Przejdź do treści

Jak prawidłowo wyglądają piersi? Świetna ściągawka od #SEXEDpl

zdrowe piersi
Jak prawidłowo wyglądają piersi? Świetna ściągawka od #SEXEDpl
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim

Jak powinny wyglądać zdrowe piersi? Co powinno wzmóc naszą czujność, a co wymaga wizyty u lekarza? Wątpliwości rozwiewa dr Przemysław Jasnowski, który na profilu instagramowym fundacji SEXEDpl odpowiada na te pytania.

Jak wyglądają zdrowe piersi

Występują w wielu rozmiarach i kształtach, jednak łączy je jedno – wszystkie chcemy, aby były zdrowe. Sporo mówi się o potrzebie odpowiedniej pielęgnacji oraz konieczności samobadania piersi (statystyki prowadzone przez amerykańskie Centrum Medyczne im. Johna Hopkinsa pokazują, że aż 40 proc. przypadków raka piersi zostaje wykrytych przez kobiety, które same wyczuły zmiany). Zadziwiająco mało uwagi poświęcamy jednak podstawom, czyli temu, jak tak naprawdę powinny wyglądać zdrowe piersi.

Tę kwestię na warsztat wziął dr n. med. Przemysław Jasnowski, specjalista chirurgii ogólnej i onkologicznej, który dla fundacji #SEXEDpl przygotował pożyteczną ściągawkę. Co możemy w niej przeczytać?

Otóż przede wszystkim u osoby każdej płci piersi wyglądają prawidłowo, gdy „są w liczbie dokładnie dwóch”. Chirurg zauważa, że kiedy występują tzw. dodatkowe piersi, jest to stan wymagający konsultacji u lekarza i operacji.

Zdrowe piersi – zwraca uwagę ekspert – to takie, które posiadają „wszystkie elementy piersi. Zanik lub niedorozwój mięśnia piersiowego większego po jednej stronie ciała (częściej prawej niż lewej) może być objawem schodzenia zwanego zespołem (lub anomalią) Polanda. Jest to rzadki zespół wad wrodzonych, których leczenie jest uzależnione od stopnia nasilenia problemu. Nieprawidłowo wykształcone otoczki, brak dolnego pola piersi (czyli piersi bulwiaste/tubularne) – to również sygnały, które powinny nas skłonić do konsultacji u specjalisty.

Ponadto, zauważa, chirurg, zdrowe piersi, to takie, których:

„Skóra nie ma zmian, wyprysków, przebarwień, owrzodzeń, nie wyczuwa się twardych zgrubień ani w piersi, ani w dołach pachowych”.

Przydatne?

View this post on Instagram

Jak prawidłowo wyglądają piersi?  U osoby każdej płci wyglądają prawidłowo, gdy: – są w liczbie dokładnie dwóch – niekiedy mogą wystąpić tzw. dodatkowe piersi i ten stan wymaga operacji – posiadają wszystkie elementy piersi – czasem zdarza się zanik mięśnia -piersiowego, czyli wada rozwojowa nazywana zespołem Polanda, nieprawidłowo wykształcone otoczki, brak dolnego pola piersi czyli piersi bulwiaste/tubularne – skóra na nich nie ma zmian, wyprysków, przebarwień, owrzodzeń nie wyczuwa się twardych zgrubień ani w piersi, ani w dołach pachowych. Materiał przygotowany przez Dr Przemysława Jasnowskiego @chirurgiapiersi Przeczytajcie więcej w wyróżnionych stories! #piersi #milosc #seks #edukacjaseksualna Ph. Weheartit

A post shared by #SEXEDpl (@sexedpl) on

Wizyta u seksuologa / istock

Fundacja #SEXEDpl

Fundacja #SEXEDpl jest platformą, która edukuje społeczeństwo, przełamuje tabu i obala mity. Specjaliści przekazują wiedzę merytoryczną i praktyczną o różnych aspektach edukacji seksualnej – od samoakceptacji, budowy genitaliów, po antykoncepcję, STI, świadomą zgodę i bezpieczeństwo w sieci.

