3 min.
Groźne kleszcze przy polskiej granicy. Są nosicielami wirusa wywołującego gorączkę krwawiących oczu

Kleszcze wędrowne u granic Polski / istock
26.06.2022
Petting – co to jest, sposoby pettingu, petting a ciąża
26.06.2022
„Kobiety uczą się zachowań społecznych na zasadzie kopiuj-wklej, aż osiągają biegłość, która czyni ich autyzm niewidzialnym”. O życiu i kobiecości ze spektrum autyzmu mówi psycholożka i nauczycielka jogi Agata Ucińska
26.06.2022
Co zrobić, aby komary cię nie gryzły? 11 sposobów, które naprawdę działają
26.06.2022
Przebarwienia na skórze, inny niż zwykle kolor moczu, uczucie zmęczenia? To może być chora wątroba
25.06.2022
Afrodyzjaki w kuchni – produkty, które rozbudzą pożądanie!
Kleszcze wędrowne, które jeszcze do niedawna występowały tylko w północnej Afryce i w krajach basenu Morza Śródziemnego, zbliżają się do polskich granic. Pajęczaki migrują wraz z wiatrem, wykryto je już m.in. w obwodzie zakarpackim graniczącym z Bieszczadami. Kleszcze mogą wywoływać gorączkę krwawiących oczu.
Spis treści
Gorączka krwawiących oczu
Chociaż kleszcze wędrowne z wyglądu przypominają kleszcze pospolite i łąkowe, są zdecydowanie bardziej niebezpieczne. Stwierdzany coraz częściej w Europie gatunek kleszczy wędrownych Hyalomma marginatum przenosi groźne patogeny: wirusa Crimean-Congo hemorrhagic fever – CCHF, który wywołuje gorączkę krymsko-kongijską, inaczej nazywaną też gorączką krwawiących oczu.
Pierwszy przypadek tej choroby zanotowano w 1944 roku na Krymie, kolejny – w 1969 roku w Kongo. Gorączka krwawiących oczu pojawiła się w 2008 roku także w Grecji, a w 2016 roku – w Hiszpanii. Na chorobę nie ma szczepionki.
Objawy gorączki krwawiących oczu początkowo przypominają grypę: chory ma wysoką gorączkę i dreszcze, bóle głowy, mięśni i stawów oraz światłowstręt. Po 2-3 dniach pojawia się krwawienie z układu pokarmowego (krwawe biegunki i wymioty), krwawienie z nosa i z błon śluzowych oczu.
Śmiertelność pacjentów, którzy z powodu powikłań (np. niewydolności wątroby i nerek) trafiają do szpitala, waha się od kilku do nawet 50 proc.
W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:
Kleszcze wędrowne
Kleszcze wędrowne jeszcze kilkanaście lat temu znane były tylko mieszkańcom Afryki Północnej i Azji Środkowej. Wraz ze zmianami klimatu zaczęły jednak migrować do Europy. Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) zaktualizowało niedawno mapę występowania kleszczy tego gatunku. Wynika z niej, że są one już obecne niemal w całej Europie Południowej. Od października 2021 roku do marca 2022 roku ich obecność potwierdzono w kolejnych 153 miejscach.
Kleszcze wędrowne wykryto już na dużym obszarze Portugalii, w Hiszpanii, Włoszech i w Chorwacji. Występują też w Niemczech i Ukrainie – zarówno na Krymie, jak i w graniczącym z polskimi Bieszczadami obwodzie zakarpackim.
Kleszcze wędrowne przenoszą się drogą lądową oraz powietrzną – przenoszą je m.in. ptaki. Czy dotrą także do Polski? Dr hab. Renata Welc-Falęciak z Zakładu Parazytologii Uniwersytetu Warszawskiego w rozmowie z Gazetą Wyborczą odpowiada:
„Na razie badania dotyczące gorączki krymsko-kongijskiej nie potwierdziły obecności tego wirusa w Polsce. Wydaje się, że obecnie ryzyko jest znikome. Co będzie za kilka czy kilkanaście lat, nie wiemy”.
Źródło: https: wyborcza.pl
Udostępnij!
Zobacz także
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

25.06.2022
HELLO PIONIERKI: Jak Michalina Wisłocka uczyła Polki seksualności i autoerotyzmu na wiele lat przed znalezieniem punktu „G”

24.06.2022
Dr n. med. Karina Barszczewska: „W PCOS pojawia się ryzyko zaburzeń psychicznych i behawioralnych, a także seksualnych, o czym bardzo mało się mówi”

22.06.2022
Mylona z alzheimerem, parkinsonem, uważana za chorobę dzieci. Jak rozpoznać i leczyć padaczkę u seniorów, mówi dr n. med. Maria Maliszewska

21.06.2022