Przejdź do treści

Jessica Biel wspomina pierwszą miesiączkę: „Histerycznie płakałam i bardzo się bałam”

Jessica Biel
Jessica Biel przyznaje, że do dziś czuje wstyd z powodu okresu/ fot. Dave Benett/ Getty Images
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

„Do dziś chowam tampony w rękawie, kiedy pędzę do łazienki, co jest szaleństwem. W wieku 42 lat nie powinnam się tak czuć” – mówi Jessica Biel. Aktorka apeluje, by znormalizować mówienie o miesiączce i zakończyć wstyd, który z jej powodu czują kobiety każdego dnia.

Jessica Biel o swoim pierwszym okresie

Jessica Biel, amerykańska aktorka, a prywatnie żona wokalisty Justina Timberlake’a, postanowiła otworzyć się na swoim profilu na Instagramie. W krótkim wideo, w którym pokazywała, jak się maluje, opowiedziała szczerze o tym, jak się poczuła, kiedy pierwszy raz dostała miesiączkę. 42-letnia aktorka wyjaśniła, że miała wtedy 11 lat.

„Dzisiaj chcę porozmawiać o czymś, o czym nie mówi wiele osób, co jest szalone, ponieważ dotyczy to 50 proc. populacji” – rozpoczęła swoją wypowiedź Biel i dodała – „Mimo to w 2024 r. trudno będzie mi zakończyć stygmatyzację twojego okresu, prawda? Myślę, że po prostu ważne jest, by go znormalizować”.

Biel dodała, że to niezwykle trudne dla kobiety, kiedy stara się ukryć miesiączkę. Dodała, że kobiety czują się zawstydzone z tego powodu. Jak przyznała, tak samo zawstydzona czuła przy swojej pierwszej miesiączce. Postanowiła opowiedzieć także „zabawną historię”, która wydarzyła się rano w dniu jej przedstawienia w szkole.

„Miałam jakieś 11 lat i grałam postać dziadka, który był jedną z najlepszych postaci” – wspomina.

Wtedy jednak dostała okres i spanikowała.

„Tak się przestraszyłam, że zamknęłam się w łazience. Płakałam histerycznie i bardzo się bałam. Zadzwoniłam do mamy. Powiedziałam jej, że coś jest nie tak. Właśnie tak się czułam, że coś jest ze mną nie tak. Mimo że ona mnie przygotowała na ten moment, to ja nie byłam gotowa” – tłumaczyła.

"Dźwięki zakładania podpaski nie powinny być powodem do wstydu" - podkreślają członkinie Akcji Menstruacji

„Do dziś chowam tampony w rękawie”

Biel wyjaśniła, że jej mama pomogła jej przezwyciężyć lęk, dzięki czemu udało jej się wziąć udział w przedstawieniu. Gwiazda „Siódmego nieba” przyznała jednak, że wstyd związany z miesiączką czuje do dziś. Choć jest po czterdziestce, wciąż z przyzwyczajenia ukrywa przed innymi, że ma okres.

„Do dziś chowam tampony w rękawie, kiedy pędzę do łazienki, co jest szaleństwem. W wieku 42 lat nie powinnam się tak czuć” – dodała.

I zaznaczyła, że ważne (i fajne!) są rozmowy o okresie.

„Wiem, że to była historia, na którą wszyscy czekaliście. Ale właściwie, czy możemy o tym porozmawiać? Okresy są fajne!” – napisała pod swoim wideo.

Pod filmem aktorki swoim doświadczeniem podzieliło się wiele kobiet.

„Byłam taka młoda, kiedy dostałam pierwszą miesiączkę, miałam 9 lat!!! Miałam bardzo bolesne miesiączki, ale zajęło mi lata, zanim zdiagnozowano u mnie endometriozę, PCOS i adenomozę (…) Gdyby kobiety były leczone przez te problemy na ich wczesnym etapie, mogłyby nie być tak poważne”

„Moja córka miała 8 lat, kiedy dostała pierwszą miesiączkę, a ja ją uświadamiałam od najmłodszych lat. My też wyszłyśmy świętować ten dzień”

„Myślę, że wszystkie pamiętamy, kiedy zaczęłyśmy miesiączkować. To wspomnienie, które nigdy nie znika” – czytamy w komentarzach.

 

Wyświetl ten post na Instagramie

 

Post udostępniony przez Jessica Biel (@jessicabiel)

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.