
Mózg
Mózg ma niezwykle złożoną budowę. Nietrudno się temu dziwić, ponieważ zawiaduje wieloma kluczowymi procesami życiowymi, odpowiada za regulowanie narządów zmysłów, ludzkie emocje oraz procesy uczenia się i zapamiętywania.
Mózg reguluje najistotniejsze procesy życiowe człowieka i bez wątpienia jest najważniejszym organem. Mózg człowieka waży około 1375 gramów u osoby dorosłej i rośnie wraz ze wzrostem ciała. Budowa mózgu jest wyjątkowo złożona, a składa się na to około 100 miliardów komórek nerwowych, czyli neuronów. Każda z tych komórek łączy się się z innymi neuronami za pomocą specjalnych wypustek – aksonów i dendrytów. Oba te elementy neuronu odpowiedzialne są m.in. za przesyłanie informacji między neuronami, czyli mówiąc prościej, za komunikację.
Zobacz także: Fakty i mity dotyczące mózgu
Budowa mózgu człowieka
Ośrodkowy układ nerwowy składa się z licznych struktur i zalicza się do nich: pień mózgu, mózgowie, rdzeń kręgowy oraz opony mózgowe. Pierwszy z tych elementów zlokalizowany jest pomiędzy mózgiem a rdzeniem kręgowym. Osłonę mózgu stanowią opony mózgowo-rdzeniowe, składające się z trzech elementów: opona miękka (inaczej naczyniówka) znajduje się najbliżej mózgu i jej funkcją jest dostarczanie składników odżywczych płynących razem z krwią. Pajęczynówka, czyli opona pajęcza, położona jest niżej i to właśnie tam znajduje się płyn mózgowo-rdzeniowy, pełniący funkcję amortyzatora (w razie wstrząsów spowodowanych upadkami). Najdalej od mózgu znajduje się opona twarda, stanowiąca okostną czaszki.
Ludzki mózg osłania kora mózgowa, która zbudowana jest z dużej ilości komórek oraz synaps. Z anatomicznego punktu widzenia składa się na nią istota szara mózgu, czyli jądra komórek nerwowych. Warto zaznaczyć, że komórki nerwowe nie mają zdolności do podziału, a ich ilość maleje wraz z wiekiem (na skutek procesów starczych – neurodegeneracji lub na skutek chorób mózgu). Jednakże, pomimo tego, rodzaje i ilość połączeń między neuronami zmieniają się w trakcie życia człowieka. Taka możliwość sprawia, że człowiek jest w stanie, w miarę nabywania doświadczeń życiowych, do tworzenia nowych wzorców neuronalnych i wzmacniania pewnych swoich umiejętności – nauki języków obcych, jazdy na rolkach, nauki gry na instrumentach czy haftowania.
Płaty mózgu
Obie półkule mózgu pokryte są czterema płatami, a każdy z nich odpowiada za inne funkcje mózgu. Płat czołowy czyni z człowieka istotę myślącą racjonalnie. Dzięki temu płatowi ludzie mają poczucie tożsamości i samoświadomości. Płat czołowy to także planowanie, motywacja oraz podejmowanie decyzji. W innej części mózgu znajduje się płat ciemieniowy, odpowiedzialny m.in. za integrację ruchu oraz wzroku, a także czucia. Dzięki niemu możliwe jest odbieranie temperatur i odpowiednie reagowanie na nie. Płat potyliczny to przede wszystkim wzrok i odbiór kolorów, kształtów, głębi oraz ruchu. Płat skroniowy dedykowany jest słuchowi, analizie zapachów, mowie oraz pamięci werbalnej.
Rodzaje ośrodków w mózgu
Nie sposób jest w prostych słowach opisać, jak działa mózg. Praktycznie każda czynność, jaką wykonuje człowiek, kontrolowana jest przez wyspecjalizowane ośrodki w mózgu. Tym samym w mózgu znajdują się ośrodki czucia, odpowiedzialne za czucie zapachów, smaków, dotyku czy różnic temperatury. Im bardziej unerwione obszary ciała, tym większa korowa reprezentacja w mózgu. Ośrodki słuchowe zlokalizowane są w płacie skroniowym a w płacie potylicznym znajduje się ośrodek wzroku. Ośrodki ruchowe pełnią funkcję nie tylko podczas poruszania się człowieka, ale też wykonywania świadomych ruchów mięśniami twarzy oraz tułowia. W korze mózgowej umiejscowiony jest również ośrodek słuchowy mowy, który odpowiedzialny jest za rozumienie tego, co usłyszymy (interpretacja bodźca). Poza ośrodkiem słuchowym mowy wyróżnia się ponadto ośrodek ruchowy mowy, dzięki któremu możliwa jest artykulacja dźwięków. Istnieją także ośrodki związane z pisaniem (ośrodek ruchów pisarskich ręki) czy też czytaniem (ośrodek wzrokowy mowy).
Plastyczność mózgu
Mózg jest organem bardzo plastycznym. Co to oznacza? Neuroplastyczność to zdolność tkanki nerwowej do dużej adaptacji do czynników zewnętrznych, tworzenia nowych połączeń, zmienności oraz samonaprawy. To dzięki temu, nawet po urazach mechanicznych pewnych struktur mózgu, można żyć bez poważnych zaburzeń neurologicznych. Dzieję się to dlatego, że inna część mózgu przejmuje funkcje tej uszkodzonej.
Najnowsze


Sharon Stone: „W środowisku medycznym kobiet się nie słucha. Zwłaszcza, jeśli wśród lekarzy nie ma ani jednej kobiety”

Rozmawiasz z kimś na Zoomie? Twój mózg nie działa wtedy tak samo, jak gdybyście spotkali się osobiście

Jak poprawić pamięć i koncentrację u dzieci i dorosłych?

Małgorzata Czernichowska: „Paradoksalnie, jeżeli choroba Alzheimera postępuje wolno, to nastręcza większych trudności”

Alżbeta Lenska: „Myślałam, że notoryczne migreny to taka moja ‘natura’, lekceważyłam je, a właśnie w ten sposób organizm informował mnie o tętniaku”

„Choroba Alzheimera coraz częściej nazywana jest cukrzycą typu III” – mówi dr n. biol. Joanna Podgórska

Serotonina – za co odpowiada hormon szczęścia? Od czego zależy jej poziom?

Wylew krwi do mózgu – przyczyny i rokowanie po udarze krwotocznym

Jak rozpoznać udar mózgu? Profilaktyka, objawy i rodzaje – udar mózgu a wylew

Zapalenie mózgu – czy może być zabójcze?

Sparaliżowany mężczyzna po 12 latach zaczął chodzić. Pomogła pionierska operacja w Szwajcarii

„Cały czas noszę w sobie pewną niezgodę na swoje nowe życie” – o tym, jak wygląda ono po udarze, mówi Katarzyna Siewruk

Stwardnienie rozsiane (SM) – choroba młodych kobiet. Objawy i programy lekowe

Twój mózg co jakiś czas potrzebuje odpoczynku i relaksu. Podpowiadamy, jak to zrobić

Ty czy twój mózg. Kto podejmie decyzję o tym, co dziś obejrzysz na Netfliksie?

Orgazm – szczytowanie mózgu. Dlaczego warto w życiu mieć setki orgazmów?

Twój mózg też chce dobrze zjeść! Czego nie może zabraknąć w diecie dla mózgu?

Czujesz że twój mózg potrzebuje pozytywnego doładowania? Ale jak to zrobić? Podpowiadamy

Jak działać i pracować efektywnie, by nie przesadzić i nie stać się więźniem własnych celów, radzi psycholog Monika Romanowska: „Do tego trzeba uruchomić swój wewnętrzny barometr”

„Wspomnienia wywołane obrazem albo dźwiękiem są emocjonalnie znacznie mniej nasycone niż te wywołane przez zapachy” – mówi prof. Ewa Czerniawska

Niezwykła operacja mózgu na przytomnej pacjentce. Na sali potrzebny był tłumacz

Torbiel pajęczynówki – objawy i leczenie. Czy torbiel jest groźna i musi być operowana?

Jakie zmiany zachodzą w mózgu podczas ćwiczeń? Na to pytanie odpowiada lek. Joanna Adamiak, psychiatra

We Włoszech odbyła się nietypowa operacja usunięcia guza mózgu. Pacjent był świadomy i grał na saksofonie

Płyn mózgowo-rdzeniowy – funkcje, wskazania do badania i interpretacja wyniku

„Halo! Jelita? Dzwoni mózg”. Emilia Cesarek wyjaśnia, jakie nawyki żywieniowe szkodzą i jelitom, i mózgowi

7 rzeczy, za które twój mózg będzie ci wdzięczny

Zespół Hakima – wodogłowie normotensyjne, które można skutecznie leczyć

„Do gabinetu przyprowadzają mężów, u których zauważyły kłopoty z pamięcią, a okazuje się, że problem dotyczy także ich”. Coraz więcej Polek choruje na Alzheimera

Jest najstarszym neurologiem na świecie. Radzi, jak utrzymać mózg w dobrej kondycji przez lata

Dostała udaru podczas programu na żywo. „Przepraszam, coś się ze mną dziś dzieje”

Opryszczkowe zapalenie mózgu – przyczyny, objawy, diagnostyka, leczenie

Neuroplastyczność mózgu – ćwiczenia. Jak ją zwiększyć?

Neurogeneza w wieku płodowym i dorosłym – jak ją aktywować?

„Sny mogą zwiększyć naszą samoświadomość i uważność na to, kim jesteśmy, czego doświadczamy, co jest dla nas ważne”. O znaczeniach snów mówi psycholog Sławomir Prusakowski

Kobiecy mózg – jaki jest naprawdę?

Anne Heche nie żyje. Aktorka została odłączona od aparatury podtrzymującej życie

„Kiedyś lekarze mówili, że parkinson lubi spokój. Teraz zmieniają zdanie. Po diagnozie trzeba się szybko otrząsnąć”

Pierwsza gra komputerowa na receptę. Ma pomóc dzieciom z ADHD

12-latek miał być odłączony od aparatury podtrzymującej życie. Sądowa batalia rodziców z lekarzami

Pacjentka grała na skrzypcach w trakcie operacji usunięcia guza mózgu. „Niesamowity pokaz mocy nauki!”

„Nie mogłam sobie przypomnieć nawet własnego imienia. Były takie chwile, że nie chciałam żyć” – mówi Emilia Clarke o afazji

Kąpał się w jeziorze. Doszło do zakażenia amebą „zżerającą mózg”

Pień mózgu – budowa, funkcje, choroby i badania. Jakie objawy wskazują na jego uszkodzenie?

25-latka była pewna, że jej dziecko cierpi na zaparcia. Badania pokazały, że problem jest o wiele bardziej poważny

„Piasek mózgowy” może powodować bezsenność, występuje nawet u 30-latków. Czym grozi i jak się objawia zwapnienie szyszynki, mówi neurolożka Magdalena Podbrożna
