Przejdź do treści

Jesteś po porodzie i chcesz wrócić do wzmożonej aktywności fizycznej? Uważaj. Fizjoterapeutka uroginekologiczna wymienia ćwiczenia zakazane

Monika Grzegorzewicz / Instagram.com
Monika Grzegorzewicz / Instagram.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Od czego należy zacząć powrót do aktywności fizycznej po porodzie? „Od aktywacji i wzmocnienia mięśni, które zostały najbardziej obciążone, czyli mięśni głębokich” – wyjaśnia Monika Grzegorzewicz, fizjoterapeutka uroginekologiczna. I dodaje, że istnieją ćwiczenia, które po porodzie są absolutnie zakazane. O jakich mowa? 

Fizjoterapia Kobieca

Fizjoterapia Kobieca to konto na Instagramie prowadzone przez Monikę Grzegorzewicz, fizjoterapeutkę uroginekologiczną oraz studentkę osteopatii. Na profilu, który obecnie obserwuje ponad 3 tys. osób, często pojawiają się ciekawe posty pogłębiające wiedzę dot. kompleksowej fizjoterapii kobiet, uroginekologii oraz opieki okołoporodowej. Tym razem fizjoterapeutka wyjaśniła, jakie ćwiczenia są zakazane po porodzie.

Ćwiczenia po porodzie – które są zakazane?

„Pamiętaj, że po porodzie trening musisz rozpocząć od aktywacji i wzmocnienia mięśni, które zostały najbardziej obciążone, czyli mięśni głębokich (mięśnie dna miednicy i mięsień poprzeczny brzucha). Powinnaś rozpocząć pracę nad ich aktywacją jeszcze w połogu!
Następnie skorzystać z pomocy fizjoterapeuty, chcąc rozszerzyć bezpieczny trening.

Przez pierwsze miesiące po porodzie unikaj ćwiczeń podnoszących znacznie ciśnienie śródbrzuszne typu: brzuszki, długie dźwignie (wznos obu nóg ), deski, planki.

Są to trudne ćwiczenia, więc przed próbą ich wykonania, musisz zapewnić sobie odpowiednią ochronę obciążonych ciążą i porodem struktur” – pisze Monika Grzegorzewicz.

 

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

❌Zakazane ćwiczenia po porodzie!❌ Pamiętaj, że po porodzie trening musisz rozpocząć od aktywacji i wzmocnienia mięśni , które zostały najbardziej obciążone, czyli mięśni głębokich (mięśnie dna miednicy i mięsień poprzeczny brzucha). ❗️Powinnaś rozpocząć pracę nad ich aktywacją jeszcze w połogu! Następnie skorzystać z pomocy fizjoterapeuty, chcąc rozszerzyć bezpieczny trening. Przez pierwsze miesiące po porodzie unikaj ćwiczeń podnoszących znacznie ciśnienie srodbrzuszne typu: 1️⃣brzuszki, 2️⃣długie dźwignie ( wznos obu nóg ), 3️⃣deski, planki Są to trudne ćwiczenia, więc przed próbą ich wykonania, musisz zapewnić sobie odpowiednią ochronę obciążonych ciążą i porodem struktur ☝️ #ciąża #porod #rodzew2020 #trening #warszawa #fizjoterapia #poporodzie #mama #instamatki @familyclinicwarszawa

Post udostępniony przez Monika Grzegorzewicz (@fizjoterapiakobieca)

Ćwiczenia po porodzie – co można?

„Każde ciało jest inne. Pod okiem specjalisty nauczysz się, jak prawidłowo wykonywać ćwiczenia i zdobędziesz cenną wiedzę o swoim ciele oraz procesach w nim zachodzących” – pisze Monika Grzegorzewicz na stronie Fizjoterapia Kobieca.

Jeśli więc chcesz wrócić po porodzie do aktywności fizycznej, umów się na wizytę z fizjoterapeutą uroginekologicznym bądź z osteopatą. Tylko w ten sposób uchronisz swoje ciało od niepożądanych efektów źle dobranych ćwiczeń.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.