Przejdź do treści

Gdzie w mózgu kryje się strach? Naukowcy znają odpowiedź

Gdzie w mózgu kryje się strach? Naukowcy znają odpowiedź
Gdzie w mózgu kryje się strach? Naukowcy znają odpowiedź / Pexels.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Z danych WHO wynika, że u około 10 proc. społeczeństwa zdiagnozowane są zaburzenia lękowe. Neurobiolodzy Bristolskiej Szkoły Fizjologii, Farmakologii i Neuronauki znaleźli część mózgu odpowiedzialną za ich powstawanie. Według naukowców odkrycie to może znacznie ułatwić leczenie takich zaburzeń.

Gdzie w mózgu ukryty jest strach?

Bardzo niepewny ostatnio czas pandemii i wojny w Ukrainie często potęguje nieuzasadniony strach u osób, które zmagają się z lękiem uogólnionym. Może też powodować powstawanie zaburzeń lękowych u tych, którzy do tej pory nie mieli z nimi problemu. Pomóc w ich wykrywaniu i leczeniu może wiedza o tym… gdzie w mózgu kryje się strach. Sprawdzili to Neurobiolodzy Bristolskiej Szkoły Fizjologii, Farmakologii i Neuronauki. W swoim badaniu przeanalizowali wpływ móżdżka na aktywność w istocie szarej okołowodociągowej (PAG), znajdującej się w centrum sieci odpowiadających za mechanizmy przetrwania – również te, które pomagają nam radzić sobie ze strachem.

W tym celu naukowcy podłączyli do myszy elektrody do rejestrowania aktywności w obszarze PAG w mózgu. Żeby sprawdzić związek pomiędzy móżdżkiem a działaniem istoty szarej okołowodociągowej, zastosowali zadanie warunkowania polegające na łączeniu tonu słuchowego z małym wstrząsem stopy, wywołując m.in. tworzenie „pamięci strachu”.

Neurobiolodzy wykazali, że komórki mózgowe w obszarze PAG zwiększyły swoją aktywność w odpowiedzi na uwarunkowany ton. Potwierdza to tezę o tym, że istnieje tzw. pamięć strachu.

Czujesz lęk przed wojną? "Masz prawo się bać, nie jesteś dziecinna ani śmieszna" - podkreśla Mama Psychiatra

Móżdżek częścią sieci przetrwania

Eksperci uważają, że odkrycie, w jaki sposób i gdzie kodowana jest „pamięć strachu”, otwiera drogę do dalszych badań na ten temat i ulepszenia metod leczenia zaburzeń lękowych.

„Do tej pory niewiele wiedziano o tym, jak móżdżek moduluje aktywność neuronów w innych obszarach mózgu, zwłaszcza tych związanych ze strachem i lękiem. Co ważne, nasze wyniki pokazują, że móżdżek jest częścią mózgowej sieci przetrwania, która reguluje procesy zapamiętywania strachu w wielu skalach czasowych i na wiele sposobów” – tłumaczą  dr Charlotte Lawrenson oraz dr Elena Paci, główne autorki badania.

Dodają, że dzięki niemu wiadomo też, iż jest większe prawdopodobieństwo, że dysfunkcyjne interakcje w mózgowej sieci przetrwania móżdżku leżą u podstaw zaburzeń związanych ze strachem.

 


Źródło: https://www.bristol.ac.uk/news/2022/march/fear-pathway.html

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: