Przejdź do treści

Kolor krwi menstruacyjnej może dużo powiedzieć o stanie twojego zdrowia. Wyjaśnia fizjoterapeutka

Instagram: https://www.instagram.com/pani_fizjotrener/
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Podczas miesiączki tracimy średnio 30 – 50 mililitrów krwi. I nie zawsze wygląda ona tak samo. Kolor krwi może różnić się w zależności od dnia cyklu, aktywności fizycznej, osłabienia mięśni dna miednicy lub od zaburzeń gospodarki hormonalnej. Dobrze wyjaśniła to Małgorzata Włodarczyk, fizjoterapeutka i trenerka personalna kobiet, znana też jako „Pani Fizjotrener”.

Małgorzata Włodarczyk, czyli Pani Fizjotrener, jest fizjoterapeutką i trenerką, która w szczególności zajmuje się ćwiczeniami dla młodych mam i kobiet po ciąży. Jej konto na Instagramie obserwuje niemal 12 tys. osób. Teraz ekspertka wrzuciła wpis o krwi menstruacyjnej. Okazuje się, że z jej koloru można wiele wyczytać o stanie naszego zdrowia.

Pierwsza miesiączka/Pexels

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Wiesz, że kolor Twojej krwi menstruacyjnej może dużo powiedzieć o Twoim ciele❓Jakiego koloru powinna być krew miesiączkowa❓ Wiesz, że należy zwrócić uwagę na zmiany w kolorze i długości miesiączki❓Obserwuj uważnie swoją miesiączkę, możesz szybko zauważyć zmiany w gospodarce hormonalnej, a jak wiadomo hormony sterują naszym organizmem. ?Za normę przyjmuje się miesiączki trwające 2-7 dni. Na początku krew jest jasno czerwona, może robić się ciemniejsza i mogą pojawiać się na początku w niej skrzepy. ?Niepokoić powinnaś się gdy następuje zmiana w stosunku do poprzednich miesiączek w długości albo w kolorze krwi. Jeśli krew jest jaśniejsza, bardziej przezroczysta lub szara – idź do lekarza. Jeśli krew jest różowa? Może to świadczyć o niskim poziomie estrogenów. Często bardzo duży wysiłek fizyczny w połączeniu z niską podażą kalorii może być przyczyną obniżenia poziomu estrogenów, a w końcu prowadzi to do zaniku miesiączki (i niepłodności). ?Na kolor krwi miesiączkowej ma wpływ aktywność fizyczna w czasie okresu. Im większa, tym krew będzie jaśniejsza i mniej będzie w niej skrzepów, ponieważ szybciej oczyszcza się macica. Oczyszczanie przyspieszają tez ćwiczenia mięśni dna miednicy ? Masz bolesne miesiączki a krew jest jasno czerwona? ➡️ może to się wiązać z zaburzeniami równowagi poziomu estrogenu w stosunku do progesteronu w drugiej połowie cyklu, nadmierną aktywnością układu współczulnego, anatomicznymi dysfunkcjami w obrębie kości krzyżowej lub stawów krzyżowo – biodrowych. Masz długie bolesne miesiączki a krew jest ciemnoczerwona? ➡️ może to wynikać z osłabienia mięśni dna miednicy, zaburzonego wzorca oddechowego, otyłości, małej mobilności w miednicy i zmniejszonego krążenia w jej obrębie. W każdym przypadku bolesnych miesiączek może pomoc fizjoterapia. Inny rodzaj krwawienia to inna indywidualna terapia. #fizjoterapiauroginekologiczna #fizjoterapeutka #miesiaczka #bolbrzucha #bolesnemiesiaczki #miesniednamiednicy #aktywnakobieta #aktywnamama #obserwacje #organizm #hormony #damskie #kobiecesprawy #podstawy #edukacjaseksualna #samozdrowie #zdrowiekobiety #zdrowiekobiet #polskakobieta

Post udostępniony przez Gosia Włodarczyk (@pani_fizjotrener)

„Jakiego koloru powinna być krew miesiączkowa? Wiesz, że należy zwrócić uwagę na zmiany w kolorze i długości miesiączki? Obserwuj uważnie swoją miesiączkę, możesz szybko zauważyć zmiany w gospodarce hormonalnej, a jak wiadomo hormony sterują naszym organizmem.

Za normę przyjmuje się miesiączki trwające 2-7 dni. Na początku krew jest jasno czerwona, może robić się ciemniejsza i mogą pojawiać się na początku w niej skrzepy.

Niepokoić powinnaś się, gdy następuje zmiana w stosunku do poprzednich miesiączek w długości albo w kolorze krwi. Jeśli krew jest jaśniejsza, bardziej przezroczysta lub szara – idź do lekarza. Jeśli krew jest różowa? Może to świadczyć o niskim poziomie estrogenów. Często bardzo duży wysiłek fizyczny w połączeniu z niską podażą kalorii może być przyczyną obniżenia poziomu estrogenów, a w końcu prowadzi to do zaniku miesiączki (i niepłodności).

Na kolor krwi miesiączkowej ma wpływ aktywność fizyczna w czasie okresu. Im większa, tym krew będzie jaśniejsza i mniej będzie w niej skrzepów, ponieważ szybciej oczyszcza się macica. Oczyszczanie przyspieszają tez ćwiczenia mięśni dna miednicy.

Masz bolesne miesiączki, a krew jest jasno czerwona? Może to się wiązać z zaburzeniami równowagi poziomu estrogenu w stosunku do progesteronu w drugiej połowie cyklu, nadmierną aktywnością układu współczulnego, anatomicznymi dysfunkcjami w obrębie kości krzyżowej lub stawów krzyżowo – biodrowych.

Masz długie bolesne miesiączki, a krew jest ciemnoczerwona? Może to wynikać z osłabienia mięśni dna miednicy, zaburzonego wzorca oddechowego, otyłości, małej mobilności w miednicy i zmniejszonego krążenia w jej obrębie.

W każdym przypadku bolesnych miesiączek może pomoc fizjoterapia. Inny rodzaj krwawienia to inna indywidualna terapia”

– tłumaczy fizjoterapeutka.

Post „Pani Fizjotrener” poparty jest badaniami. Naukowcy z Amerykańskiego Kolegium Położników i Ginekologów opublikowali raport, w którym zalecają, by kolor krwi menstruacyjnej traktować jako objaw choroby – tak samo jak ciśnienie czy temperaturę ciała. Specjaliści uważają, że z koloru krwi miesiączkowej można wiele wyczytać na temat gospodarki hormonalnej.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.