Przejdź do treści

„Nam atopikom łatwiej jest walczyć i akceptować siebie, jak widzimy, że ludzie nie traktują nas inaczej”. Jesteś atopikiem? Sprawdź, na co musisz uważać

dermatolog Agnieszka Kobyłka-Dziki
zdjęcie: https://www.instagram.com/p/Bxw2ziZIxqI/
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Czerwone plamy na ciele, wysypka, świąd – tak objawia się atopowe zapalenie skóry, z którym zmaga się wiele z nas. Dermatolożka Agnieszka Kobyłka-Dziki przekonuje: atopia nie jest zakaźna, a zmiany skórne u chorego na AZS nie są dla ciebie niebezpieczne. Co więcej, to właśnie chorzy muszą szczególnie uważać na zdrowe osoby, ponieważ zarażenie się patogenami chorobotwórczymi może mieć u nich cięższy przebieg. 

Skóra – jako nasz największy narząd – jest zarazem najczulszym wskaźnikiem wszelkich nieprawidłowości zachodzących w organizmie. Dokładnie pokazuje stan narządów wewnętrznych, a widać to szczególnie, gdy zmagamy się z problemami skórnymi. Atopowe zapalenie skóry nazywane jest także wypryskiem atopowym, egzemą, a wcześniej świerzbiączką, wypryskiem alergicznym lub alergicznym zapaleniem skóry. Schorzenie wywoływane jest uwarunkowaną genetycznie nieprawidłową reakcją immunologiczną skóry na alergen lub czynnik drażniący. U chorych układ immunologiczny wytwarza zbyt dużo przeciwciał IgE, które skierowane są przeciwko alergenom. Choroby nie da się wyleczyć, a jedynie zmniejszyć rozległość jej symptomów.

„Atopia nie jest zakaźna, a zmiany skórne u chorego na AZS nie są dla ciebie niebezpieczne”

Dermatolożka Agnieszka Kobyłka-Dziki w ostatnim czasie poruszyła temat atopowego zapalenia skóry, w skrócie: AZS. Raz na zawsze obaliła mit mówiący o tym, że atopia jest chorobą zakaźną. Nie, nie jest. Spokojnie, nie zarazisz się, a zmiany skórne u chorego nie są dla ciebie niebezpieczne. – Prawda jest niestety zupełnie inna. To właśnie chorzy na wyprysk atopowy muszą szczególnie uważać na inne zdrowe osoby, ponieważ zarażenie się patogenami chorobotwórczymi może mieć u nich cięższy przebieg – napisała lekarka na swoim blogu.

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Atopia nie jest zakaźna, a zmiany skórne u chorego na AZS nie są dla Ciebie niebezpieczne. To raczej dzieci mające problem z tym schorzeniem muszą bardziej strzec się „zdrowych”. – – Bariera „sitkowata” czyli bardziej przepuszczalna niż w skórze zdrowej bardziej przyciąga zakażenia. Gronkowiec złocisty, Wirus opryszczki zwykłej czy Mięczak zakaźny. Drobnoustroje te zaostrzają zmiany skórne. – – Co ciekawe szczepy stwierdzone u chorych były takie same jak u osób z najbliższego otoczenia, w tym że u osób zdrowych rzadko wywołują ciężkie objawy chorobowe, zazwyczaj jest to bezobjawowa kolonizacja. – – Opryszczka u dziecka chorego na AZS może skończyć się zapaleniem opon mózgowo-rdzeniowych. Mówiłam Wam kiedyś o ochronie kokonowej niemowląt, która tutaj ma duże znaczenie. Post o tym znajdziecie u @insta_immunolog ? – – Krótki post o tym wjechał na bloga, link w bio – – #AtopoveLove – – – #naplazy #nadmorzem #bluesky #atopia #skoradziecka #zakazenia #zdrowie #azs #atopowezapalnieskory #opryszczka #gronkowiec #ulekarza #porady #dermatologia #noworodek #niemowlę #ochronakokonowa

Post udostępniony przez Lek. Aga Kobylka-Dziki (@mama_dermatolog)

Atopowe zapalenie skóry

Podstawowymi objawami AZS są: nasilony świąd i uogólniona suchość skóry. Zmiany chorobowe przypominają zmiany wypryskowe. Obserwujemy wówczas plamy rumieniowe z grudkami zapalnymi, pęcherzykami, sączeniem. W zależności od nasilenia choroby, pacjentom może doskwierać głównie suchość skóry i złuszczanie naskórka. W przypadku zmian przewlekłych dochodzi do charakterystycznej w AZS lichenifikacji. To pogrubienie naskórka oraz nadmierna akcentacja mieszków włosowych i linii papilarnych.

Atopia nie jest zakaźna, a zmiany skórne u chorego na AZS nie są dla ciebie niebezpieczne

W jaki sposób leczy się AZS? Powstające rany należy smarować tłustymi kremami i balsamami, by nie pękały. A jeśli AZS powstało wskutek nietolerancji bądź alergii pokarmowych, pierwszym krokiem powinno być wyeliminowanie produktów uczulających (np. pszenicy czy mleka). Dermatolog Agnieszka Kobyłka-Dziki radzi: „Leki miejscowe i kremy powinniśmy nakładać szpatułką, lub osoba, która nam pomaga powinna umyć ręce przed aplikacją, nawet gdy posiłkujemy się „patyczkiem”. Leki skażone będą zatem źródłem ponownego zakażenia„, na swoim blogu inmyhealthyskin.com.

Czy twoje dziecko ma AZS?

Atopowe zapalenie skóry u dzieci może pojawić się samoistnie od 3. miesiąca życia. Zwykle wraz z wiekiem jego objawy łagodnieją, lecz czasem w dorosłym życiu mogą przekształcić się w schorzenie przewlekłe. U niemowląt skutkuje silnym wysuszeniem skóry oraz miejscowymi wysypkami i zaczerwienieniem – najczęściej  na policzkach, głowie i czole.

Dzieci mające problem z tym schorzeniem muszą bardziej strzec się "zdrowych". Bariera "sitkowata", czyli bardziej przepuszczalna niż w skórze zdrowej osoby, bardziej przyciąga zakażenia, takie jak: gronkowiec złocisty, wirus opryszczki zwykłej czy mięczak zakaźny. Co ciekawe, szczepy stwierdzone u chorych były takie same jak u osób z najbliższego otoczenia, w tym że u osób zdrowych rzadko wywołują ciężkie objawy chorobowe, zazwyczaj jest to bezobjawowa kolonizacja. Natomiast u osoby z atopowym zapaleniem skóry, zmiany skórne zaostrzają się. Opryszczka u dziecka chorego na AZS może skończyć się zapaleniem opon mózgowo-rdzeniowych.

napisała dermatolożka Agnieszka Kobyłka-Dziki na swoim profilu na Instagramie

Choroby skóry u dzieci, w tym atopię, leczy się przede wszystkim objawowo. W przypadku atopowego zapalenia skóry leczenie skupia się na doustnym podawaniu sterydów, smarowaniu ciała specjalnymi kremami oraz balsamem do skóry atopowej.

„Nam atopikom łatwiej jest walczyć i akceptować siebie, jak widzimy, że ludzie nie traktują nas inaczej”

– Żyję wśród was. Wstydzę się, ale walczę. Pamiętam jak jeszcze kilka lat temu ludzie bali podać mi rękę, z obawy, że ich zarażę. Pamiętam, kiedy porównywali mnie do świni. Na co dzień spotykam się z krytycznym wzrokiem ludzi, którzy nie rozumieją moich czerwonych plam na ciele. Widzę strach w oczach ludzi, gdy na mnie patrzą – tak zaczyna się historia Irminy, która od dziecka zmaga się z atopowym zapaleniem skóry. 

View this post on Instagram

•włącz dźwięk• Przedstawiam Wam krótki filmik – o mnie i o moim AZSie ??‍♀️ Możecie na nim usłyszeć moją krótką historię, możecie zobaczyć jak żyję i co daje mi siłę. Podczas kręcenia stale towarzyszyła mi muzyka @kwiatkowsky który walczy razem ze mną, a ja sama chociaż w najmniejszym stopniu staram się Mu pokazać, że ma we mnie oparcie – na zawsze, "na paluszek" ❤️ Czasami jest ciężko, czasami nie mam już sił, ale wierzę w to, że jeżeli ja się nie poddam i zaakceptuję siebie to inni też to zrobią ?? Brawo dla @_monaliz_ za cudowną realizację, wiem jak dużo Cię to kosztowało. Dziękuję, że też mnie zawsze wspierasz maleństwo. Love you ❤️ #atopowezapalenieskóry #eczema #atopicskin #atopicdermatitis #dajsieodkryc #ciałoboginizanicsięniewini #dawidkwiatkowski #kwiatkowski •filmik jest w dwóch częściach, trzeciej już nie udało mi się opublikować• music: morning light music – deep thoughts Https://youtu.be/mx3KyGLo1Dl

A post shared by ??????☁️ (@ilillyn) on

Na AZS choruję od dziecka. Na początku nie miałam bardzo widocznych zmian na ciele i były momenty, gdzie moja skóra była idealna. Niestety w wieku 11 lat wszystko się zmieniło. Był to trudny okres. Zależało mi na akceptacji rówieśników i na tym, by mieć jak największe grono znajomych. Chciałam pasować do nich. Niestety niektórzy nie rozumieli, dlaczego na moim ciele są czerwone plamy lub rany. Ja sama do końca nie wiedziałam, dlaczego akurat ze mną jest "coś nie tak". Nie umiałam wówczas im tego wytłumaczyć i uświadomić, żeby się nie bali. Teraz jestem starsza, silniejsza i więcej wiem o chorobie. Oczywiście, zdarza się, że ludzie nadal dziwnie na mnie patrzą - szczególnie w lato, kiedy chodzę w sukienkach. Nie wiedzą, czy jest to coś, czym mogą się zarazić. Czasem słyszę pytania: "co mi się stało", a wtedy na spokojnie im wszystko tłumaczę. Zależy mi na tym, aby jak najwięcej osób wiedziało o atopowym zapaleniu skóry. Nam atopikom łatwiej jest walczyć i akceptować siebie, jak widzimy, że ludzie nie traktują nas inaczej.

powiedziała Irmina, autorka filmu, w rozmowie z Hello Zdrowie

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.