Przejdź do treści

Co mówi o twoim zdrowiu kolor krwi menstruacyjnej? Sprawdź sama

Instagram: https://www.instagram.com/pani_fizjotrener/
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Barwa krwi miesiączkowej jest istotnym wskaźnikiem stanu zdrowia kobiety. Dzięki umiejętnemu rozpoznaniu koloru, struktury i zapachu krwi menstruacyjnej będziesz mogła uniknąć potencjalnych problemów zdrowotnych, bo szybko wychwycisz sygnały alarmujące. Z dzisiejszego poradnika dowiesz się, co oznacza konkretny kolor krwi menstruacyjnej i kiedy warto skonsultować się z lekarzem ginekologiem. Zapraszam do lektury.

Z czego składa się płyn menstruacyjny?

Podczas cyklu menstruacyjnego endometrium, czyli błona śluzowa macicy, rozbudowuje się i rozpulchnia, aby przygotować wszystko na możliwe zagnieżdżenie zapłodnionej komórki jajowej. Jeśli nie dojdzie do implantacji, wierzchnie warstwy endometrium zaczynają się złuszczać, co skutkuje krwawieniem miesiączkowym. Płyn menstruacyjny powstaje poprzez połączenie krwi z komórkami błony śluzowej macicy oraz komórkami nabłonka wyściełającego ścianki pochwy.

Ile krwi traci się podczas miesiączki?

Podczas całej miesiączki normą będzie utrata około 100 ml płynu menstruacyjnego, zawierającego zwykle od 30 do 50 ml krwi. Warto jednak pamiętać, że każda z nas jest inna, zatem nie ma uniwersalnego standardu. Niektóre kobiety mogą mieć obfite miesiączki trwające nawet tydzień, podczas gdy u innych są one bardzo skąpe i szybko się kończą. Najlepszym sposobem na miarodajne monitorowanie ilości wydzielanego płynu menstruacyjnego jest używanie kubeczka menstruacyjnego.

Badania laboratoryjne są niezbędne w procesie diagnostycznym krwawień młodocianych. Test ciążowy pozwoli szybko wykluczyć możliwość, że krwawienie związane jest z obecnością lub powikłaniami wczesnej ciąży. Należy wykonać również morfologię krwi z rozmazem, aby wykluczyć niedokrwistość i małopłytkowość. Przydatna jest również ocena układu krzepnięcia, w tym czas protrombinowy (ang. prothrombin time – PT), czas częściowej tromboplastyny po aktywacji (ang. activated partial thromboplastin time – APTT), czas krwawienia oraz aktywność wybranych czynników krzepnięcia. W przypadku obfitych i przedłużających się krwawień miesiączkowych należy ocenić poziom czynnika von Willebranda, grupę krwi, badania biochemiczne wykluczające zaburzenia czynności tarczycy (TSH, fT4, fT3), stężenie prolaktyny, poziomy androgenów w surowicy krwi (całkowity i wolny testosteron, siarczan dehydroepiandrosteronu – DHEAS, 17-OH progesteron, androstendion) oraz stężenia LH i FSH (ang. follicle-stimulating hormone).

Agnieszka Drosdzol-Cop , Violetta Skrzypulec-Plinta, Algorytm terapeutyczny w krwawieniach młodocianych
Pierwsza miesiączka/Pexels

O czym informuje kolor krwi podczas miesiączki?

Może cię zaskoczę, ale obserwacja odcienia krwi menstruacyjnej może być kluczowa w szybkim wykrywaniu ewentualnych nieprawidłowości związanych z funkcjonowaniem układu rozrodczego, takich jak infekcje czy choroby przenoszone drogą płciową (STI’s, ang. sexually transmitted infections oraz STD’S, ang. sexually transmitted diseases).

Barwa krwi menstruacyjnej jest zróżnicowana, od odcieni szarości, czerwieni czy brązu, aż po czerń. Wpływ na zmianę koloru krwi miesiączkowej mogą mieć różne czynniki, np. aktywność fizyczna oraz przyjmowane leki. Co więcej, eksperci twierdzą, że może on dostarczać cennych informacji na temat stanu gospodarki hormonalnej, która odgrywa kluczową rolę w prawidłowym funkcjonowaniu całego organizmu.

Czerwona krew podczas okresu

Jeśli podczas miesiączki obserwujesz na podpasce czy tamponie krwistą wydzielinę o żywym, ciemnoczerwonym odcieniu podobnym do barwy malin lub żurawiny, jest to dobry znak. Zazwyczaj takie kolory obserwują kobiety, których miesiączki są regularne, więc nie ma powodów do niepokoju.

Jasna krew miesiączkowa

Jeśli podczas miesiączki zauważasz różowy lub jasnoróżowy kolor krwi, może to sugerować, że poziom estrogenów w twoim organizmie jest zbyt niski. Małe stężenie tej grupy hormonów prowadzi często do występowania nieregularnych cykli menstruacyjnych, co w konsekwencji skutkuje pojawieniem się trudności z zajściem w ciążę.

