Przejdź do treści

Niewydolność wątroby – dieta oraz leczenie postaci ostrej i przewlekłej

kobieta z bolącą wątrobą
Fot. Adiano / stock.adobe.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim

Niewydolność wątroby to choroba, która może przebiegać w sposób ostry lub przewlekły. O przewlekłej niewydolności wątroby mówi się, gdy została ona wywołana marskością tego narządu, a najczęściej jest to spowodowane alkoholem. Objawy ostrej niewydolności wątroby rozwijają się bardzo szybko i są zwykle spowodowane zakażeniem lub zatruciem lekami.

Nasze teksty zawsze konsultujemy z najlepszymi specjalistami

Ewelina Stefanowicz
lekarz

Objawy niewydolności wątroby mogą mieć różną intensywność i obserwowane są w całym organizmie. W leczeniu niewydolności wątroby konieczna jest eliminacja czynników ją wywołujących oraz terapia powikłań – encefalopatii, zaburzeń krzepnięcia. Często konieczne jest znalezienie dawcy i przeszczep.

Kobieta

Niewydolność wątroby – objawy

Wątroba jest narządem podatnym na uszkodzenie pod wpływem czynników zewnętrznych. Dysfunkcję tego narządu można zaobserwować często dopiero po dłuższym czasie od narażenia jej miąższu na szkodliwe związki. Objawy w przewlekłej niewydolności wątroby mogą pojawiać się stopniowo i nasilać się w miarę trwania choroby. Zależą również od ilości pozostającego w czynności miąższu wątroby oraz od zastosowanego leczenia. Ostra niewydolność wątroby zazwyczaj daje nagłe dolegliwości, które wymagają szybkiej interwencji.

Objawy ogólne niewydolności wątroby obejmują osłabienie oraz łatwe męczenie się. Mogą pojawić się utrata łaknienia i masy ciała, stan podgorączkowy. Podczas powolnego przebiegu przewlekłej niewydolności wątroby dojść może do powstania charakterystycznej sylwetki „kasztanowego ludzika”, która charakteryzuje się szczupłymi kończynami oraz zwiększonym obwodem brzucha. Niewydolność wątroby doprowadza w konsekwencji do wodobrzusza, które jest wynikiem wielu mechanizmów, łącznie z zaburzeniami krążenia.

Zarówno dla ostrej, jak i przewlekłej postaci choroby wspólnym objawem jest żółtaczka. Jej umiejscowienie oraz intensywność zależą od poziomu bilirubiny we krwi. Wybroczyny pojawiające się na powierzchni ciała również mogą świadczyć o chorobie. Pozostałe objawy skórne niewydolności wątroby charakterystyczne są dla postaci przewlekłej i należą do nich:

  • pajączki wątrobowe,
  • kępki żółte,
  • utrata owłosienia na klatce piersiowej oraz pod pachami u mężczyzn,
  • pojawienie się owłosienia typu męskiego u kobiet,
  • poszerzone naczynia krążenia obocznego (w szczególności w okolicy pępka).

W wyniku kumulacji szkodliwych składników przemiany materii w organizmie w konsekwencji niewydolności wątroby może dojść do zaburzeń funkcjonowania mózgu – encefalopatii. Objawia się ona zaburzeniami świadomości, drgawkami. Jest to bardzo groźne powikłanie, bezpośrednio zagrażające życiu. W przebiegu choroby może także dojść do niewydolności nerek – zatrzymania moczu oraz zwiększenia parametrów nerkowych, a także do pojawienia się krwawienia z przewodu pokarmowego, które jest konsekwencją zaburzeń krzepnięcia.

Niewydolność wątroby – dieta

Niewydolność wątroby wymaga zmiany stylu życia, a przede wszystkim diety. Konieczne jest odstawienie czynników ją nasilających alkoholu, i to nie tylko w alkoholowej niewydolności wątroby.

Dieta przy niewydolności wątroby powinna być lekkostrawna oraz zawierać odpowiednią ilość białka – jego zawartość w pokarmie powinna wynosić ok. 1g/kg mc./d. Zaleca się także spożywanie późnego posiłku złożonego głównie z węglowodanów, który przeciwdziała niedożywieniu. U osób wyniszczonych może być konieczne włączenie suplementów płynnych – gotowych mieszanek odżywczych. Należy również ograniczyć podaż sodu. W niektórych przypadkach przeprowadza się kilkutygodniowe leczenie żywieniowe składnikami odżywczymi podawanymi dojelitowo lub dożylnie.

