3 min.
Gruczolakorak – rodzaje, przyczyny i objawy

Gruczolakorak - rodzaje, przyczyny i objawy
Gruczolakorak inaczej rak gruczołowy to jedna z najczęściej występujących odmian nowotworu złośliwego. Rozwija się w tkance nabłonkowej narządów. Swoją budową często naśladuje strukturę zdrowej tkanki tworzącej narząd. Gruczolakorak jest nowotworem, który może dotyczyć bardzo wielu narządów wewnętrznych. Gdzie najczęściej jest zlokalizowany? Jakie daje objawy? Jakie są przyczyny jego powstawania?
Spis treści
Rodzaje gruczolakoraka
Gruczolakorak, jak sama nazwa wskazuje atakuje tkankę nabłonkową różnych gruczołów w organizmie człowieka. Nazywany jest również nowotworem gruczołowym lub rakiem gruczołów. Jego specyficznym mechanizmem działania jest atakowanie błony śluzowej narządu i naśladowanie zdrowej tkanki budującej go. Ma szansę rozwinąć się na każdym narządzie, który pokryty jest tkanką nabłonkową. Najczęściej atakuje układ pokarmowy, trzustkę, wątrobę, gruczoły dokrewne, narządy rodne (macicę i jajniki), piersi (i sutki), oskrzela, płuca, gruczoł krokowy (prostatę), ślinianki i nerki. Gruczolakorak jest złośliwą postacią gruczolaka, który jest znacznie łatwiejszym do leczenia nowotworem. Występowanie złośliwej postaci jest znacznie rzadsze niż łagodnej formy. Zdarza się, że początkowa forma gruczolaka rozwija się w formę złośliwą, czyli w gruczolakoraka.
Najczęstsze postaci gruczolakoraka to: gruczolakorak piersi, gruczolakorak płuc, gruczolakorak żołądka, gruczolakorak ślinianki, gruczolakorak przewodów żółciowych, gruczolakorak jelita cienkiego, gruczolakorak tarczycy, gruczolakorak trzustki, gruczolakorak trzonu macicy, gruczolakorak jajnika.
Gruczolakorak przyczyny
Jednoznaczne określenie przyczyn rozwijania się w organizmie nowotworu gruczołowego nie jest łatwe. Wskazuje się raczej kilka pośrednich przyczyn powstawania tego raka. Ogólnie gruczolakorak jest nowotworem częściej występującym u kobiet. Podejrzewa się, że może być to związane z funkcjonowaniem układu hormonalnego, którego zaburzenia częściej występują właśnie u kobiet. Do powstawania gruczolakoraka mogą przyczynić się również palenie papierosów, otyłość, niewłaściwa dieta, przewlekłe stany zapalne występujące w układzie pokarmowym lub endometrioza.
Gruczolakorak objawy
Objawy gruczolakoraka w dużej mierze również determinowane są przez miejsce, w którym on występuje. Ze względu na to mogą być bardzo różnorodne. Nowotwór gruczołowy najczęściej przyjmuje formę guza, który w wielu wypadkach może być wyczuwalny przez skórę (np. przy gruczolakoraku piersi czy gruczolakoraku żołądka). W przypadku raka złośliwego żołądka mogą pojawić się objawy takie, jak smoliste stolce, utrata wagi. Przy nowotworze piersi występuje wysięk z brodawek, wciągnięcie brodawek lub ich owrzodzenie. Rak nerek wiąże się z kolei z krwiomoczem, bólami w okolicy lędźwiowej, częstym oddawaniem moczu.
Diagnostyka gruczolakoraka
Podobnie, jak w przypadku przyczyn i objawów – diagnostyka gruczolakoraka zależna jest od jego rodzaju. W początkowej diagnostyce niezbędny jest wywiad lekarski, na podstawie którego następnie zlecane są badania laboratoryjne oraz specjalistyczne badania obrazowe (RTG, USG, rezonans magnetyczny, endoskopia, kolonoskopia, tomografia komputerowa). W przypadku rozpoznania guza konieczne jest wykonanie biopsji, czyli pobranie fragmentu guza w celu wykonania badania histopatologicznego. Badanie to pozwala określić, jaki jest poziom zaawansowania nowotworu oraz czy jest to nowotwór złośliwy. W przypadku wielu gruczolakoraków, podobne objawy daje ich łagodniejsza forma czyli gruczolak. Dlatego niezwykle ważne jest dokonanie dokładnej diagnozy.
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

22.03.2023
„Neurolog uznał, że nie mam zespołu Tourette’a, bo nie mam tiku przeklinania, który dotyczy 10 proc. chorych” – mówi Piotr, który z zaburzeniem tym żyje od 25 lat

21.03.2023
„Czym innym jest spędzać z dzieckiem czas i pytać je o różne rzeczy, a czym innym węszyć, podglądać, nasłuchiwać. To forma agresji”. O nadopiekuńczych rodzicach mówi psycholożka Magdalena Halicka

20.03.2023
„Dla osoby głuchej język polski jest językiem obcym. We własnym kraju czujemy się jak obcokrajowcy” – mówi Zuzanna Szymańska z Akademii Młodych Głuchych

20.03.2023