4 min.
Dysforia – kiedy występuje i jak się objawia? Na czym polega zaburzenie stanu emocjonalnego?

Fot. Photographee.eu / Adobe
26.06.2022
Petting – co to jest, sposoby pettingu, petting a ciąża
26.06.2022
„Kobiety uczą się zachowań społecznych na zasadzie kopiuj-wklej, aż osiągają biegłość, która czyni ich autyzm niewidzialnym”. O życiu i kobiecości ze spektrum autyzmu mówi psycholożka i nauczycielka jogi Agata Ucińska
26.06.2022
Co zrobić, aby komary cię nie gryzły? 11 sposobów, które naprawdę działają
26.06.2022
Przebarwienia na skórze, inny niż zwykle kolor moczu, uczucie zmęczenia? To może być chora wątroba
25.06.2022
Afrodyzjaki w kuchni – produkty, które rozbudzą pożądanie!
Dysforia jest jednym ze stanów emocjonalnych, który czasem dotykać może każdego z nas. Najczęściej spotykana jest w przebiegu depresji, różnego rodzaju zaburzeniach osobowości i problemach z identyfikacją płciową. Polega na wyolbrzymianiu bodźców i nadmiernych reakcjach na nie, a także na negatywnej ocenie sytuacji dotyczących własnej osoby.
Nasze teksty zawsze konsultujemy z najlepszymi specjalistami
Marta Dąbrowska
lekarz
Lekarze obserwują dysforię także w przebiegu padaczki, otępieniach i zaburzeniach wywołanych uszkodzeniami mózgu. Nastrój dysforyczny stanowi jeden z trzech rodzajów zaburzeń nastroju w przebiegu depresji. Mamy do czynienia z nastrojem depresyjnym, dystymicznym i dysforycznym. Można powiedzieć, że dysforia jest niejako przeciwieństwem euforii. Na czym dokładnie polega ten stan emocjonalny?
Dysforia – objawy
Co to jest dysforia? To cały zespół negatywnych uczuć, które w dłuższej perspektywie wpływają na obniżenie nastroju. Cechą dysforycznych emocji jest często ich nieadekwatność i duża intensywność, która nie pasuje do sytuacji. U osób z dysforią występują negatywne emocje okazywane w sposób bardzo gwałtowny, czasem wręcz agresywny. Osoba taka bardzo łatwo się denerwuje, niespodziewanie podnosi głos, w codziennych kontaktach może być często rozdrażniona i zrzędliwa. Dokucza jej irytacja i frustracja. Odczuwany smutek może szybko zmieniać się w inne negatywne emocje.
Dysforia w psychologii cechuje się również dużym samokrytycyzmem – osoba dotknięta tym stanem często poniża się, wścieka się na siebie i odczuwa litość wobec własnej osoby. Sytuacje, w których znajduje się chory, są oceniane przez niego negatywnie, jako niekorzystne dla siebie, powodujące poniżenie lub zmniejszenie wartości. Choremu trudno znaleźć satysfakcjonujące wyjście z sytuacji. Lęk i napięcie przysłaniają obiektywny odbiór rzeczywistości. Ponieważ dysforycy uważają się za gorszych i mniej zdolnych, często oczekują od innych podejmowania decyzji za siebie.
Wszystkie wyżej wymienione objawy skutecznie odbierają radość życia i pewność siebie. Mogą sprawiać, że osoba chora wycofuje się z kontaktów społecznych. Zamykanie się na pozytywne uczucia i zaprzestanie dostrzegania dobrych chwil w życiu może doprowadzić nawet do choroby psychicznej.
W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:
Dysforia – przyczyny stanu emocjonalnego
Zespół emocji i zachowań, który składa się na dysforię, może być wywołany różnymi czynnikami. Należą do nich uszkodzenia układu nerwowego lub mózgu powstałe w skutek urazów i chorób. Nastrój dysforyczny może być również powikłaniem źle leczonej padaczki. Obserwuje się go dość często u osób starszych, cierpiących na demencję, otępienie lub chorobę Alzheimera. Jest to bardzo częsty objaw depresji towarzyszący obniżonej samoocenie i ujemnemu nastrojowi.
Istnieje takie zjawisko, jak dysforia płciowa, czyli brak akceptacji dla bycia mężczyzną lub kobietą. Występuje, kiedy biologiczny mężczyzna czuje się kobietą i na odwrót. W sferze seksualnej występuje również zjawisko dysforii postkoitalnej. Polega ono na rozdrażnieniu, smutku czy frustracji pojawiającej się po współżyciu seksualnym. Wywołane jest najczęściej brakiem możliwości osiągnięcia orgazmu i ogólnie pojętej satysfakcji ze współżycia. Dysforia może być także zjawiskiem społecznym i pojawiać się u jednostek jako reakcja obronna na trudne sytuacje. Może to być wynik braków w wychowaniu – nie nauczenie dziecka postępowania wobec pojawiających się problemów.
Zobacz także
Leczenie dysforii
Emocje towarzyszące dysforii sprawiają, że człowiek jest nieszczęśliwy. Nie jest w stanie przeżywać życia w sposób pełny i satysfakcjonujący. Biorące nad nim górę negatywne myśli, emocje i trudne do zapanowania wybuchy sprawiają, że zaczyna wycofywać się z życia społecznego. Jego samoocena jest zaniżona i czuje się źle we własnej skórze. Zwiększony krytycyzm wobec własnej osoby sprawia, że nawet zaczyna się nienawidzić. Takie sytuacje doprowadzić mogą do samookaleczeń, myśli o samobójstwie, a nawet prób samobójczych (niestety bardzo często udanych). Jeśli jest nam źle ze sobą i nie lubimy swojej osoby, powinniśmy sobie uświadomić, że tak nie powinno być. Należy skierować się w takiej sytuacji do psychoterapeuty, który pomoże znaleźć przyczynę takiego stanu rzeczy. Odpowiedzenie sobie na pytania: „dlaczego siebie nie lubię?” i „czemu tak się czuję?” będzie możliwe właśnie w gabinecie psychologa. Specjalista nauczy nas również panowania nad negatywnymi emocjami i agresją. Dysforia w przebiegu chorób psychicznych leczona jest za pomocą odpowiednich dla schorzenia leków, psychoterapii i socjoterapii.
Najnowsze w naszym serwisie

19.06.2022
Ektoina – do nosa, oczu i inhalacji. Czy krople z ektoiną pomagają na zapalenie spojówek?

19.06.2022
Rehabilitacja NFZ – ile ważne jest skierowanie i jaki lekarz może nam je wystawić?

19.06.2022
Glifosat – co to jest i jak go usunąć? Jaki wpływ na nasze zdrowie mają herbicydy?

19.06.2022
Grzybica skóry – jak wygląda, czy jest zaraźliwa i jak leczyć zmiany skórne?
Udostępnij
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

25.06.2022
HELLO PIONIERKI: Jak Michalina Wisłocka uczyła Polki seksualności i autoerotyzmu na wiele lat przed znalezieniem punktu „G”

24.06.2022
Dr n. med. Karina Barszczewska: „W PCOS pojawia się ryzyko zaburzeń psychicznych i behawioralnych, a także seksualnych, o czym bardzo mało się mówi”

22.06.2022
Mylona z alzheimerem, parkinsonem, uważana za chorobę dzieci. Jak rozpoznać i leczyć padaczkę u seniorów, mówi dr n. med. Maria Maliszewska

21.06.2022