jest, objawy i przyczyny. Jak leczyć to schorzenie?
Mizofonia - co to jest, objawy i przyczyny. Jak leczyć to schorzenie? Istock.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Loren Schauers, który stracił połowę ciała w wypadku, ma dość tych samych pytań. „Nie spytałbyś przypadkowej pary na ulicy, jak uprawia seks”
Po udarze partnerka ReZigiusza ma niedowład ciała. Apeluje do kobiet o badania przed sięgnięciem po antykoncepcję
„Powiedział, że według jego mamy Alba jest chora i brzydka”. Oburzony ojciec trzylatki ma nam coś ważnego do przekazania
Wibrator powinien być wypisywany na receptę – uważają naukowcy z Los Angeles
„Jak strasznie dużo wymagamy od naszych (i cudzych) ciał, które noszą, rodzą, karmią, nie dosypiają…”. Anna Czartoryska-Niemczycka zwróciła się do mam z ważnym apelem

Mizofonia (nadwrażliwość na dźwięki) to schorzenie, którego przyczyny są bardzo różne, a diagnoza nie jest łatwa, bo objawy mizofonii często są mylące i mogą wskazywać na inne, podobne schorzenia – na przykład hiperakuzję. Jak rozpoznać i leczyć nadwrazliwość na dźwięki?

Mizofonia – co to?

Mizofonia to zaburzenie będące jednym z rodzajów nadwrażliwości na dźwięk. Nazwa mizofonia pochodzi od greckich słów: misos, oznaczającego nienawiść i fone – głos. Zaburzenie to określane jest również skrótem SSSS pochodzącym od angielskich słów: Selective Sound Sensitivity Syndrome. Po raz pierwszy została opisana przez parę audiologów – Margaret M. Jastreboff i Pawela J. Jastreboffa w publikacji z 2000 roku. Choć jest uporczywe i znacząco obniża nastrój oraz utrudnia funkcjonowanie, nie widnieje w psychiatrycznych klasyfikacjach chorób DSM i ICD.

Mizofonia dotyczy przede wszystkim sygnałów akustycznych wytwarzanych przez osoby najbliższe w codziennych sytuacjach życiowych, takich jak:

 • jedzenie pokarmu – mlaskanie, przeżuwanie, przełykanie,
 • oddychanie,
 • chrapanie,
 • pociąganie nosem,
 • kichanie,
 • szuranie,
 • gwizdanie,
 • płacz dziecka,
 • pisanie na klawiaturze komputera,
 • tykanie zegara,
 • kapanie wody z kranu,
 • dźwięki wydawane przez zwierzęta domowe.

W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:

plank

Jakie są objawy mizofonii?

Osoba cierpiąca na mizofonię nie może znieść określonego sygnału akustycznego. Jest on dla niej bardzo nieprzyjemny, wywołuje uczucia lęku, złości i ogólnego rozdrażnienia. W nasilonym stadium może prowadzić do występowania epizodów paniki, agresji bądź myśli samobójczych. To zaburzenie, które jest uciążliwe nie tylko dla osoby cierpiącej na nie, ale także dla jej najbliższych. Wraz z upływem czasu mizofonia może się pogłębiać i dawać silniejsze objawy lub też rozszerzać się o kolejne dźwięki.

Mizofonia a hiperakuzja

Mizofonia i hiperakuzja to podobne, ale nie takie same schorzenia. Nie należy ich mylić. W przypadku hiperakuzji występuje nadwrażliwość na codzienne odgłosy, natomiast mizofonia jest nietolerancją określonych i zazwyczaj powtarzanych dźwięków, takich jak tykanie zegara, odgłos pisania na klawiaturze, kapanie z kranu, a nawet żucie.

Przyczyny mizofonii

Główną przyczyną mizofonii jest zaburzona czynność ośrodków słuchowych mózgu odpowiedzialnych za odbiór dźwięków.

Badania nad przyczynami mizofonii wciąż trwają. Według Jastreboffa i Hazella zaburzenie to wywoływane jest przez nadaktywność autonomicznego i limbicznego układu nerwowego oraz reakcji emocjonalnych. Wykazano również, że na rozwój mizofonii nie oddziałują zaburzenia narządu słuchu – w większości przypadków u osób cierpiących na to zaburzenie słuch funkcjonuje prawidłowo.

