Kolor krwi menstruacyjnej może dużo powiedzieć o stanie twojego zdrowia. Wyjaśnia fizjoterapeutka

się ten artykuł?
Podczas miesiączki tracimy średnio 30 – 50 mililitrów krwi. I nie zawsze wygląda ona tak samo. Kolor krwi może różnić się w zależności od dnia cyklu, aktywności fizycznej, osłabienia mięśni dna miednicy lub od zaburzeń gospodarki hormonalnej. Dobrze wyjaśniła to Małgorzata Włodarczyk, fizjoterapeutka i trenerka personalna kobiet, znana też jako „Pani Fizjotrener”.
Małgorzata Włodarczyk, czyli Pani Fizjotrener, jest fizjoterapeutką i trenerką, która w szczególności zajmuje się ćwiczeniami dla młodych mam i kobiet po ciąży. Jej konto na Instagramie obserwuje niemal 12 tys. osób. Teraz ekspertka wrzuciła wpis o krwi menstruacyjnej. Okazuje się, że z jej koloru można wiele wyczytać o stanie naszego zdrowia.
„Jakiego koloru powinna być krew miesiączkowa? Wiesz, że należy zwrócić uwagę na zmiany w kolorze i długości miesiączki? Obserwuj uważnie swoją miesiączkę, możesz szybko zauważyć zmiany w gospodarce hormonalnej, a jak wiadomo hormony sterują naszym organizmem.
Za normę przyjmuje się miesiączki trwające 2-7 dni. Na początku krew jest jasno czerwona, może robić się ciemniejsza i mogą pojawiać się na początku w niej skrzepy.
Niepokoić powinnaś się, gdy następuje zmiana w stosunku do poprzednich miesiączek w długości albo w kolorze krwi. Jeśli krew jest jaśniejsza, bardziej przezroczysta lub szara – idź do lekarza. Jeśli krew jest różowa? Może to świadczyć o niskim poziomie estrogenów. Często bardzo duży wysiłek fizyczny w połączeniu z niską podażą kalorii może być przyczyną obniżenia poziomu estrogenów, a w końcu prowadzi to do zaniku miesiączki (i niepłodności).
Na kolor krwi miesiączkowej ma wpływ aktywność fizyczna w czasie okresu. Im większa, tym krew będzie jaśniejsza i mniej będzie w niej skrzepów, ponieważ szybciej oczyszcza się macica. Oczyszczanie przyspieszają tez ćwiczenia mięśni dna miednicy.
Masz bolesne miesiączki, a krew jest jasno czerwona? Może to się wiązać z zaburzeniami równowagi poziomu estrogenu w stosunku do progesteronu w drugiej połowie cyklu, nadmierną aktywnością układu współczulnego, anatomicznymi dysfunkcjami w obrębie kości krzyżowej lub stawów krzyżowo – biodrowych.
Masz długie bolesne miesiączki, a krew jest ciemnoczerwona? Może to wynikać z osłabienia mięśni dna miednicy, zaburzonego wzorca oddechowego, otyłości, małej mobilności w miednicy i zmniejszonego krążenia w jej obrębie.
W każdym przypadku bolesnych miesiączek może pomoc fizjoterapia. Inny rodzaj krwawienia to inna indywidualna terapia”
– tłumaczy fizjoterapeutka.
Post „Pani Fizjotrener” poparty jest badaniami. Naukowcy z Amerykańskiego Kolegium Położników i Ginekologów opublikowali raport, w którym zalecają, by kolor krwi menstruacyjnej traktować jako objaw choroby – tak samo jak ciśnienie czy temperaturę ciała. Specjaliści uważają, że z koloru krwi miesiączkowej można wiele wyczytać na temat gospodarki hormonalnej.
Zobacz także

Kubeczek menstruacyjny – jak używać? Aplikacja kubeczka

„Jestem jedną z setek tysięcy kobiet cierpiących na tę chorobę. Nasze życie to permanentny fizyczny i psychiczny ból” – blogerka opowiada o swojej walce z endometriozą

„Kobiety powinny cieszyć się seksem i zapewnić sobie jak najwięcej satysfakcji”. Nowa kampania #Vulvalution edukuje i uświadamia
Polecamy

Obfite miesiączki – objaw, którego nie powinnaś lekceważyć

Nieregularna miesiączka – przyczyny takiego stanu mogą być różne

„Kiedy endometrioza i adenomioza staną ze sobą w parze, stan zdrowia kobiety znacznie się pogarsza, a ból jest nie do zniesienia” – mówi Monika Salamon
