Czym zajmuje się anestezjolog? Jak wygląda uzyskanie tej specjalizacji?

się ten artykuł?
Anestezjolog jest lekarzem zajmującym się opieką nad pacjentem w okresie okołooperacyjnym. Specjalista ten dobiera odpowiedni rodzaj znieczulenia, wykonuje je oraz monitoruje funkcje życiowe chorego. Anestezjolog odpowiada także za leczenie bólu porodowego, urazowego i nowotworowego.

Nasze teksty zawsze konsultujemy z najlepszymi specjalistami
”lek. Jacek Podstolski”
Anestezjolog to specjalista zajmujący się podawaniem znieczulenia do zabiegów lub operacji. Odpowiada także za monitorowanie stanu pacjenta oraz sprawuje nad nim opiekę w okresie okołooperacyjnym. Do zadań anestezjologa należy również zmniejszanie bólu różnego pochodzenia.
Kim jest anestezjolog?
Anestezjolog to lekarz specjalizujący się w opiece okołooperacyjnej nad pacjentem. Personel medyczny nierzadko określa anestezjologów zastępcami anioła stróża, gdyż ich rolą jest sprawowanie opieki nad życiem osoby chorej. Anestezjologia kojarzy się zwykle wyłącznie z podawaniem znieczulenia przed zabiegami operacyjnymi, jednak jej zakres jest znacznie szerszy. Jest to nauka i dział medycyny klinicznej, która zajmuje się różnymi metodami znieczulenia oraz opieką i prowadzeniem chorych bezpośrednio przed zabiegiem lub operacją, w ich trakcie oraz po nich. Praca anestezjologa odgrywa niezwykle ważną rolę, gdyż to właśnie ten lekarz czuwa nad bezpieczeństwem pacjenta w trakcie zabiegu, umożliwiając tym samym innym specjalistom skoncentrowanie się na polu operacyjnym.
Anestezjolog – czym się zajmuje?
Podstawowym zadaniem anestezjologa jest przygotowanie pacjenta do zabiegu. Do pierwszego kontaktu z lekarzem anestezjologiem dochodzi przed planowaną operacją. Jego zadaniem jest przeprowadzenie szczegółowego wywiadu z chorym, w którego trakcie zbiera informacje na temat przebytych chorób, istnienia schorzeń przewlekłych, dotychczasowego leczenia i przebytych zabiegów lub operacji, uczuleń oraz przyjmowanych leków. Po wyczerpującej rozmowie z pacjentem anestezjolog omawia proponowany rodzaj znieczulenia, a także przygotowanie do zabiegu i poszczególne etapy postępowania. Anestezjolog powinien zadbać o komfort psychiczny chorego, jak też jego rodziny, udzielając im wszystkich niezbędnych informacji i odpowiedzi na pytania. Lekarz o tej specjalizacji towarzyszy chorym praktycznie na każdym etapie leczenia szpitalnego. Anestezjolog nie tylko odpowiada za dobór właściwego rodzaju znieczulenia, ale również wykonuje je, a następnie sprawuje nadzór nad pacjentem, kontrolując jego parametry życiowe podczas trwającego zabiegu operacyjnego. Monitoruje stan pacjenta, a w razie potrzeby interweniuje, udzielając pomocy w sytuacji nagłego zagrożenia życia. Bezpośrednio po zakończonym zabiegu anestezjolog opiekuje się pacjentem, pomagając mu dojść do siebie. Na tym etapie jego najważniejszym zadaniem jest zwalczanie bólu pooperacyjnego.
Anestezjolog a leczenie bólu
Praca lekarza anestezjologa nie ogranicza się wyłącznie do oddziałów zabiegowych. Anestezjolog zajmuje się również leczeniem różnego rodzaju bólu, np. pooperacyjnego, pourazowego. Metody zwalczania bólu stosowane przez anestezjologów są szeroko wykorzystywane u chorych cierpiących na silne bóle przewlekłe, zwłaszcza towarzyszące chorobom nowotworowym. Lekarz tej specjalizacji sprawuje szczególną opiekę nad pacjentami w stanie krytycznym, znajdującymi się na oddziałach intensywnej terapii, którzy wymagają stosowania skomplikowanych i inwazyjnych technik leczenia oraz starannego monitorowania funkcji życiowych. Anestezjolog jest lekarzem wchodzącym w skład zespołu resuscytacyjnego szpitala. Oznacza to, że udziela pierwszej pomocy w przypadkach nagłych chorób, urazów, zatruć, jak też wzywany jest w sytuacji stanu nagłego zagrożenia życia na wszystkich oddziałach szpitalnych i izbie przyjęć.
Zobacz także
Anestezjolog dziecięcy
Anestezjolog dziecięcy ma identyczny zakres obowiązków, co lekarz pracujący w ośrodkach zajmujących się leczeniem osób dorosłych. Do jego zadań należy więc monitorowanie funkcji życiowych pacjentów, zapewnienie im troskliwej opieki i komfortu psychicznego, dobór znieczulenia i wykonywanie go, kontrola okołooperacyjna, zwalczanie bólu. Oddziały anestezjologii i intensywnej terapii dziecięcej odpowiadają za leczenie dzieci, u których doszło do stanu bezpośredniego zagrożenia życia bądź jego wystąpienie jest przewidywane. Anestezjolog w położnictwie sprawuje również niezwykle istotną funkcję, gdyż niweluje ból porodowy oraz udziela pomocy w sytuacji zagrożenia życia noworodka.
Jak zostać anestezjologiem?
Pierwszym etapem jest dostanie się i ukończenie jednolitych sześcioletnich studiów medycznych. Po ich zakończeniu wymagane jest odbycie obowiązkowego stażu, po którym można kontynuować kształcenie związane z określoną dziedziną medycyny. W celu zostania anestezjologiem konieczne jest wykonanie specjalizacji w anestezjologii i intensywnej terapii, która trwa 6 lat. Do zaliczenia specjalizacji wymagane są liczne kursy, m.in.: wprowadzenie do specjalizacji w anestezjologii i intensywnej terapii, anestezja w położnictwie, anestezjologia i intensywna terapia dziecięca, diagnostyka i leczenie bólu, anestezjologia w onkologii.
Polecamy

Balneologia – lecznicza moc kąpieli i borowiny. Komu może pomóc?

Czym jest abulia? Chorobliwy brak motywacji do działania to poważny problem

Oftalmoskop w okulistyce – historia, rodzaje, zastosowanie
