Przejdź do treści

Dlaczego na zwolnieniu lekarskim od psychiatry nie należy publikować swoich zdjęć w mediach społecznościowych?

Kobieta leży w łóżku z psem
Dlaczego na zwolnieniu lekarskim od psychiatry nie wolno zamieszczać swoich zdjęć w mediach społecznościowych? Wyjaśnia lek. Monika Tucholska/ Pexels
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

„Wszystkich swoich pacjentów przestrzegam, żeby pod żadnym pozorem, będąc na zwolnieniu, nigdy żadnego zdjęcia nie zamieszczali w internecie” – alarmuje na swoim profilu na Instagramie lek. Monika Tucholska, znana w mediach społecznościowych jako Mama Psychiatra. Specjalistka wyjaśnia, dlaczego chorzy muszą być szczególnie ostrożni w sieci. 

 Zdjęcia w internecie a zwolnienie od psychiatry

Zdjęcia umieszczane w mediach społecznościowych w czasie przebywania na zwolnieniu lekarskim mogą nie wydawać się niczym złym. W szczególności kiedy jesteśmy na zwolnieniu, na którym nie jest konieczne pozostanie w łóżku. Niestety opublikowane fotografie mogą przysporzyć nam kłopotów. Problem ten poruszyła na swoim profilu na Instagramie lek. Monika Tucholska.

Specjalistka na swoim instasory przytoczyła artykuł, który przeczytała w ostatnich dniach w mediach. Jego bohaterka przebywała na zwolnieniu lekarskim otrzymanym od psychiatry i wyjechała na ferie, by odpocząć. Zdjęcia z wyjazdu zamieściła w mediach społecznościowych. W wyniku tego Zakład Ubezpieczeń Społecznych zażądał od niej zwrotu świadczenia za okres choroby wraz z odsetkami.

„Ja wszystkich swoich pacjentów przestrzegam, żeby pod żadnym pozorem, będąc na zwolnieniu, nigdy żadnego zdjęcia nie zamieszczali w internecie” – mówi lekarka.

Kobieta

Specjalistka zaznacza, że dla niej jest całkowicie zrozumiałe to, że pacjent z depresją wyjście po kilku tygodniach z domu uważa za sukces i chce się nim podzielić z bliskimi za pośrednictwem mediów społecznościowych. Niestety przez urzędników może to zostać odebrane w inny sposób.

„Ja to rozumiem, bo wręcz to jest moje zalecenie, żeby pacjenci się aktywizowali w miarę możliwości. Natomiast przez urzędników jest to odbierane jednoznacznie, jeżeli ktoś jest chory to ma być chory, siedzieć w domu i nigdzie nie wychodzić, nie pokazywać się, nie brać udziału w uroczystościach” – wyjaśnia Tucholska.

Lekarka tłumaczy, aby w trakcie zwolnienia lekarskiego nie zamieszczać swoich zdjęć w internecie. Dzięki temu zaoszczędzimy sobie stresu i problemów.

„Chcąc zaoszczędzić pacjentom stresu związanego z koniecznością tłumaczenia się przed ZUS, koniecznością oddawania zasiłku, przestrzegamy, aby absolutnie nie zamieszczać w czasie zwolnienia żadnych zdjęć, na których jesteśmy my, czyli osoba chora, przebywająca na zwolnieniu lekarskim.

Nie wolno tego robić, bo szkoda naszych nerwów na późniejsze tłumaczenie się” – wyjaśnia.

kobieta w łóżku

Mama Psychiatra

Lek. Monika Tucholska jest psychiatrą, aktywnie działającą również w mediach społecznościowych.

Ekspertka prowadzi na Instagramie profil „Mama Psychiatra”. Jak pisze sama o sobie: „byłam doskonałą matką, dopóki nie urodziłam własnych dzieci”To dzięki poczuciu humoru, empatii i zdolności do wyjaśniania często trudnych, specjalistycznych tematów, konto „Mamy Psychiatry” jest coraz bardziej popularne. Lekarkę obserwuje obecnie ponad 4 tys. osób.

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez Monika Tucholska (@mamapsychiatra)

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.