Przejdź do treści

Dysleksja u dziecka – skąd się bierze i jak wygląda leczenie?

dysleksja - kobieta i dziecko z książką
Fot. Photographee.eu / Adobe
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Dysleksja to specyficzne trudności w nauce czytania i pisania. Choroba pojawia się pomimo poprawnych zdolności intelektualnych dziecka. Niektórzy uważają, że jest wymówką przed nauką, co może bardzo skrzywdzić dyslektyczne dziecko.

lek. Marta Dąbrowska

Nasze teksty zawsze konsultujemy z najlepszymi specjalistami

Marta Dąbrowska

lekarz

Dysleksja rozwojowa wynika z zakłóceń pracy ośrodkowego układu nerwowego, np. z zaburzeń analizy i syntezy wzrokowej, czy zaburzeń orientacji przestrzennej. Przyczyn choroby może być wiele, dlatego wyróżnia się sporo rodzajów dysleksji.

Co to jest dysleksja?

Dzieci cierpiące na dysleksję nie widzą różnic w zapisie niektórych cyfr i liter. Problemem jest także między innymi odróżnienie dźwięków oraz kształtów. Dyslektyk potrafi popełnić kilka błędów ortograficznych w jednym zdaniu. Dysleksja u dzieci przejawia się niewyraźnym i trudnym do rozczytania pismem. Niestety maluchy często są przez to oceniane jako osoby leniwe i otrzymują gorsze oceny, przyjmują też falę krytyki ze strony szkoły. Dysleksja wymaga pomocy specjalistów. Jest ona konieczna, by choroba nie rozwijała się coraz bardziej. W przeciwnym razie dysleksja może powodować jeszcze większe problemy z gramatyką i ortografią. Nieleczona dysleksja u dzieci może doprowadzić do zniechęcenia, kompleksów i alienacji malucha.

dysortografia - dzieci piszące w zeszytach

Dysleksja – przyczyny

Diagnoza dysleksji jest zadaniem specjalisty. Kiedy choroba zostanie zdiagnozowana, mogą pojawić się pytania – co to jest dysleksja i jakie są jej przyczyny? Lekarze twierdzą, że pojawienie się tego zaburzenia ma wiele powodów. Istnieją jednak dwie najpopularniejsze przyczyny dysleksji. Pierwszą z nich są uwarunkowania genetyczne. W układzie nerwowym osoby cierpiącej na dysleksję zachodzą dyskretne zmiany. Warunkują one zaburzenia funkcjonalne, które objawiają się problemami z czytaniem i pisaniem. Przyjmuje się, że dysleksja u dzieci w 20–30% uwarunkowana jest właśnie przez genetykę. Drugim głównym powodem choroby są mikrouszkodzenia lub niedokształcenie układu nerwowego i okolic mózgu z okresu ciąży, porodu i kilku pierwszych miesięcy życia dziecka. Czynniki te powodują zaburzenia rozwoju psychomotorycznego dziecka. Aby zapobiec rozwijaniu się dysleksji, ważne jest szybkie zdiagnozowanie problemu.

Dysleksja rozwojowa i jej rodzaje

Dysleksja rozwojowa może przejawiać się na różne sposoby, dlatego specjaliści wyróżnili kilka rodzajów choroby. Najczęstszym jest dysleksja, czyli zaburzenie w czytaniu. Kolejną odmianą zaburzenia jest dysortografia, która polega na trudnościach i problemach związanych z opanowaniem zasad poprawnej pisowni i ortografii. Następnym zaburzeniem jest dysgrafia, która objawia się trudnościami w opanowaniu czytelnego pisania. Dysleksja rozwojowa to także problemy w uczeniu się matematyki, przypadek ten nazywany jest dyskalkulią.

Zobacz także

Dysleksja – ćwiczenia

Terapia dysleksji powinna odbywać się pod okiem specjalisty, ale najważniejsza jest systematyczna praca z dzieckiem w domu. Nad ortografią należy pracować całe życie.

Dysleksja – ćwiczenia przykładowe:

  • układanie puzzli i układanek, które rozwijają zdolność do analizy i syntezy wzrokowej,
  • gra w piłkę,
  • gra w scrabble, domino obrazkowe, literowe bądź sylabowe,
  • podporządkowywanie historyjek obrazkowych,
  • wyszukiwanie różnic słownych w obrazkach,
  • dobieranie par identycznych obrazków,
  • rozpoznawanie obrazków opisywanych słownie,
  • czytanie tekstu napisanego różną czcionką,
  • dobieranie części do całości,
  • rysowanie z pamięci,
  • nazywanie czynności przedstawionych na rysunkach.

Dysleksja u dorosłych

Dysleksja u dorosłych jest częstym zjawiskiem. Szacuje się, że jedna na dziesięć osób cierpi na tę przypadłość. Dorośli nie zawsze są świadomi choroby, która zwykle diagnozowana jest w okresie dzieciństwa. Cierpią na nią osoby z normalną lub ponadprzeciętną inteligencją. Nieleczona dysleksja u dorosłych może skutkować niską samooceną, lękiem, agresją, wycofaniem się ze środowiska rodziny, przyjaciół, a kiedyś nauczycieli. Diagnoza dysleksji u dorosłych może okazać się trudniejsza niż w przypadku dzieci. Objawami zaburzenia w dorosłym wieku mogą być np. trudności z czytaniem (w tym czytaniem na głos), kłopoty z odróżnieniem lewej strony od prawej, problemy z zadaniami matematycznymi oraz trudności ze zrozumieniem żartów lub idiomów.

Dysleksja – podsumowanie

Dysleksja to specyficzne trudności w nauce czytania i pisania. Choroba może przenieść wiele problemów w życiu szkolnym dziecka, dlatego ważna jest jak najszybsza diagnoza dysleksji i walka z nią.

Najnowsze w naszym serwisie

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.