Przejdź do treści

Czym jest pemfigoid ciężarnych? „To było tak, jakbym była uczulona na własne dziecko”

Pemfigoid ciężarnych / istock
Pemfigoid ciężarnych / istock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Swędzące plamy i pęcherze przypominające poparzenie skóry pokrzywą – z tym musiała mierzyć się w zaawansowanej ciąży Fiona Hooker z Hampshire w Anglii. Stan kobiety nieustannie się pogarszał. Gdy zgłosiła się do lekarza, większość jej ciała pokryta była czerwonymi plamami. Zdiagnozowano u niej pemfigoid ciężarnych.

Czerwone, swędzące plamy na skórze

Fiona Hooker z Hampshire w Anglii zaszła w ciążę z drugim dzieckiem pod koniec 2020 roku. I chociaż pierwsze miesiące ciąży przebiegały bez problemów, w ostatnim trymestrze kobieta zaczęła się skarżyć na czerwone plamy na brzuchu. Zmiany na skórze były wypukłe, swędzące i zaczerwienione, bardzo podobne do poparzenia pokrzywą.

Hooker po wizycie u lekarza otrzymała kremy steroidowe, jednak i one nie wyleczyły do końca zmian skórnych oraz świądu. „To było tak, jakbym była uczulona na własne dziecko” – mówiła Fiona Hooker.

Swędzące zmiany, początkowo zlokalizowane wyłącznie na brzuchu, z czasem pojawiły się na całym ciele. W ósmym miesiącu ciąży Hooker musiała zgłosić się do szpitala. Dopiero po otrzymaniu leczenia sterydami dolegliwości zmniejszyły się na tyle, by kobieta mogła wrócić do domu.

„W 35. tygodniu po prostu zgłosiłam się na pogotowie, bo inaczej nie byłam w stanie tego znieść. Drapanie tylko chwilowo przynosiło ulgę, ale przez to tworzyły się otwarte rany, które bolały jeszcze bardziej” – mówiła Hooker.

Screen za nypost.com

dermatolog Agnieszka Kobyłka-Dziki

Pęcherze na brzuchu

Gdy Hooker urodziła dziecko, jej stan gwałtownie się pogorszył.

„Moja skóra dosłownie wybuchała pęcherzami na brzuchu, klatce piersiowej, rękach i nogach. Wszędzie tam, gdzie trzymałam dziecko lub moja skóra dotykała jego skóry” – mówiła Hooker.

U kobiety zdiagnozowano pemfigoid ciężarnych. To zaburzenie, które dotyka 1 na 50 tys. kobiet w ciąży. Swędzące plamy i pęcherze u Hooker zniknęły dopiero po kilku miesiącach od porodu. Choroba może jednak powrócić w przyszłości.

„Kiedy usłyszałam diagnozę, byłam w szoku, bo to tak rzadkie. Nie chcę ponownie zachodzić w ciążę. Nie byłabym w stanie znieść kolejnego roku na sterydach i tego potwornego bólu” – dodała Hooker.

Pemfigoid ciężarnych

Pemfigoid ciężarnych to pęcherzowa choroba skóry, która zazwyczaj występuje w drugiej połowie ciąży, ale zmiany skórne mogą pojawić się w każdym momencie ciąży i w połogu. Może powodować przedwczesny poród lub urodzenie się dziecka o małej urodzeniowej masie ciała, a także poronienie. Dla choroby charakterystyczne jest występowanie na skórze zmian rumieniowo-pęcherzowo-obrzękowych z towarzyszącym świądem i pieczeniem.

Dokładny mechanizm powstawania choroby nie jest znany. Leczenie jest wyłącznie objawowe. Chorobie w żaden sposób nie można zapobiec.

 

Źródło: Daily Mail

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.