Przejdź do treści

Dzisiaj pierwszy Narodowy Dzień Okresu. Nie, niestety nie w Polsce. Organizują go Amerykanki. O co walczą?

Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim

Podczas gdy w Polsce trwają debaty nad tym, czy karać więzieniem za edukację seksualną, której częścią jest też wiedza o miesiączce, w Stanach okres doczekał się własnego święta. Od teraz przez jeden dzień w roku uwaga skupiać się będzie właśnie na nim.

Narodowy Dzień Okresu: o co chodzi?

Narodowy Dzień Okresu (National Period Day) jest obchodzony w USA po raz pierwszy 19 października 2019 roku. W 50 Stanach ludzie (tak, wszystkich płci) biorą udział w protestach zorganizowanych przez Period. The Menstrual Movement. To globalna organizacja non-profit skupiająca przede wszystkim młode osoby, chcące zwrócić uwagę na to, że w wielu krajach dostęp do środków higienicznych jest bardzo ograniczony. Np. w Indiach (o czym mówi m. in. nagrodzony Oscarem hinduski dokument „Period. End of sentence”) kobiety nie mają dostępu do tamponów czy podpasek, zamiast nich używają szmatek, które wyściełają piaskiem.

Oczywiście Amerykanki mogą się cieszyć swobodnym dostępem do środków higienicznych – jest ich na sklepowych półkach mnóstwo. O co więc im chodzi?

Po pierwsze, o tzw. tampon tax, czyli podatek nałożony nie tylko na tampony, ale wszystkie kobiece środki do higieny intymnej, obowiązujący w 35 stanach. Organizatorzy protestów podkreślają, że to seksistowskie, zwłaszcza że inne produkty sklasyfikowane jako te, które służą do zabezpieczania podstawowych potrzeb, nie są takim podatkiem objęte.

Międzynarodowy Dzień Okresu jest też organizowany po to, by zdjąć z miesiączki odium wstydu i podkreślić, że to normalna ludzka – konkretnie kobieca – sprawa, o której można i należy swobodnie rozmawiać.

„Gdybyśmy krwawili z twarzy, np. nosa, od razu ktoś by coś z tym zrobił. Ale miesiączka to coś, czego nie widać i nie muszę mieć PMS-u, by ta sytuacja mnie wkurzała” – mówią osoby występujące w klipie nakręconym z okazji National Period Day.

W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:

BESTSELLER
Zdrowie intymne i seks
WIMIN Lubrykant
55,00 zł
Zdrowie intymne i seks
WIMIN majtki menstruacyjne Regular beżowe, 1 szt
90,00 zł
Zdrowie intymne i seks
WIMIN majtki menstruacyjne Light
90,00 zł
Zdrowie intymne i seks
Wimin Serum intymne, 100 ml
79,00 zł
NOWOŚĆ
Zdrowie intymne i seks
Podpaska wielorazowa WIMIN Pad
od 30,00 zł
Rayka Zehtabchi odbiera Oscara

Uznaliśmy, że pora zacząć zmieniać kulturę, w której żyjemy i zwrócić uwagę na kwestię ubóstwa menstruacyjnego. To rzeczywista i bardzo pilna potrzeba, która, z tego, co widzimy i co nas bardzo cieszy, mobilizuje ludzi do działania.

Nadya Okamato, założycielka i dyrektorka Period
Monika Błotnicka / zdj. własne

Narodowy Dzień Okresu w Polsce?

Niestety, nadal się na to nie zanosi, a ubóstwo menstruacyjne jest problemem i w naszym kraju. Najbiedniejsze kobiety, zmuszone do wyboru między jedzeniem dla rodziny a podpaskami dla siebie najczęściej decydują się na to pierwsze. Z krwią menstruacyjną radzą sobie, używając waty czy papieru toaletowego…

Jednak i w Polsce powoli coś się zmienia. Problem zauważyły organizatorki „Akcji Menstruacja” – cztery dziewczyny, które zorganizowały pomoc dla najbardziej potrzebujących kobiet – z domów samotnej matki czy wychowanek domów dziecka i dostarczyły im bezpłatnie podpaski. Zwłaszcza najmłodsze beneficjentki akcji entuzjastycznie reagowały na własne środki higieniczne.

