Jak leczyć płaskostopie poprzeczne?
Kiedy rozwija się płaskostopie poprzeczne, objawy często są utajnione lub wskazują na inne zaburzenia struktur stopy. Czy wkładki na płaskostopie poprzeczne i ćwiczenia na płaskostopie poprzeczne są najlepszymi metodami leczenia? Jak skutecznie leczyć płaskostopie poprzeczne?
Nasze teksty zawsze konsultujemy z najlepszymi specjalistami
”Marta Dąbrowska”
Istota płaskostopia poprzecznego polega na zmianie fizjologicznego kształtu sklepienia poprzecznego stopy pod wpływem czynników zewnętrznych lub wewnętrznych. Nieleczone płaskostopie poprzeczne może postępować i wpływać na pogorszenie jakości chodu i funkcjonowania pacjenta.
Płaskostopie poprzeczne
Płaskostopie poprzeczne, czyli stopa poprzecznie płaska, to zaburzenie wysklepienia podeszwy polegające na obniżeniu łuku poprzecznego stopy i zmiany punktów podparcia stopy z I kości śródstopia na kość II i III. Płaskostopie poprzeczne nie wywołuje dolegliwości bólowych do czasu rozwinięcia swojej formy w tzw. metatarsalgię, wówczas płaskostopie objawia się dokuczliwymi symptomami.
Płaskostopie poprzeczne – przyczyny
Spłaszczenie poprzecznego sklepienia podeszwy może mieć podłoże wrodzone, np. w przebiegu chorób genetycznych o charakterze wiotkości więzadeł i torebek stawowych w stopach lub być wynikiem czynników nabytych, np. jako powikłanie wad postawy, skutek napięć układu mięśniowo-powięziowego innych części kończyny dolnej, a także urazów i mikrourazów w obrębie tkanek stopy.
Płaskostopie poprzeczne – objawy
Pierwsze objawy, które mogą wskazywać na płaskostopie poprzeczne, to zgrubienia naskórka i modzele w miejscach nowych punktów podparcia i ich okolicach występujące często w towarzystwie miejscowych obrzęków. W trakcie pogłębiania się wady pojawia się ból podeszwy w okolicach przodostopia nasilający się podczas chodzenia boso, w obuwiu o miękkiej podeszwie i z wysokim obcasem, a także w trakcie obciążania przodostopia podczas wspinania się na palce. Ponadto pojawiają się dyskomfort podczas chodzenia i utykający chód.
Zobacz także
Płaskostopie poprzeczne – metody leczenia
Kiedy zaczyna dokuczać płaskostopie poprzeczne, leczenie oznacza wielowymiarową i długofalową walkę z utrwalonymi zmianami anatomicznymi. Leczenie płaskostopia poprzecznego skupia się na leczeniu przyczynowym, objawowo -zachowawczym i operacyjnym.
Płaskostopie poprzeczne – leczenie
W doborze metod leczenia płaskostopia poprzecznego istotna jest szczegółowa diagnostyka dostarczająca niezbędnych informacji ortopedzie i rehabilitantowi. W tym celu przeprowadza się podoskopię i pedobarografię. Podoskopia pozwala ocenić kształt podeszwy i zmiany skórne. Pedobarografia z kolei rejestruje rozkład obciążenia stopy podczas stania i ruchu.
- Leczenie objawowo-zachowawcze, czyli łagodzące ból i nastawione na zapobieganie postępowi zapadania się stopy. W przebiegu tego typu leczenia wykorzystuje się:
- wkładki ortopedyczne na płaskostopie poprzeczne – wkładki do butów na płaskostopie poprzeczne, dzięki profilowanym kształtom, wypełniają zapadnięty łuk i podnoszą jego konstrukcję do pierwotnej wysokości, czym przywracają fizjologiczne ustawienie całej podeszwy stopy;
- buty na płaskostopie poprzeczne – rynek oferuje gotowe, profilowane obuwie na płaskostopie poprzeczne niemal na każdą porę roku. Charakteryzuje się ono lekką konstrukcją i właściwościami amortyzującymi, jednak specjaliści polecają aplikowanie indywidualnych wkładek i półwkładek ortopedycznych również do klasycznych i sprawdzonych butów;
- pelota na płaskostopie poprzeczne – pelota jest swego rodzaju wyspą na wkładce ortopedycznej, która ma za zadanie pogłębienie spłaszczonego łuku poprzecznego i przywrócenie prawidłowej biomechaniki stopy. Warto zwracać uwagę na obecność peloty na płaskostopie poprzeczne przy zakupie wkładki, ponieważ nie wszystkie wkładki posiadają peloty;
- ćwiczenia na płaskostopie poprzeczne, czyli gimnastyka korekcyjna – ćwiczenia mają za zadanie wzmocnienie aparatu mięśniowo-więzadłowego zaburzonej stopy, łagodzenie dolegliwości bólowych, przywrócenie i utrwalenie łuku poprzecznego. W tym celu wykorzystuje się ćwiczenia izometryczne i czynne stopy, np. podkurczanie palców, unoszenie wewnętrznych i zewnętrznych brzegów stóp z jednoczesnym podkurczaniem palców, unoszenie pięt, chwytanie woreczków, zwijanie gazety, rolowanie wałków itp.;
- Kinesiotaping – oklejanie specjalistycznymi elastycznymi plastrami stawu skokowego i stopy w celu wsparcia mechaniki wadliwego ustawienia stopy, zwiększania stabilizacji, odciążenia „nowych” punktów podparcia stopy, poprawy koordynacji i równowagi struktur podeszwy i stawu skokowego;
- farmakoterapia i fizykoterapia przeciwbólowa i przeciwzapalna;
- masaż leczniczy podeszwy stopy;
- kosmetyczne zabiegi pielęgnacyjne skórę podeszwy, np. usuwanie modzeli, odcisków, złuszczanie zrogowaciałego naskórka.
- Leczenie przyczynowe, czyli nastawione na odnalezienie podłoża płaskostopia poprzecznego i wyeliminowanie przyczyn wady, np. płaskostopie poprzeczne powstałe w wyniku palucha koślawego wymaga leczenia operacyjnego i rehabilitacji ruchowej; w przebiegu przykurczu ścięgna Achillesa wprowadza się ćwiczenia korekcyjne i wkładki ortopedyczne na płaskostopie poprzeczne; spłaszczenie łuku poprzecznego w wyniku przewlekłej otyłości i osłabieniu aparatu ruchu wymaga redukcji masy ciała i ćwiczeń wzmacniających kończyny dolne.
- Leczenie operacyjne płaskostopia poprzecznego podejmowane jest w przypadku, kiedy inne formy leczenia nie przynoszą oczekiwanych efektów, deformacja stopy nie ustępuje i pojawiają się współistniejące schorzenia, np. koślawy paluch czy zwichnięcia stawów śródstopno-paliczkowych. Operacja płaskostopia poprzecznego obejmuje rekonstrukcję łuku poprzecznego, plastykę tkanek miękkich w miejscu zdeformowanych struktur oraz usunięcie dodatkowych schorzeń powstałych w wyniku płaskostopia poprzecznego.
Polecamy
Polskie naukowczynie opracowują rewolucyjną metodę leczenia raka jajnika. „Bardzo obiecująca”
„Gdyby pobrano organy, to byłby koniec”. W jednym szpitalu miano stwierdzić śmierć mózgu, w drugim – przywrócić do życia
Lekarz pozwolił 13-latce wywiercić dziurę w głowie pacjenta. Media piszą o gigantycznym skandalu
Efekt Nocebo, czyli siła negatywnych myśli w medycynie
się ten artykuł?