Przejdź do treści

GIS ostrzega przed popularnymi pastylkami na gardło. Ich spożycie „może stanowić ryzyko dla zdrowia”

Ręka i pastylki na gardło
GIS ostrzega przed popularnymi pastylkami na gardło. Ich spożycie "może stanowić ryzyko dla zdrowia"/ fot. Adobe Stock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Główny Inspektorat Sanitarny ostrzega przed spożyciem popularnych pastylek na gardło. Wykazano, że zawierają wysoki poziom alkaloidów pirolizydynowych – toksyn występujących w wielu gatunkach roślin. Niestety część wycofanej partii została już sprzedana. Sprawdź, czy nie masz ich w domu.

GIS wycofał popularne pastylki na gardło

Główny Inspektorat Sanitarny ogłosił wycofanie ze sprzedaży partii suplementu diety „Tymianek i Podbiał” firmy Stella Nutrion Sp. z o.o. Jak poinformowano, w badaniach Państwowej Inspekcji Sanitarnej stwierdzono przekroczenie dopuszczalnego poziomu alkaloidów pirolizydynowych w pastylkach.

„Na prośbę GIS została przygotowana ocena ryzyka przez ekspertów z Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego PZH – Państwowego Instytutu Badawczego, zgodnie z którą spożycie produktu o podanym numerze partii może stanowić ryzyko dla zdrowia konsumentów” – czytamy w komunikacie GIS.

Producent poinformował swoich odbiorców o konieczności wycofania produktu oraz rozpoczął jego wycofywanie z rynku.

dziewczyna leży w łóżku

Szczegóły dotyczące wycofanego produktu

Produkt – HERBS, Tymianek i Podbiał, masa netto: 30g (12 pastylek);

Numer partii: 31722,

Data minimalnej trwałości: 09/2024,

Producent: Stella Nutrion Sp. z o.o., ul. Kolejowa 10a, 23-200 Kraśnik.

Niestety część wycofanego suplementu została sprzedana. Jak ostrzega GIS, nie należy spożywać partii produktów określonych w komunikacie, ponieważ mogą stanowić ryzyko dla zdrowia.

Czym są alkaloidy pirolizydynowe?

Alkaloidy pirolizydynowe są metabolitami wydzielanymi przez roślinę w celu ochrony przed zwierzętami roślinożernymi. Występują powszechnie w wielu roślinach. Mogą dostać się do produktów spożywczych w wyniku zanieczyszczenia pól uprawnych.

Badania potwierdzają, że alkaloidy pirolizydynowe mogą wykazywać działanie alergizujące, mutagenne i kancerogenne.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.