Przejdź do treści

Co osłabia mięśnie dna miednicy? Wymienia Pani Fizjotrener

Co osłabia mięśnie dna miednicy/iStock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Niemożność wypróżnienia do końca, ból podczas stosunku czy w podbrzuszu, nietrzymanie moczu, a także uczucie pełności w pochwie, wysuwania narządów lub ocierania o bieliznę. Osłabione mięśnie dna miednicy prowadzą do wielu nieprzyjemnych dolegliwości. Jak o nie dbać? Warto wiedzieć, w jaki sposób je osłabiamy! Gosia Włodarczyk, fizjoterapeutka i trenerka personalna kobiet, wyjaśnia.

Mięśnie dna miednicy są jednymi z najważniejszych mięśni dla kobiety. Są podporą dla narządów miednicy mniejszej – pęcherza, macicy i odbytnicy, wpływając na funkcjonowanie praktycznie całego organizmu.

Mięśnie dna miednicy – za co odpowiadają?

– Mięśnie dna miednicy to ten sam rodzaj mięśni które mamy np. w bicepsie czy udzie, ale są to mięśnie położone w strefie intymnej, naszym kroczu. Mięśnie te pełnią bardzo ważną rolę w naszym organizmie: podtrzymują od dołu organy położone w miednicy mniejszej. Wraz z mięśniami tułowia (m. poprzeczny brzucha i m. wielodzielny) oraz przeponą wchodzą w grupę mięśni głębokiej stabilizacji odpowiedzialnych za naszą wyprostowaną i stabilną postawę

Powiedziała fizjoterapeutka Gosia Włodarczyk w rozmowie z Hello Zdrowie

Niestety kobiety w szczególności są narażone na osłabienie tych mięśni przede wszystkim w wyniku ciąży i porodu, ale nie tylko. Przyczyn nadwyrężania ich jest wiele, a niektóre nie do końca są od nas zależne. Warto więc wiedzieć, kiedy zareagować i zacząć ćwiczyć, aby wzmocnić to kobiece centrum dowodzenia.

Temat mięśni dna miednicy porusza często na swoim profilu na Instagramie Gosia Włodarczyk, która jest fizjoterapeutką i trenerką personalną, znaną w sieci jako Pani Fizjotrener. W mediach społecznościowych chętnie dzieli się wiedzą medyczną w zakresie zdrowia kobiet. Zajmuje się w szczególności fizjoterapią rozstępu mięśnia prostego brzucha i mięśni dna miednicy. Tym razem postanowiła wymienić w punktach, co wpływa na osłabienie mięśni dna miednicy. Ta ściągawka przyda się wszystkim kobietom!

Mięśnie dna miednicy – co je osłabia?

Co osłabia MDM?
✅Ciężkie treningi (duże obciążenia, duże objętości treningowe, nie tylko siłownia ale i triatlony, maratony)

✅Ciężka praca fizyczna

✅Wiek!

✅Złe nawyki toaletowe (zaparcia, oddawanie moczu w półprzysiadzie)

✅ Operacje ginekologiczne i brzuszne

✅ Zła postawa podczas stania, siedzenia, czynności codziennych

✅ Ciąża/ liczne ciąże

✅ Poród pochwowy

✅ Choroby płuc/przewlekły kaszel

✅ Nadwaga

✅ Genetyczne uwarunkowania (jak zdrowie Twojej mamy?)

Fizjoterapeutka zaznacza, że im więcej punktów możemy sobie przypisać, tym większe ryzyko osłabienia mięśni dna miednicy. Co zrobić, aby zareagować za wczasu i nie dopuścić do uciążliwych dolegliwości? Jak zaznacza Włodarczyk, poszukaj opiekuna – fizjoterapeuty uroginekologicznego.

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez Gosia Włodarczyk (@pani_fizjotrener)

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.