Zobacz także

Leczenie niewydolności wątroby

Leczenie niewydolności wątroby polega na łagodzeniu powikłań oraz poszukiwaniu przyczyn i ich likwidacji. Zależy od stanu ogólnego pacjenta oraz wyników badań. Zaawansowana niewydolność wątroby, w tym ostra, wymaga terapii w warunkach szpitalnych. Leczenie przeprowadza się zwykle na oddziałach szpitala o profilu hepatologicznym. Postępowanie ogólne skupia się na wyrównywaniu zaburzeń wodno-elektrolitowych, metabolicznych i utrzymywaniu wydolności krążeniowo-oddechowej pacjenta.

W przypadku schyłkowej niewydolność wątroby konieczny jest przeszczep wątroby. Operację przeprowadza się u osób, które zostaną do niej zakwalifikowane. W alkoholowej niewydolności wątroby konieczna jest ocena zdolności pacjenta do porzucenia nałogu.

Rokowanie w przypadku niewydolnej wątroby

Ostra niewydolność wątroby to jeden z najbardziej niepewnych i dynamicznie rozwijających się stanów chorobowych. Rokowanie zależy od szybkości interwencji lekarskiej oraz od występowania powikłań. Po leczeniu w postaci przeszczepu wątroby w ostrej niewydolności wątroby przeżywa około 60% pacjentów.

W przypadku niewydolności wątroby będącej konsekwencją marskości rokowanie zależy od jej nasilenia, utrzymywania abstynencji alkoholowej przez pacjenta oraz nasilenia powikłań.

Bibliografia

Przytrzymaj
i odkryj

Szczeklik A. Interna Szczeklika. Medycyna Praktyczna. Kraków 2018.

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Splot słoneczny – co to jest? Budowa, funkcje, ból

Termolezja – po co wykonuje się kontrolowane uszkodzenie nerwów?

Angioplastyka pomaga udrożnić tętnice nóg u kobiety Hello Zdrowie tętnice

Angioplastyka – na czym polega zabieg? Czy jest niebezpieczny?

Dwie kobiety konsultują wynik anoskopii odbytu Hello Zdrowie

Anoskopia – badanie, cena. Czym się różni od rektoskopii?

Mycie rąk przez dziecko by była ochrona przed pasożytami w kale i tasiemczycą Hello Zdrowie

Tasiemiec w kale – jak go rozpoznać?

Przepuklina udowa u kobiety Hello Zdrowie

Przepuklina udowa – jakie leczenie podjąć w jej przypadku?

Badanie tympanogram kobieta u lekarza Hello Zdrowie

Tympanometria – na czym polega badanie? Czy jest bolesne?

Przedawkowanie magnezu – czy jest możliwe? Jak się objawia?

Gert-Jan Oskam

Sparaliżowany mężczyzna po 12 latach zaczął chodzić. Pomogła pionierska operacja w Szwajcarii

Stopa kobiety na mchu modzele i nagniotki Hello Zdrowie

Czym są nagniotki i jak się ich pozbyć?

Kobieta dostaje zastrzyk z heparyny.

Heparyna – zastosowanie, przeciwwskazania i skutki uboczne

Kobieta cierpi na zatrucie pokarmowe

Zatrucie pokarmowe – objawy, leczenie, pierwsza pomoc

mierzenie ciśnienia krwi hipotensja

Hipotensja – zbyt niskie ciśnienie, które utrudnia funkcjonowanie

Kobieta leży chora w łóżku z chusteczkami, obok niej stoją lekarstwa

Stan zapalny w organizmie – o czym może świadczyć?

stopy i palce młotkowate na mokrym piasku

Czym są palce młotkowate? Jak je leczyć?

Obsesja to zaburzenie u kobiety Hello Zdrowie

Czym jest obsesja? Jak można ją leczyć?

Kobieta w czasie terapii behawioralnej

Czym jest terapia behawioralna i jakie niesie korzyści?

Ręka chorej na białaczkę osoby na szpitalnej pościeli_leukemia/HelloZdrowie

Leukemia, czyli białaczka – śmiertelnie niebezpieczny nowotwór

Traumatolog – czym się zajmuje? Kiedy warto się do niego udać?

Jakie są przyczyny zgagi? Jak sobie z nią radzić na co dzień?

Co to jest szpiczak mnogi? Objawy, rokowania, diagnostyka 

Cholesterol całkowity – co to? Kiedy jego poziom jest niebezpieczny?

Skąd się biorą pryszcze? Jak skutecznie się ich pozbyć?

Czym jest kolposkopia? Na czym polega? Interpretacja wyników