Przejdź do treści

Jak poprawić pamięć i koncentrację u dzieci? Trening pamięci dla najmłodszych

dziewczyna trzymająca się za głowę
Fot. olly / stock.adobe.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim

Problemy z koncentracją są typowe dla większości dzieci w wieku przedszkolnym. Nie powinny budzić obaw. Warto jednak wykonywać z dzieckiem ćwiczenia na koncentrację i pamięć, które ułatwią mu naukę i zwiększą zdolność zapamiętywania.

Nasze teksty zawsze konsultujemy z najlepszymi specjalistami

Agnieszka Widera
lekarz

Zarówno koncentrację, czyli umiejętność skupienia uwagi na zadaniu, jak i pamięć da się wyćwiczyć i udoskonalić za pomocą regularnych ćwiczeń. Trening pamięci i poszczególne ćwiczenia na pamięć dla dzieci powinny być jednak rozsądnie wplecione w ich codzienny tryb zajęć i nie stanowić dla nich dodatkowego obciążenia. Jakie ćwiczenia warto stosować?

Dlaczego dzieci mają problemy z koncentracją?

Koncentracja polega na świadomym kierowaniu i dłuższym utrzymywaniu uwagi na określonym zadaniu lub zagadnieniu. Umiejętność skupienia uwagi nie tylko pomaga dziecku w efektywnej nauce, lecz także w rozwiązywaniu codziennych problemów i lepszym rozumieniu komunikatów. Dlaczego dzieci mają problemy z koncentracją? Umiejętność skupienia uwagi rozwija się u dzieci stopniowo – w wieku 2–4 lat potrafią skoncentrować się jedynie na 5–15 minut, w wieku 5–6 lat na 20–30 minut, wraz z rozpoczęciem nauki szkolnej okres ten stopniowo wydłuża się. Do 3 roku życia dzieci kierują swoją uwagę mimowolnie na przedmioty, które ją przyciągają – takie jak szczekanie psa lub ruchomy obraz telewizora. Na każdym etapie rozwoju warto wykonywać ćwiczenia usprawniające pamięć i inne funkcje poznawcze dziecka, pamiętając jednak, aby dobrać je odpowiednio do wieku i możliwości malucha.

Sposób koncentracji zależy też od temperamentu dziecka. Jeśli to typ kinestetyczny i wciąż jest w ruchu, może być mu ciężko utrzymać uwagę, siedząc. Takiemu dziecku zdecydowanie łatwiej będzie wykonywać ćwiczenia usprawniające pamięć i koncentrację przez ruch lub zabawę. Poznanie własnego dziecka i zrozumienie jego potrzeb jest więc kluczowe przy wyborze odpowiednich ćwiczeń na pamięć i koncentrację, które najlepiej pomogą mu w rozwoju.

Ćwiczenia rozwijające pamięć i koncentrację dla najmłodszych dzieci

Problemy z koncentracją uwagi u dzieci w wieku wczesnoprzedszkolnym są zupełnie normalne i nie powinny budzić obaw rodziców. Dziecko poniżej 4 roku życia potrafi skoncentrować się maksymalnie na 15 minut. Już we wczesnym etapie rozwoju warto jednak wykonywać z dzieckiem proste ćwiczenia usprawniające pamięć i inne procesy myślowe. Ułatwi mu to w przyszłości naukę i świadome skupienie uwagi na zadaniu. Najlepszym treningiem pamięci i koncentracji dla dzieci w wieku wczesnoprzedszkolnym jest zabawa. Oto kilka pomysłów:

  • układanie puzzli – doskonały trening koncentracji dla najmłodszych dzieci. Warto zacząć od prostych wzorów, aby nie zniechęcić malucha i sukcesywnie zwiększać trudność obrazka i ilość elementów;
  • gry typu memory – na rynku dostępne są różne wersje gry dostosowane do możliwości dzieci w różnym wieku. Dla najmłodszych można wybrać wersję z obrazkami, które należy łączyć w pary. Memory to doskonały przykład ćwiczenia na pamięć krótkotrwałą dla najmłodszych;
  • porównywanie (znajdź różnicę) – na rynku dostępne są również gry polegające na szukaniu różnic w obrazkach. Najczęściej zabawa ma kilka etapów o różnym stopniu trudności. To świetny sposób na ćwiczenie koncentracji i pamięci fotograficznej dziecka;
  • zabawa w grajka – wymaga dokładnego wysłuchania przez dziecko dźwięków, ich zapamiętania i ponownego odtworzenia. Można użyć do tego dowolnych instrumentów, w tym ręcznie wykonanych (np. z pudełek wypełnionych nasionami). Ćwiczenia na pamięć słuchową pomagają dzieciom utrzymywać uwagę i rozwijają poczucie rytmu.

Zobacz także

Ćwiczenia poprawiające pamięć i koncentrację dla starszaków

Im dziecko jest starsze, tym łatwiej przychodzi mu świadome koncentrowanie uwagi na zadaniach. Umiejętność ta staje się niezbędna, gdy idzie do szkoły i musi przez dłuższy czas wytrzymać na lekcji w jednej pozycji, słuchając nauczyciela. Dlatego jeszcze przed rozpoczęciem nauki warto rozwijać w nim zdolność koncentracji i zapamiętywania. Jakie ćwiczenia na pamięć warto wykonać ze starszym dzieckiem? Oto kilka pomysłów:

  • czytanie bajek – świetnie sprawdza się w każdym wieku; pomaga skoncentrować się na jednej historii i zaangażować w narrację opowieści;
  • żonglowanie – doskonałe ćwiczenie na koncentrację uwagi i wyciszenie umysłu – wystarczy 1 lub 2 piłeczki (ewentualnie zwinięte w kłębek skarpetki lub woreczki z grochem). Przy przerzucaniu piłeczek obie półkule mózgu muszą ze sobą współpracować, dzięki temu powstają między nimi nowe połączenia, a ich praca synchronizuje się;
  • wymyślanie historii – osoba dorosła rozpoczyna bajkę pierwszym zdaniem, kolejne zdanie dopowiada dziecko. Historię można kontynuować aż do wymyślonego zakończenia;
  • zapamiętywanie – spośród 10 podanych przez rodzica rzeczowników dziecko musi zapamiętać wszystkie owoce/pojazdy/kolory. To doskonały trening pamięci słuchowej oraz umiejętności kategoryzacji.
i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Dwie kobiety konsultują wynik anoskopii odbytu Hello Zdrowie

Anoskopia – badanie, cena. Czym się różni od rektoskopii?

Mycie rąk przez dziecko by była ochrona przed pasożytami w kale i tasiemczycą Hello Zdrowie

Tasiemiec w kale – jak go rozpoznać?

Przepuklina udowa u kobiety Hello Zdrowie

Przepuklina udowa – jakie leczenie podjąć w jej przypadku?

Badanie tympanogram kobieta u lekarza Hello Zdrowie

Tympanometria – na czym polega badanie? Czy jest bolesne?

Przedawkowanie magnezu – czy jest możliwe? Jak się objawia?

Gert-Jan Oskam

Sparaliżowany mężczyzna po 12 latach zaczął chodzić. Pomogła pionierska operacja w Szwajcarii

Stopa kobiety na mchu modzele i nagniotki Hello Zdrowie

Czym są nagniotki i jak się ich pozbyć?

Kobieta dostaje zastrzyk z heparyny.

Heparyna – zastosowanie, przeciwwskazania i skutki uboczne

Kobieta cierpi na zatrucie pokarmowe

Zatrucie pokarmowe – objawy, leczenie, pierwsza pomoc

mierzenie ciśnienia krwi hipotensja

Hipotensja – zbyt niskie ciśnienie, które utrudnia funkcjonowanie

Kobieta leży chora w łóżku z chusteczkami, obok niej stoją lekarstwa

Stan zapalny w organizmie – o czym może świadczyć?

stopy i palce młotkowate na mokrym piasku

Czym są palce młotkowate? Jak je leczyć?

Obsesja to zaburzenie u kobiety Hello Zdrowie

Czym jest obsesja? Jak można ją leczyć?

Kobieta w czasie terapii behawioralnej

Czym jest terapia behawioralna i jakie niesie korzyści?

Ręka chorej na białaczkę osoby na szpitalnej pościeli_leukemia/HelloZdrowie

Leukemia, czyli białaczka – śmiertelnie niebezpieczny nowotwór

Traumatolog – czym się zajmuje? Kiedy warto się do niego udać?

Jakie są przyczyny zgagi? Jak sobie z nią radzić na co dzień?

Co to jest szpiczak mnogi? Objawy, rokowania, diagnostyka 

Cholesterol całkowity – co to? Kiedy jego poziom jest niebezpieczny?

Skąd się biorą pryszcze? Jak skutecznie się ich pozbyć?

Czym jest kolposkopia? Na czym polega? Interpretacja wyników

noworodek

Czym jest zespół kociego krzyku i jak leczyć to zaburzenie?

Podniebienie gotyckie – co to? Przyczyny, objawy, leczenie

Opryszczka w nosie. Jakie są jej przyczyny i sposoby leczenia?