Przejdź do treści

Perforacja przegrody nosowej – niezauważalny z zewnątrz problem, którego nie wolno lekceważyć

dziewczyn na tle ściany
Perforacja przegrody nosowej – niezauważalny z zewnątrz problem, którego nie wolno lekceważyć/ Pexels
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim

Nadużywanie kropli do nosa, urazy, infekcje, zażywanie narkotyków – to tylko niektóre czynniki mogące doprowadzić do perforacji przegrody nosa. „Nieleczone schorzenie może prowadzić nawet do ciężkich deformacji – zmiany kształtu lub zapadnięcia nosa zewnętrznego!”. Pisze o tym na Instagramie otolaryngolog Roman Głowacki.

Co to jest perforacja przegrody nosowej?

Wielu z nas nie podobają się nasze nosy. Za długie, za krótkie za szerokie, za wąskie – niewiele jest osób, które byłyby w pełni zadowolone ze swojego „modelu”. Nie estetyka jednak w sprawach nosa jest najważniejsza, o czym często zapominamy. Pisze o tym laryngolog Roman Głowacki.

„Zdrowy nos – to przede wszystkim zdrowy nos. Kwestia estetyki jest istotna dla każdego z nas, ale warto wiedzieć, że najważniejsza jest prawidłowa funkcjonalność, dzięki której możemy swobodnie oddychać. Tymczasem wiele osób boryka się z niezauważalnym z zewnątrz problemem – perforacji przegrody nosowej, która wymaga wdrożenia skutecznego leczenia”.

Jak tłumaczy specjalista, „przegroda nosowa stanowi rusztowanie dla miękkich tkanek naszego nosa, dzieląc go na pół”. A perforacje, czyli otwory w przegrodzie, mogą być spowodowane różnymi czynnikami. Jak wylicza specjalista, do najczęstszych należą:

 • urazy nosa i twarzy,
 • stany zapalne,
 • inwazje grzybicze,
 • nowotwory,
 • choroby ogólnoustrojowe (toczeń, sarkoidoza, celiakia),
 • choroby autoimmunologiczne,
 • schorzenia metaboliczne (cukrzyca),
 • ekspozycja zawodowa na substancje chemiczne,
 •  zażywanie narkotyków (kokaina),
 • nadużywanie kropli do nosa,
 • procedury medyczne w obrębie nosa.

Perforacja przegrody nosowej – problem, który wymaga leczenia

Dlaczego perforacja przegrody nosowej może być niebezpieczna i czemu absolutnie nie należy jej lekceważyć?

„Przyczyniając się do zaburzenia i zmiany przepływu powietrza, perforacje powodują upośledzenie fizjologii nosa, co skutkuje m.in. występowaniem krwawień, świstów, bólów głowy, wysychaniem śluzówki i generalnymi problemami z oddychaniem. Nieleczone mogą prowadzić nawet do ciężkich deformacji – zmiany kształtu lub zapadnięcia nosa zewnętrznego!” – wyjaśnia Piotr Głowacki.

Laryngolog informuje również, że dolegliwość tę można leczyć farmakologicznie lub chirurgicznie – w zależności od wielkości otworu, jego umiejscowienia oraz przyczyny powstania.

„Kluczowe jest również wyleczenie choroby podstawowej (jeśli taka występuje), której skutkiem jest pojawienie się perforacji” – podsumowuje specjalista.

Kobieta pochyla się nad garnkiem z parującym naparem, robi sobie inhalację.

Doktor Roman Głowacki

Roman Głowacki jest specjalistą otorynolaryngologii – chirurgii głowy i szyi Absolwent studiów na wydziale lekarskim Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Jak sam twierdzi, jego pasją jest wąska dziedzina medycyny – chirurgia endoskopowa zatok i podstawy czaszki oraz chirurgia plastyczną nosa.

Na swoim instagramowym profilu doktor Głowacki dzieli się z internautami wiedzą z zakresu laryngologii, przybliżając procedury, zjawiska, zagadnienia.