Ryzyko wystąpienia mizofonii zwiększa się u chorych na autyzm, boreliozę, zespół Williamsa, zespół stresu pourazowego (PTSD), migreny, szumy uszne oraz u osób po przebytych urazach głowy i kręgów szyjnych, a także po zapaleniu opon mózgowych. Ponieważ dotychczas nie ustalono kryteriów klasyfikacyjnych dla mizofonii, zaburzenie to rozpoznaje się metodą diagnostyki różnicowej uwzględniającej takie choroby, jak:

Migrena u kobiet / istockphoto.com

Diagnoza mizofonii

Nie istnieją jednoznaczne kryteria rozpoznawania mizofonii. Diagnoza choroby opiera się na stopniowym wykluczeniu innych potencjalnych przyczyn występowania objawów. W diagnostyce różnicowej uwzględnia się chorobę afektywną dwubiegunową, zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne, zaburzenia lękowe, hiperakuzję (nadwrażliwość na większość dźwięków) i fonofobię (reakcja lękowa na jeden, konkretny dźwięk).

Mizofonię rozpoznaje lekarz psychiatra. Jego zadaniem jest nie tylko postawienie diagnozy, ale także ustalenie powodów ich występowania.

Mizofonia – leczenie

Leczenie mizofonii to proces długotrwały, wymagający odpowiedniej psychoterapii oraz zaangażowania ze strony pacjenta. Najczęściej wykorzystuje się w tym celu nurt poznawczo-behawioralny oraz psychoterapię integratywną – w zależności od stwierdzonych przyczyn zaburzenia. Niekiedy dobre efekty mogą przynieść także same techniki behawioralne lub terapia ekspozycyjna.

W leczeniu mizofonii zastosowanie znajduje również terapia habituacyjna (TRT, Tinitus Retraining Therapy), która została opracowana do leczenia szumów usznych. Pomocne są także techniki relaksacyjne służące wzmocnieniu kory przedczołowej kontrolującej układ regulujący reakcje emocjonalne.

Osoby cierpiące na nadwrażliwość na dźwięki często korzystają także ze stoperów do uszu lub słuchają muzyki przez słuchawki, aby odciąć się od odgłosów wywołujących w nich przykre doznania. Niestety metoda ta, choć poprawia samopoczucie, w rezultacie skutkuje wycofaniem i izolacją społeczną. Jak w przypadku większości zaburzeń psychicznych, przy leczeniu mizofonii trzeba się uzbroić w dużą cierpliwość, a dla uzyskania jak najlepszych efektów psychoterapii, otwarcie współpracować z lekarzem prowadzącym. Duże znaczenie ma także wsparcie i zrozumienie ze strony najbliższych. W niektórych przypadkach również oni potrzebują wsparcia psychologicznego. Zwłaszcza gdy mizofonii towarzyszą ataki paniki i agresji ze strony bliskiej osoby.

Leki na mizofonię nie istnieją, dlatego też farmakoterapia w przypadku tego zaburzenia nie jest stosowana. Lekkie środki uspokajające mogą przynieść doraźną ulgę osobom zmagającym się ze stanami lękowymi, które niekiedy towarzyszą nadwrażliwości na dźwięki, nie są to jednak leki pierwszego rzutu.

Nasze teksty zawsze konsultujemy z najlepszymi specjalistami

lek. Marta Dąbrowska
Marta Dąbrowska
lekarz

Zobacz także

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Gumkowanie hemoroidów – co to jest, objawy. Profilaktyka i leczenie żylaków odbytu

Opalanie natryskowe – czy jest bezpieczną alternatywą dla promieni UV?

Ciałko żółte – funkcje, rola w ciąży, torbiele ciałka żółtego

Chlamydioza – objawy i leczenie zakażenia chlamydią

Nowe zasady dotyczące odwiedzania pacjentów w szpitalu. Sprawdź, co się zmieniło

Nowe zasady dotyczące odwiedzania pacjentów w szpitalu. Sprawdź, co się zmieniło

Siedem osób usłyszało zarzuty w sprawie samobójstwa znanego lekarza. "Fala hejtu wymierzona w profesora była okrutna"

Siedem osób z zarzutami w sprawie samobójstwa znanego lekarza. „Fala hejtu wymierzona w profesora była okrutna”

Wystawianie zwolnień lekarskich podczas teleporad było nielegalne? ZUS przeprowadza kontrole

Wystawianie zwolnień lekarskich podczas teleporad było nielegalne? ZUS przeprowadza kontrole

Hydroterapia – korzyści z wodolecznictwa i rodzaje zabiegów

Kobieta i mężczyzna ćwiczą

Ćwiczenia na kręgosłup dla każdego, czyli sposób na zdrowe plecy. Jak właściwie dobrać zestaw ćwiczeń?