Jednym z czynników, który może wpływać na obniżenie poziomu estrogenów, jest intensywny wysiłek fizyczny. Dlatego, jeśli uprawiasz sport zawodowo lub po prostu lubisz dać sobie wycisk na siłowni, musisz mieć świadomość, że może mieć to negatywny wpływ na równowagę hormonalną twojego organizmu i zdolność do zachodzenia w ciążę.

kobieta patrzy w obiektyw

Brązowy kolor miesiączki

Brązowa wydzielina podczas menstruacji jest zazwyczaj spowodowana obecnością starszych fragmentów błony śluzowej macicy oraz krwi, które zalegały w drogach rodnych przez dłuższy czas i uległy procesom krzepnięcia oraz utleniania. Nie ma potrzeby martwić się tym zjawiskiem – jest to naturalny proces, w którym krew menstruacyjna toruje sobie drogę na zewnątrz ciała.

Ciemna barwa oznacza, że po prostu dzieje się to troszkę wolniej, a gdy czas ten jest szczególnie długi, może pojawić się nawet czarna krew. O ile nie obserwujesz innych niepokojących sygnałów, taka barwa okresu jest najczęściej związana z normalnym przebiegiem cyklu menstruacyjnego.

Wodnisty okres

Wodnista krew menstruacyjna to sygnał alarmowy, bo sugeruje występowanie pewnych nieprawidłowości. Zazwyczaj chodzi o niedobór witamin i składników mineralnych w organizmie. Dodatkowo może być objawem ciężkiej anemii, zwłaszcza jeśli obserwujesz, że menstruacja jest mniej obfita niż zwykle.

Wodnista miesiączka to symptom, którego nie powinnaś lekceważyć. Wykonaj podstawowe badania morfologii krwi, aby sprawdzić poziom krwinek czerwonych i hemoglobiny oraz skonsultuj się z lekarzem, który będzie w stanie zidentyfikować ewentualne przyczyny tego stanu.

Skrzepy i ciemna krew podczas okresu

Bordowa oraz czerwona krew ze skrzepami pojawiająca się w terminie okresu może  sugerować, że poziom progesteronu w twoim organizmie uległ obniżeniu, a stężenie estrogenów jest zbyt wysokie. Ponadto jest to symptom świadczący o występowaniu zaburzeń krzepliwości krwi lub obecności mięśniaków macicy czy polipów endometrialnych. Jeśli w trakcie każdej miesiączki wydalasz skrzepy krwi, skonsultuj się z lekarzem, aby ustalić, czy w twoim przypadku jest to objaw fizjologiczny, czy jednak świadczy o jakiejś patologii.

Kobieta siedzi

Szara krew menstruacyjna

Szara krew podczas menstruacji świadczy zwykle o nieprawidłowościach takich jak infekcje intymne lub choroby przenoszone drogą płciową. Bardzo ważne jest więc zwracanie uwagi na obecność nieprzyjemnego zapachu. Jeśli zauważysz szarą krew i odnotujesz cuchnący gnilny odór lub woń ryby, natychmiast skonsultuj się z lekarzem, aby zdiagnozować problem i podjąć odpowiednie leczenie. Wczesna interwencja może być kluczowa dla twojego zdrowia intymnego.

Pomarańczowy kolor krwi menstruacyjnej

Krew o kolorze pomarańczowym podczas okresu może być wynikiem mieszania wydzieliny szyjki macicy z krwią. Jeśli sytuacja ma miejsce w terminie planowanego okresu, potencjalnie jest to znak informujący o zagnieżdżeniu się zarodka. W tym wypadku pojawienie się pomarańczowej wydzieliny jest traktowane jako plamienie implantacyjne sygnalizujące wczesną ciążę.

Kolor krwi menstruacyjnej może się zmieniać

Przede wszystkim warto, abyś zdawała sobie sprawę z tego, że kolor krwi menstruacyjnej może ulegać zmianom w trakcie cyklu menstruacyjnego. Zazwyczaj jest to zjawiskiem normalnym i nie wymaga interwencji lekarskiej. Niemniej jednak, jeśli kolor krwi podczas menstruacji budzi twoje obawy i cykl menstruacyjny przebiega inaczej niż zwykle,  udaj się do lekarza, aby wykluczyć ewentualne problemy zdrowotne.

 

Bibliografia:

  1. https://health.clevelandclinic.org/what-does-the-color-of-your-period-mean/ [dostęp 05.10.2023].
  2. https://www.webmd.com/women/what-to-know-color-period-blood [dostęp 05.10.2023].
  3. Drosdzol-Cop A., Skrzypulec-Plinta V., Algorytm terapeutyczny w krwawieniach młodocianych, Forum Ginekologii i Położnictwa, 2018. [dostęp: 08.11.2023 r.]

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: