3 min.
Hipoterapia – czym jest, jak działa, jakie są do niej wskazania i jakie ma korzyści?

Hipoterapia — czym jest, jak działa i jakie ma korzyści?
Hipoterapia to jedna z najpopularniejszych i najskuteczniejszych metod rehabilitacji. Czym dokładnie jest hipoterapia? Jakie korzyści daje? Jakie są wskazania do tego typu rehabilitacji?
Spis treści
Hipoterapia – czym jest?
Hipoterapia to rehabilitacja ruchowa odbywająca się przy pomocy koni. Opiera się na neurofizjologii czyli oddziaływaniu na układ nerwowy człowieka. Najważniejszym elementem tej terapii jest przebywanie z koniem – dzięki temu, hipoterapia działa jednocześnie psychoruchowo, psychicznie, psychomotoryczne oraz sensorycznie. Pozytywne skutki oddziaływania koni na ludzi były znane już w starożytności. Hipoterapia znacznie rozwinęła się w latach 50 – 60 XX wieku jako nowoczesna metoda leczenia konwencjonalnego. Obecna forma hipoterapii bazuje na dorobku wcześniejszych pokoleń. Jest też używana wraz z innymi metodami rehabilitacyjnymi.
Celem hipoterapii jest przywrócenie chorej osobie sprawności w jak największym możliwym stopniu. Hipoterapia odbywa się zgodnie z zaleceniami lekarza. Może ona służyć zarówno przy problemach psychicznych, jak i fizycznych. Ten rodzaj terapii wykonywany jest indywidualnie lub grupowo. Może być także stosowany zarówno u dzieci, młodzieży, jak i osób dorosłych. Koszty hipoterapii wahają się między 40 zł a 100 zł za sesję, jazdę lub półgodzinną terapię.
Hipoterapia – formy
Hipoterapia występuje w kilku formach. To, która z nich zostanie dobrana zależy od danego pacjenta i przypadku. Pierwszą z nich jest “Fizjoterapia na koniu” (polega na wykonywaniu ćwiczeń gimnastycznych na koniu). Drugą, jest “Terapia ruchem konia — bierna hipoterapia” (polega na poddawaniu się w bierny sposób ruchom konia). Trzecim rodzajem tej rehabilitacji jest “Kontakt z koniem” (polega na kontakcie z koniem i nawiązywaniu z nim więzi emocjonalnej). Z tej terapii korzystają również osoby, które posiadają przeciwwskazania do jazdy na koniu. Ostatnim — czwartym rodzajem hipoterapii jest “Psychopedagogiczna jazda konna z elementami woltyżerki”. Jest ona wskazana osobom z problemami psychicznymi oraz obejmuje zarówno jazdę konną, jak i zajęciami przy koniu.
Hipoterapia – korzyści
Hipoterapia posiada wiele korzyści – pierwszą z nich jest korygowanie postawy ciała oraz regulacja napięcia nerwowego. Hipoterapia działa korzystnie także na zmysły — pobudzając je, stymulując i normalizując uczucie powierzchniowe oraz rozwijając koordynację, orientację przestrzenną czy równowagę. Ten rodzaj terapii pozwala zwiększyć odporność, wydolność organizmu oraz poczucie rytmu. Hipoterapia to rodzaj rehabilitacji, która wpływa również na sferę psychiczną. Największymi korzyściami w tej kategorii będzie rozwijanie samodzielności, kształtowanie poczucia własnej odrębności, zmniejszenie zaburzeń lękowych, zwiększanie własnej wartości, motywacja czy rozwijanie kontaktów społecznych.
Hipoterapia – wskazania i przeciwwskazania
Hipoterapia wskazana jest przy wielu chorobach i dolegliwościach dzięki szerokiej gamie korzyści. Chorobami, przy których wykorzystuje się hipoterapię jest choroba Heine-Medina, porażenie mózgowe, autyzm, Parkinson czy neuropatia. Terapię konną wykorzystuje się również przy schorzeniach związanych z amputacjami, skoliozą, koślawością kolan, problemami z chodzeniem i nadpobudliwością psychoruchową. Hipoterapia niezwykle korzystna będzie też dla osób cierpiących na zaburzenia nerwicowe, upośledzenie umysłowe oraz Zespół Downa.
Choć hipoterapia posiada wiele zalet i korzyści, nie może być stosowana w kilku przypadkach. Należy z niej zrezygnować w przypadku wystąpienia uczulenia na sierść konia, choroby Perthesa, hemofilii, wrodzonej łamliwość kości, nadwagi, zwichniętych stawów biodrowych oraz złamań.
W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

21.03.2023
„Czym innym jest spędzać z dzieckiem czas i pytać je o różne rzeczy, a czym innym węszyć, podglądać, nasłuchiwać. To forma agresji”. O nadopiekuńczych rodzicach mówi psycholożka Magdalena Halicka

20.03.2023
„Dla osoby głuchej język polski jest językiem obcym. We własnym kraju czujemy się jak obcokrajowcy” – mówi Zuzanna Szymańska z Akademii Młodych Głuchych

20.03.2023
„Profesjonalna ofiara karmi się zainteresowaniem emocjonalnym i zaangażowaniem innych” – mówi Dominika Cwynar

17.03.2023