3 min.
GIF o ryzyku obecności nitrozoamin w popularnych lekach na cukrzycę, zgagę i wrzody żołądka. Co ustalono?

GIF aktualizuje informację w sprawie ryzyka obecności nitrozoamin w popularnych lekach na cukrzycę, zgagę i wrzody żołądka. Co ustalono?/ Unsplash
14.08.2022
10 rzeczy, za które podziękują ci twoje oczy
13.08.2022
Ile spać, żeby się wyspać? Najzdrowsze pozycje do spania
13.08.2022
„Zbyt dużo seksu, za mało soku z żurawiny”. Obalamy mity o zapaleniu pęcherza
13.08.2022
Kąpiel z dreszczykiem, czyli co na nas czeka na publicznych kąpieliskach?
12.08.2022
Masz problemy z jelitami? Wypróbuj „Metodę 5R”, czyli plan naprawczy polecany przez dietetyka
W ubiegłym roku wykryto zanieczyszczenia kilku popularnych leków, m.in. na cukrzycę i zgagę, rakotwórczymi nitrozoaminami. Informacja ta spowodowała zamieszanie na rynku farmaceutycznym, wzbudzając niepokój u prawie 2 mln cukrzyków, którzy stale przyjmują leki. Na jakim etapie obecnie są prace nad zapobieganiem i kontrolowaniem obecności skażenia w lekach?
Nitrozoaminy – czy są niebezpieczne dla ludzi?
Główny Inspektorat Farmaceutyczny zaktualizował informację na temat prac, jakie czynione są w kierunku zapobiegania i kontroli zanieczyszeń nitrozoaminami w lekach i produktach żywnościowych na terenie Unii Europejskiej. Przypominamy – nitrozoaminy są substancjami toksycznymi, które wstrzykuje się szczurom, by przyspieszyć u nich postęp choroby nowotworowej. Zanieczyszczenie zostało zlokalizowane w Azji oraz w Niemczech, w lekach produkowanych w Chinach. Prawdopodobnie normy toksycznego środka mogły być w lekach przekroczone nawet kilkunastokrotnie.
Na podstawie badań na zwierzętach, nitrozaminy zostały sklasyfikowane jako prawdopodobne czynniki rakotwórcze (substancje mogące mieć wpływ na wzrost zachorowalności na raka). Są one obecne w niektórych produktach spożywczych (żywność, woda), lecz nie przewiduje się ich niekorzystnego wpływu na zdrowie po spożyciu w niewielkich ilościach. Ryzyko pozostaje na niskim poziomie również w przypadku pacjentów zażywających produkty lecznicze, w których wykryto nitrozaminy
– podaje GIF.
W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:
Ustalenia GIF
Komitet ds. Produktów Leczniczych stosowanych przez ludzi Europejskiej Agencji Leków bada przyczynę pojawienia się nitrozoaminy o nazwie N-nitrozodimetyloamina (NDMA) w lekach, które zawierają ranitydynę (leki na zgagę i wrzody żołądka) a także w partiach leków zawierających metforminę (leki na cukrzycę).
Obecnie oczekuje się na kolejne wyniki badań, które dotyczą produktów z metforminą. Do tego czasu chorzy powinni kontynuować przyjmowanie leczenia lekami zawierającymi metforminę. Jak podaje GIF, brak odpowiedniego leczenia cukrzycy znacznie przewyższa możliwe ryzyko związane z obecnością niskiego poziomu nitrozoamin.
Organy UE prowadzą także dodatkowe działania w celu zapobiegania i lepszej kontroli w ewentualnych przyszłych zanieczyszczeniach w produktach leczniczych na terenie Unii.
Organy kompetentne w UE prowadzą także działania, mające na celu ustalenie, jakie wnioski można wyciągnąć na podstawie doświadczenia dotyczącego wykrycia nitrozoamin w produktach leczniczych zawierających sartany, co miało miejsce w połowie 2018 r. – podaje GIF.
Zobacz także

Minister zdrowia o zanieczyszczonych lekach na cukrzycę: nie mamy żadnych danych, które by nakazały wycofanie którejś z serii leku

Kolejny lek na zgagę wycofany. Może zawierać substancje rakotwórcze

„Jedzenie jest jak plaster na trudne emocje i jednocześnie jest najczęściej nadużywanym środkiem uspokajającym”
Poleć artykuł znajomym!
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

12.08.2022
Katarina Hellstrom: „Obecnie modne jest posiadanie twardego, wciągniętego i płaskiego brzucha. Przepraszam za mocne słowa, ale to powolne samobójstwo”

11.08.2022
„Jeśli kobieta opowiada koleżankom, że jej partner dochodzi wyłącznie, kiedy się masturbuje, zwykle nie kojarzy tego z przemocą. A powinna” – mówi Anna Jastrzębska

10.08.2022
Miażdżące wyniki monitoringu gabinetów ginekologicznych. „W Polsce lekarze zdają się mieć bardzo dużą władzę nad kobietami” – alarmuje Aleksandra Magryta z Fundacji FEDERA

09.08.2022