Przejdź do treści

Jaki jest idealny lubrykant? Dr Agnieszka Nalewczyńska wyjaśnia

Lubrykant - jak wybrać najlepszy? / istock
Lubrykant - jak wybrać najlepszy? / istock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Nie klei się, nie wysycha, nie podrażnia, ma pH na poziomie 4,5-5,5 i można używać go do każdego rodzaju zabawek – taki jest idealny lubrykant. Na co jeszcze warto zwrócić uwagę, wybierając żel intymny? Wszystko wyjaśnia dr Agnieszka Nalewczyńska na swoim profilu na Instagramie.

Lubrykanty – jaki jest najlepszy?

Zastanawiasz się nad kupnem żelu intymnego, ale nie wiesz który wybrać? Nic dziwnego, nawet w zwykłej drogerii możemy znaleźć ich kilka rodzajów! Na szczęście z pomocą przychodzi dr Agnieszka Nalewczyńska.

Ekspertka omówienie lubrykantów na swoim profilu na Instagramie rozpoczęła od lubrykantów wodnych.

„Mogą być z gliceryną (jeżeli macie często infekcje to najlepiej wybierać takie bez niej), bezpieczne dla prezerwatywy, można stosować z zabawkami lateksowymi, nie barwią, szybko wysychają i bardzo rzadko podrażniają” – wyjaśnia ekspertka.

Przykładem lubrykantu wodnego może być ten od WIMIN, który nawilża pochwę i zwiększa poślizg, co zapewnia komfort i ochronę podczas seksu, ale też, np. podczas badań ginekologicznych.

Dalej dr Nalewczyńska opisuje lubrykanty silikonowe.

„Nie można stosować ich z zabawkami silikonowymi, świetne do zabaw w wodzie, bardzo długo dają poślizg, trudniej się zmywają” – wymienia.

Kolejnym rodzajem lubrykantów są te naturalne na bazie olei.

„Nie stosować przy prezerwatywie, mogą powodować alergię, są w pełni naturalne” – wyjaśnia dr Nalewczyńska.

Agnieszka Nalewczyńska – kim jest?

Dr Agnieszka Nalewczyńska to ginekolożka i lekarka medycyny estetycznej. Jest założycielką fundacji Jeszcze, która zajmuje się między innymi edukacją seksualną oraz właścicielką kliniki Estebelle Wilanów. Ukończyła Akademię Medyczną w Warszawie.

Ekspertka jest aktywna w mediach społecznościowych, gdzie zamieszcza różne posty dotyczące m.in. higieny intymnej, depilacji czy ginekologii estetycznej. Jej profil na Instagramie obserwuje niemal 125 tys. osób.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: