Przejdź do treści

Jak oddać swoje ciało na cele naukowe? Prawniczka wyjaśnia krok po kroku, co trzeba zrobić

Jak oddać swoje ciało na cele naukowe? Prawniczka wyjaśnia krok po kroku, co trzeba zrobić
Jak oddać swoje ciało na cele naukowe? Prawniczka wyjaśnia krok po kroku, co trzeba zrobić/ iStock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

O tym, co stanie się z naszym ciałem po śmierci, za życia raczej rzadko myślimy. A jeśli już na coś się decydujemy, to na zgodę na oddanie organów do przeszczepów. Jest jeszcze jednak jedna opcja, o której dosyć rzadko się mówi. Opowiada o niej w swoim najnowszym poście na Instagramie Patrycja Pieszczek-Bober, prawniczka w ochronie zdrowia.

Zgoda na wykorzystanie ciała w celach naukowych

„Dużo mówi się o pobieraniu po śmierci narządów do przeszczepu. Mniej uwagi poświęca się innej możliwości wykorzystania ciała po śmierci – przekazaniu go na cele dydaktyczne i naukowe” – podkreśla na swoim profilu na Instagramie Patrycja Pieszczek-Bober.

Prawniczka wyjaśnia, że można to zrobić na dwa sposoby:

  • na podstawie oświadczenia za życia, że chce się, aby ciało zostało przekazane uczelni medycznej na cele naukowe,
  • na podstawie decyzji starosty, jeśli osoby uprawnione do pochowania nie skorzystają ze swojego prawa.

Osoby te to najbliższa rodzina osoby zmarłej, czyli:

  • małżonek/małżonka,
  • krewni zstępni (dzieci, wnuki itd.),
  • krewni wstępni (rodzice, dziadkowie itd.),
  • krewni boczni do czwartego stopnia pokrewieństwa (rodzeństwo, kuzyni),
  • powinowaci w linii prostej do pierwszego stopnia pokrewieństwa.

Przekazanie ciała do badań – jak to wygląda w praktyce?

„Jeśli chcesz, aby Twoje ciało po śmierci zostało przekazane na cele naukowe, zapoznaj się z programami świadomej donacji zwłok udostępnionych na stronach konkretnych uczelni” – radzi ekspertka.

Jak dodaje, takie programy regulują kwestie dotyczące tego, jakie warunki musi spełnić osoba chcąca przekazać swoje zwłoki na cele naukowe oraz w jakiej formie ma złożyć stosowne oświadczenie.

Pewnie zastanawiasz się, jak w praktyce wygląda wyrażenie zgody na przekazanie zwłok uczelni i co może znajdować się w formularzach donacji. Jak pisze Pieszczek-Bober, pojawia się tam między innymi kwestia obowiązku nałożonego na osoby bliskie donatora o poinformowaniu uczelni o jego śmierci.

„Donator zobowiązany jest do wskazania w formularzu dwóch osób, które zostały poinformowane o złożonym przez niego oświadczeniu” – wyjaśnia.

Jeśli więc poważnie rozważasz wyrażenie zgody na wykorzystanie twojego ciała po śmierci w celach naukowych, nie zapomnij, żeby poinformować o tym bliskie osoby.

Lek. weterynarii Paula Dziubińska-Bartylak

Prawo do zdrowia

Za profilem @prawodozdrowia stoi Patrycja Pieszczek-Bober – prawniczka w ochronie zdrowia. Na swoim profilu na Instgramie w przystępny sposób wyjaśnia prawnicze zawiłości związane z medycyną. Piszę m.in o antykoncepcji, szczepieniach czy edukacji seksualnej. Profil @prawodozdrowia obserwuje niemal 30 tys. osób.

 

Wyświetl ten post na Instagramie

 

Post udostępniony przez Prawo do zdrowia (@prawodozdrowia)

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.