View this post on Instagram

LECZENIE PERFORACJI PRZEGRODY NOSOWEJ Piękny nos – to przede wszystkim zdrowy nos. Kwestia estetyki jest istotna dla każdego z nas, ale warto wiedzieć, że najważniejsza jest prawidłowa funkcjonalność, dzięki której możemy swobodnie oddychać. Tymczasem wiele osób boryka się z niezauważalnym z zewnątrz problemem – perforacji przegrody nosowej, która wymaga wdrożenia skutecznego leczenia. Przegroda nosowa stanowi rusztowanie dla miękkich tkanek naszego nosa, dzieląc go na pół. Perforacje, czyli otwory powstałe w przegrodzie, mogą mieć wiele przyczyn – między innymi takich jak: ? urazy nosa i twarzy, ? stany zapalne, ? inwazje grzybicze, ? nowotwory, ? choroby ogólnoustrojowe (toczeń, sarkoidoza, celiakia), ? choroby autoimmunologiczne, ? schorzenia metaboliczne (cukrzyca), ? ekspozycja zawodowa na substancje chemiczne, ? zażywanie narkotyków (kokaina), ? nadużywanie kropli do nosa, ? procedury medyczne w obrębie nosa. Przyczyniając się do zaburzenia i zmiany przepływu powietrza, perforacje powodują upośledzenie fizjologii nosa, co skutkuje m.in. występowaniem krwawień, świstów, bólów głowy, wysychaniem śluzówki i generalnymi problemami z oddychaniem. Nieleczone mogą prowadzić nawet do ciężkich deformacji – zmiany kształtu lub zapadnięcia nosa zewnętrznego! Dolegliwość tę można leczyć farmakologicznie lub chirurgicznie – w zależności od wielkości otworu, jego umiejscowienia oraz przyczyny powstania. Kluczowe jest również wyleczenie choroby podstawowej (jeśli taka występuje), której skutkiem jest pojawienie się perforacji. Zapraszam serdecznie na konsultacje otolaryngologiczne, podczas których przeprowadzę stosowne badania, zdiagnozuję Państwa problem i zaproponuję najskuteczniejszą i najbezpieczniejszą metodę leczenia. Kontakt: 505 960 813 lub: ? Centrum Medyczne PROMED (Kraków): 12 412 10 01 ? Medical Clinic Podhale (Waksmund k. Nowego Targu): 18 264 40 00 #promed #krakow #cmpromedkrakow #medcialclinicpodhale #waksmund #przegrodanosowa #laryngologkrakow #laryngologpodhale #zakopane #podhale #nowytarg #laryngologia #laryngologzakopane #endoskopiazatok #fess #krzywaprzegroda #chorobyzatok #septoplastyka #bezdechsenny

A post shared by dr Roman Głowacki – Laryngolog (@drglowacki_laryngolog) on

Zobacz także

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Badanie tympanogram kobieta u lekarza Hello Zdrowie

Tympanometria – na czym polega badanie? Czy jest bolesne?

Kobieta trzyma w dłoni spray do nosa

Rozpylasz krople do nosa i czujesz ich smak? Prawdopodobnie robisz to źle – ostrzega alergolog

Co oznacza zielony katar? Czy da się szybko go wyleczyć?

Zatkany nos bez kataru – co może oznaczać i jak go leczyć?

Woda morska – do oczyszczania nosa i łagodzenia infekcji nie tylko u małych dzieci

Co słychać? O dziwnych odgłosach organizmu

Kamica ślinianek – przyczyny, objawy, diagnostyka i leczenie

Ozena – przewlekły nieżyt nosa. Objawy, przyczyny i leczenie tej rzadkiej kobiecej choroby

Dlaczego powinniśmy oddychać przez nos? Jak robić to prawidłowo?

Uczucie ucisku w szyi – jak się go pozbyć?

Krótkie wędzidełko – co to jest, kiedy należy je podciąć i jak przebiega zabieg?

Stridor, czyli świst przy oddychaniu, którego nie warto bagatelizować!

Jak odetkać ucho zatkane woskowiną, katarem i wodą? Domowe sposoby

Dziecko na badaniu krtani

Krup – objawy zapalenia krtani u dziecka i sposoby leczenia

Domowe sposoby na ból gardła – który wybrać, jak leczyć?

Dr Anna Oleszkiewicz/ Archiwum prywatne

„Utrata węchu może powodować stany depresyjne” – mówi dr Anna Oleszkiewicz, badająca węch i smak człowieka

Kobieta z liściem

Farmaceutka Anna Wyrwas: Uzależnić się można nie tylko od papierosów czy alkoholu, ale i leków. A krople do nosa są jak narkotyk

Głuchota starcza

Głuchota starcza – przyczyny, objawy, zapobieganie i leczenie

Nagła głuchota – przyczyny, objawy, leczenie, rokowania

Kobieta w białej bluzce przytyrzymuje chusteczkę przy nosie, ponieważ ma krwotok

Krew z nosa – przyczyny, jak zatamować krwotok z nosa?

Polipy w nosie - czym są i w jaki sposób je leczyć?

Polipy w nosie – przyczyny, objawy, leczenie. Jak wyglądają?

Alergiczny nieżyt nosa - przyczyny, objawy i leczenie

Alergiczny nieżyt nosa – przyczyny, objawy i leczenie

szum w uszach - kobieta trzyma się za ucho

Szum w uszach – przyczyny, leczenie, domowe sposoby

Lekarka bada pacjentkę z anginą ropną

Angina – objawy, leczenie, powikłania. Czy jest zaraźliwa?