Przejdź do treści

Egzotyczne komary zadomowiły się w Europie. Coraz więcej przypadków groźnych chorób tropikalnych

Komary tropikalne zadomowiły się w Europie. Na zdjęciu komar na skórze człowieka
W Europie wzrasta ryzyko chorób wirusowych przenoszonych przez komary/ fot. Pexels
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Komary roznoszące takie wirusy jak denga, czikungunia i Zachodniego Nilu rozgościły się w Europie. ECDC alarmuje, że na Starym Kontynencie może pojawić się więcej przypadków i potencjalnych zgonów z powodu chorób tropikalnych. Zasięg występowania egzotycznych komarów wzrasta przez wciąż postępujące ocieplenie klimatu.

Komary przenoszące choroby tropikalne coraz groźniejsze w Europie

Dane opublikowane przez Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) są wyraźnym ostrzeżeniem. Jak informują naukowcy, zmiana klimatu, coraz częstsze fale upałów i powodzi oraz dłuższe i cieplejsze lato są powodem rozprzestrzeniania się w Europie tropikalnych chorób przenoszonych przez komary. Dyrektorka ECDC, Andrea Ammon, alarmuje, że ​​w Europie może wystąpić więcej przypadków i potencjalnych zgonów z powodu chorób takich jak denga, chikungunia i gorączka Zachodniego Nilu.

Eksperci ostrzegają w szczególności przed dwoma groźnymi gatunkami komarów, których rozprzestrzenianie się w Europie jest najbardziej niepokojące. Jest to azjatycki komar tygrysi (Aedes albopictus), który może przenosić wirusy chikungunya i dengi, oraz komar żółtej febry (Aedes aegypti) przenoszący wirusy dengi, żółtej febry, chikungunya, Zika i Zachodniego Nilu. Pierwszego z nich można spotkać już w 13 europejskich państwach, choć dekadę temu był obecny w ośmiu. Drugi gatunek niebezpiecznego komara dotarł na Cypr, skąd może przenieść się na pozostałe obszary Europy.

Naukowcy zwracają uwagę także na rekordową liczbę zakażeń wirusem Zachodniego Nilu w 2022 r. Potwierdzono 1133 przypadków infekcji i 92 zgony z powodu choroby. Większość tych przypadków odnotowano w takich krajach, jak Włochy, Grecja, Rumunia, Niemcy, Węgry, Chorwacja, Austria, Francja, Hiszpania, Słowacja i Bułgaria. ECDC podkreśla, że jest to najwięcej zachorowań od 2018 roku. Ponadto w Europie kontynentalnej zarejestrowano 71 przypadków lokalnie nabytej dengi. Liczba ta odpowiada łącznie wszystkim przypadkom tej choroby zgłoszonym w latach 2010-2021. Większość z nich odnotowano w Hiszpanii i Francji.

Zioło w misce

Należy kontrolować populację komarów

W jaki sposób dochodzi do rozpowszechniania chorób przez komary? Owad, który ukąsi zainfekowaną osobę, staje się wektorem dla czynnika zakaźnego. Jeśli ukąsi następną (zdrową) osobę, przenosi wirus dengi do jej krwiobiegu i tym samym może wywołać chorobę.

 „Wysiłki muszą koncentrować się na sposobach kontrolowania populacji komarów, wzmacnianiu nadzoru i egzekwowaniu środków ochrony osobistej” – mówi dyrektorka ECDC Andrea Ammon cytowana przez „Time”.

Jak zabezpieczyć się przed komarami?

  • eliminacja stojących źródeł wody, w których rozmnażają się komary;
  • rozwieszenie moskitier w oknach,
  • spanie w klimatyzowanych pomieszczeniach,
  • zakrywanie ciała przewiewnymi materiałami,
  • stosowanie środków odstraszających komary.

ECDC podkreśla także, że niezbędne jest podnoszenie świadomości na temat chorób przenoszonych przez komary.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.