Angażując się w działania edukacyjne, specjaliści wraz z wolontariuszami promują ideę tolerancji, swobodnego poznawania własnej tożsamości, rozwijania osobowości i otwartej rozmowy na temat seksu.

Zobacz także

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Nadwrażliwość sutków – co powinnaś o niej wiedzieć?, fot. Adobe Stock

Nadwrażliwość sutków – co powinnaś o niej wiedzieć?

Tiktokerka zmniejszyła piersi z rozmiaru J do D. "Teraz będę mogła zrobić o wiele więcej. Trenować, pracować!" - komentuje

Tiktokerka zmniejszyła piersi z rozmiaru J do D. „Teraz będę mogła zrobić o wiele więcej. Trenować, pracować!” – komentuje

Sara Kayat i Leanne Adu

Badanie piersi w telewizji na żywo. Bez stanika, zasłaniania sutków i cenzurowania ciała modelki

Ból piersi – przyczyny, rodzaje, leczenie. Czy torbiele bolą?

„Bardzo duży biust stygmatyzuje. Pacjentki są często 'schowane’, mają zgarbioną postawę ciała” – o pomniejszaniu piersi mówi chirurg plastyczna lek. med. Marta Lechowicz-Wilińska

10 rzeczy, za które pokochają cię twoje piersi

10 rzeczy, za które pokochają cię twoje piersi

Implanty piersi wywołują kolejne odmiany raka? FDA wydała ostrzeżenie

„To jest obrzydliwe”. Influencerka pokazała implanty piersi po 13 latach wyjęte z jej ciała

Dobre nawyki dla zdrowia piersi / Fot. Pexels

6 dobrych nawyków dla zdrowia piersi

„Póki oddycham, jest mnóstwo do zrobienia”. Jola i Magda szyją turbany dla dziewczyn z całej Polski i apelują: badaj cycki!

Kobieta

Coraz mniej Polek przed 50. rokiem życia wykonuje mammografię. Konsekwencje będą tragiczne w skutkach, alarmują eksperci

Dr n.med. Tadeusz Witwicki, chirurg plastyk/ Archiwum prywatne

Dr n.med. Tadeusz Witwicki: Szkolono wszystkich, którzy się zgłaszali. Zajęcia prowadził anestezjolog, nie zabiegowiec…

Pomacaj Się

„Nie wiem, co sobie wyobrażałam? Że dostanę SMS-a z ostrzeżeniem: 'hello, jak się nie zbadasz, to za pół roku będziesz miała raka?'” – mówi Magda, jedna z bohaterek akcji „Pomacaj Się”

Choroby piersi – rak sutka, zapalenie, brodawczak i mastopatia

Brodawczak piersi – objawy, diagnostyka, leczenie

Guz liściasty piersi – objawy, diagnostyka i leczenie

Nowa reklama akcesoriów do karmienia Tomme Tippe została przez niektórych ocenzurowana. Ale lepszej dzisiaj nie zobaczysz!

gigantomastia

„Zwykle kobieta jest kierowana do chirurga plastyka przez specjalistów, którzy wyczerpali już inne metody pomocy”. Dr n. med. Anna Kasielska-Trojan o gigantomastii

Kasia Kulpa, Stanikomania / Archiwum prywatne

„Czas już wyrzucić z głowy kanon, według którego jedyne dobre piersi to sterczące kulki” – mówi Kasia Kulpa ze Stanikomanii

kobieta z kubkiem kawy

Zdrowe jelita to zdrowsze piersi

Shannen Doherty: Inni postawili już na mnie krzyżyk. Nie jestem gotowa na odejście. Mam w sobie dużo życia

lekarz wykonuje usg piersi pacjentki

USG piersi – kiedy i jak często robić? Jak wygląda USG piersi?

Kobieta trzymająca się za biust

Problemy estetyczne brodawek i ich otoczek – jak wygląda korekcja?

Prolaktyna - normy. Kiedy warto się zbadać i jak odczytać wyniki?

Prolaktyna – normy, wysoka prolaktyna, kiedy badać