Przejdź do treści

Farmaceutka Anna Wyrwas: Uzależnić się można nie tylko od papierosów czy alkoholu, ale i leków. A krople do nosa są jak narkotyk

Kobieta z liściem
Farmaceutka Anna Wyrwas: Uzależnić się można nie tylko od papierosów czy alkoholu, ale i leków. A krople do nosa są jak narkotyk/ Pexels, fot. Jonathan Borba
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim

„Bez „psiku” przed snem nie zasną, a gdy zapomną leku na wyjazd ogarnia ich blady strach i gorączkowo szukają czynnej apteki” – pisze o osobach uzależnionych od kropli do nosa farmaceutka Anna Wyrwas. Ekspertka wyjaśnia, w jaki sposób organizm człowieka uzależnia się od tego niepozornego leku.

Bez „psiku” nie zasną

Sięgasz po krople do nosa kilka razy dziennie? Nie wyobrażasz sobie bez nich nie tylko życia, ale nawet jednego dnia? Prawdopodobnie to uzależnienie.

Pacjenci uzależnieni od kropli do nosa są częstymi gośćmi aptek. Zazwyczaj trzymają w domu kilka butelek leku – przy łóżku, w łazience, w torebce. Muszą je mieć zawsze przy sobie, inaczej zwyczajnie nie mogą oddychać. Bez „psiku” przed snem nie zasną, a gdy zapomną leku na wyjazd ogarnia ich blady strach i gorączkowo szukają czynnej apteki – rozpoczyna swój wpis farmaceutka Anna Wyrwas.

Ekspertka znana w mediach społecznościowych jako Młody farmaceuta wyjaśnia, że problem uzależnienia od kropli do nosa dotyczy wielu osób. Ten lek – choć wydaje się niepozorny – może pozbawić nas swobodnego oddychania bez sięgnięcia po niego kilka razy dziennie.

Bo uzależnić się można nie tylko od papierosów czy alkoholu, ale i leków. A krople do nosa są niestety jak narkotyk. Z biegiem czasu sięgasz po niej częściej i nie możesz już bez nich żyć – ostrzega specjalistka.

dziewczyn na tle ściany

Krople do nosa jak narkotyk

Wyrwas wyjaśnia, że uzależnić się od kropli do nosa nie jest trudno. Czasem wystarczy stosowanie ich dłużej niż przez 5-7 dni. W wyniku tego powstaje tzw. katar polekowy.

Katar polekowy to przypadłość, której możemy się nabawić, gdy nadużywamy kropli do nosa z ksylometazoliną (czyli już powyżej 5-7 dni).

Nasz nos tak się przyzwyczaja do leku, że sam wywołuje objawy, byle go tylko dostać – pisze.

Ekspertka tłumaczy, co dzieje się, jeśli uzależnimy się od kropli do nosa.

Po psiknięciu czuje się ulgę, objawy mijają, a dawkę trzeba będzie za niedługo powtórzyć.

Błona śluzowa staje się obrzęknięta, bardzo wysuszona, nie można oddychać. Czasem występują też krwawieniach nosa. W skrajnych przypadkach mogą wystąpić perforacje (dziury) w błonie śluzowej. Potrzebne są coraz większe i częstsze dawki leku – dodaje.

Jak leczyć uzależnienie od kropli do nosa?

Wyleczenie kataru polekowego polega przede wszystkim na odstawieniu kropli do nosa. W sytuacji uzależnienia się od leku nie będzie to proste. Można jednak pomóc sobie na kilka sposobów.

Jest kilka metod leczenia – od wody morskiej po sterydy donosowe. Także narzędzia mamy, ale potrzebna jest też silna wola i chęci! – wyjaśnia farmaceutka.

Wyrwas dodaje, że w niektórych przypadkach do wyleczenia potrzebny będzie zabieg chirurgiczny. Najlepiej więc udać się na konsultację do laryngologa, który wdroży odpowiednie leczenie.

Profilaktyka / istock

Będąc Młodym Farmaceutą

Mgr Anna Wyrwas to farmaceutka i blogerka znana w sieci pod pseudonimem „Będąc Młodym Farmaceutą”. Ekspertka na swoim Instagramie często publikuje inspirujące posty związane ze zdrowiem. Opisuje także anegdoty, absurdy i ciekawostki z życia farmaceutki

Zobacz także

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Kobieta trzyma w dłoni spray do nosa

Rozpylasz krople do nosa i czujesz ich smak? Prawdopodobnie robisz to źle – ostrzega alergolog

Co oznacza zielony katar? Czy da się szybko go wyleczyć?

Zatkany nos bez kataru – co może oznaczać i jak go leczyć?

Woda morska – do oczyszczania nosa i łagodzenia infekcji nie tylko u małych dzieci

„Jestem zbyt delikatną osobą, by korzystać z social mediów. Moje ego jest zbyt kruche” – wyznała Scarlett Johansson

„Nie chciałem dalej żyć. Czułem się, jakbym tonął”. Ed Sheeran opowiedział o zaburzeniach odżywiania, depresji i uzależnieniu

Śmiertelna dawka alkoholu – ile wynosi i od czego zależy?

„Nie było ze mną dobrze”. Cara Delevingne szczerze opowiedziała o swojej walce z nałogami i depresją

„Tym, co odróżnia duży apetyt na seks od kompulsywnych zachowań seksualnych, jest odczuwane cierpienie” – mówi seksuolożka Beata Kuryk-Baluk

„Do pewnego momentu jest lepiej, jest zadowolenie z efektów zabiegów, a potem powoli zatraca się krytycyzm”. O uzależnieniu od poprawiania urody mówi Kinga Rochala

Honorata Skarbek

Honorata Skarbek o problemie współuzależnienia: „To jest coś, czego się człowiek wstydzi. To jest obawa przed ocenianiem”

Kobieta

Pięć najczęstszych uzależnień Polaków. Jedno z nich budzi szczególną uwagę

SUD – czym są, jak je zdiagnozować i w jaki sposób leczyć uzależnienia?

Łukasz Tchórzewski: „Kultura” picia alkoholu w Polsce jest zjawiskiem patologicznym. W ten sposób wychowuje się pokolenia kolejnych alkoholików

Małgorzata Halber i Olga Drenda: Często z miłością myli się relacje, w których występuje duża intensywność emocji. One z miłością nie mają nic wspólnego

Co słychać? O dziwnych odgłosach organizmu

Profilaktyka / istock

Po co ci katar, gorączka, chrapanie? Wyjaśnia dr n. med. Łukasz Biały

Kobieta odpala papierosa

Nowa Zelandia będzie krajem wolnym od papierosów. Dzisiejsi 14-latkowie nigdy legalnie nie kupią tytoniu

Krzysztof Czeczot

Krzysztof Czeczot opowiedział o swoim uzależnieniu. „Ostatni obraz, jaki pamiętam, to ja, pijany, sprzątający wymioty pijanego kolegi”

Polineuropatia alkoholowa – przyczyny, objawy, leczenie

7 pytań o infekcje górnych dróg oddechowych

Katar z krwią – przyczyny. Jak się go pozbyć?

Dwa kubki z napojem, szklanka miodu, imbir, słoik przypraw, cytryna. Wszystko razem stoi na stole

Dopada cię choroba? Skorzystaj ze sprawdzonych domowych sposobów na przeziębienie

„Latałam z wywieszonym jęzorem, nie lubiłam siebie i jeszcze sobie dowalałam, że jestem beznadziejna”. O wychodzeniu z depresji i pracoholizmu opowiada Dagny Kurdwanowska