Bo choć jednorazowy zakup paczki podpasek w ciągu miesiąca dla niektórych może nie wydawać się dużym wydatkiem, to już większe liczby robią wrażenie – przeciętnie kobieta ma okres około 400 razy w życiu, a na tampony i podpaski w tym czasie wydaje od 20 do 40 tysięcy złotych (w zależności od rodzaju produktu). A przecież są to środki w ciągu tych kilku dni w miesiącu niezbędne…

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Kobieta siedzi w rzędzie na krześle

Co dzieje się z twoim organizmem, jeśli unikasz seksu? Może to wpływać na samoocenę i pewność siebie

„Taka pani uroda” – tych słów nigdy nie powinnaś usłyszeć w gabinecie. Lekarz Krzysztof Janowiec wyjaśnia dlaczego

Czy naprawdę warto zapłacić 30 zł za jedną podpaskę, którą trzeba prać? Sprawdziłam

kobieta i mężczyzna siedzą w łóżku

Seks podczas okresu – czy można go uprawiać? Fakty i mity

„Urlop menstruacyjny nie powinien doprowadzać do nierówności, do faworyzowania męskich pracowników. Pytanie, czy Polska jest na to gotowa” – mówi Paulina Wasiluk z Zespołu Urlop Menstruacyjny

"Usunięto mi macicę w wieku 28 lat - brak dzieci to najlepsza decyzja, jaką kiedykolwiek podjęłam" - podkreśla Brynne Zuri Hunt

„W wieku 28 lat usunięto mi macicę. Brak dzieci to najlepsza decyzja, jaką kiedykolwiek podjęłam” – podkreśla Brynne Zuri Hunt

Aloes

Zadbaj o odporność. Poznaj 6 składników, które mogą uratować cię przed infekcją

Kobieta siedziała w pełni ubrana i opowiadała o swojej chorobie, a lekarz „badał wyraz jej oblicza” – jak kiedyś leczono choroby kobiece

Co można po okresie? Ginekolog odpowiada na najczęściej wyszukiwane w Google’u pytania

Kobieta ćwiczy jogę

Dlaczego bolą plecy podczas okresu? Fizjoterapeutka podpowiada, co przyniesie szybką ulgę

Akcja Menstruacja rusza z nową inicjatywą. Tym razem pomoże menstruujące osoby uchodźcze z Ukrainy

Akcja Menstruacja rusza z nową inicjatywą. Tym razem pomoże menstruującym osobom uchodźczym z Ukrainy

Dr Alicja Pawluczuk, artystka z endometriozą: Zależy mi, żeby temat kobiecego bólu brano na poważnie

Gimnastyka słowiańska. Gimnastyka, która pobudzi twoją kobiecość 

kobieta

Jak mieć lepszy seks? 7 sposobów, żeby czerpać jeszcze więcej przyjemności w łóżku

Spóźniający się okres - przyczyny

Spóźniający się okres – przyczyny. Ile może się spóźniać?

"Lekarze uważają, że ból jest nieodłączną częścią menstruacji". Jej miesiączki trwały 86 dni / Instagram

Jej miesiączki trwały 86 dni. O „cyklu menstruacyjnym z piekła rodem” i jego przyczynie opowiedziała dziennikarka BBC

7 zdrowotnych właściwości imbiru. Poznaj jego wielką moc!

„Jest pewien objaw endometriozy kompletnie niemy klinicznie. Choroba się rozprzestrzenia, a pacjentka nic nie czuje” – mówi lek. Daniel Kurczyński

"Połowa ludzkości miesiączkuje i jest to całkiem normalne doświadczenie". Przedstawiamy fragment książki "Ciotka" Magdaleny Zarębskiej / istock

„Połowa ludzkości miesiączkuje i jest to całkiem normalne doświadczenie”. Przedstawiamy fragment książki „Ciotka” Magdaleny Zarębskiej

kobieta owinięta kocem

Często łapiesz infekcje? Dowiedz się, w czym może tkwić problem

O endometriozie z perspektywy lekarza i pacjentki /fot. Unsplash

„Proszę sobie wyobrazić, że wnętrze kobiecej torebki zalewamy klejem i po kilku godzinach chcemy wyciągnąć z niego portfel czy telefon”. O endometriozie z perspektywy lekarza i pacjentki

Okres się spóźnia?

Czekasz na okres, a on cały czas nie nadchodzi? Możliwych powodów jest znaczenie więcej niż ciąża

relaksująca się młoda kobieta

9 witamin i minerałów, które pomogą ci lepiej spać

"Śmierdzisz", "masz coś między nogami", "okres jest obrzydliwy". Koalicja Okresowa: "Miesiączka jest wyśmiewana, a my obrażane"

„Śmierdzisz”, „masz coś między nogami”, „okres jest obrzydliwy”. Okresowa Koalicja podkreśla: „Miesiączka jest wyśmiewana, a my obrażane”

×