Biały nalot na języku – co oznacza i jak go usunąć?

Ból trzustki – jak boli trzustka i jak odróżnić ból trzustki od bólu żołądka?

Stan wegetatywny – przyczyny, objawy, leczenie i rokowania

„Tam, gdzie ktoś inny zastanawia się trzy razy czy iść i zaryzykować, tam Polak już jest”. O medycynie ekstremalnej mówi Dariusz Jaroń, autor książki „Ekstremalni”

Sekwencjonowanie DNA – cel, etapy i metody badania

„Rodzice podjęli się tego niewiarygodnego zadania, żeby w domu pełnym ciszy wychować muzyków”. Olga Bończyk o świecie osób niesłyszących

"Z medycyną nie ma wiele wspólnego, a przy tym może bardzo pacjentowi zaszkodzić". Farmaceutka przestrzega przed świecowaniem uszu

„Z medycyną nie ma wiele wspólnego, a przy tym może bardzo pacjentowi zaszkodzić”. Farmaceutka przestrzega przed świecowaniem uszu

Badania kliniczne – bezpieczeństwo i zasady. Czy każdy może poddać się testom klinicznym?

David Beckham oddał na dobę swoje konto na Instagramie lekarce z Charkowa. Cały świat zobaczył, jak wojna zmieniła rzeczywistość w szpitalach

David Beckham oddał na dobę swoje konto na Instagramie lekarce z Charkowa. Cały świat zobaczył, jak wojna zmieniła rzeczywistość w szpitalach

Wypalenie zawodowe

Wypalenie zawodowe – przyczyny, objawy i radzenie sobie z brakiem przyjemności przy wykonywaniu codziennych obowiązków

Kobieta podczas bólu menstruacyjnego

Bóle menstruacyjne – jak sobie z nimi poradzić domowymi sposobami?

Kobieta śpi - paraliż senny

Paraliż senny – co to jest, jakie są jego przyczyny i objawy?

Mężczyzna z dzieckiem

Zespół alkoholowy FAS – diagnostyka i objawy u dzieci i dorosłych

"Zamierza pani mieć dzieci?" - czy pracodawca na rozmowie o pracę ma prawo zadać nam takie pytanie? Wyjaśniają prawniczki

„Zamierza pani mieć dzieci?”. Czy pracodawca na rozmowie o pracę ma prawo zadać nam takie pytanie? Wyjaśniają prawniczki

Ty zawsze w trzech swetrach, a dalej ci zimno? Oto kilka możliwych przyczyn

Najpopularniejsze

Para na kanapie

Seks analny – co to jest i jakie są najlepsze pozycje analne?

Kobieta

O czym świadczy ból pod łopatką? Charakter bólu, objawy i możliwe sposoby leczenia

MCH – co to, podwyższone i poniżej normy. MCH w morfologii

Co oznacza drętwienie rąk w nocy i podczas snu?

Co oznacza drętwienie rąk w nocy i podczas snu?

Masturbacja może być jeszcze przyjemniejsza. Poznaj sposoby masturbacji

MCV – morfologia, wyniki, norma. MCV podwyższone i za niskie

kobieta z problemami skórnymi

Wybroczyny (petocje) – co to jest, dlaczego powstają i jak sobie z nimi poradzić?

„Każdy orgazm jest czymś pięknym, jednak ten rodzaj orgazmu jest wyjątkowy”. Seksuolożka o kobiecym wytrysku

Wysoki cholesterol - jakie są przyczyny i objawy? Sposoby na wysoki cholesterol

Wysoki cholesterol – jakie są przyczyny i objawy? Jak go obniżyć?

Kiedy występuje niskie ciśnienie i wysoki puls?

Niskie ciśnienie i wysoki puls – kiedy występują? Co to oznacza?

laboratorium

D-dimery – co to jest? Jak obniżyć zbyt wysoki poziom?

ucho kobiety

Domowe sposoby na zatkane ucho. Jak odetkać ucho zatkane: woskowiną, katarem, wodą?

Kobieta leżąca w łóżku

9 możliwych przyczyn krwawienia po seksie

insulinooporność

Dieta w insulinooporności

Orgazm - jak go osiągnąć? 10 sposobów na lepszy orgazm

Orgazm – jak go osiągnąć? 10 sposobów na lepszy orgazm

Torbiel - twarz kobiety z widocznymi krostkami

Torbiel – czym jest, gdzie występuje i czy jest groźna dla zdrowia?

×