Jest nowa metoda wykrywania raka piersi. Może podnieść skuteczność diagnozy nawet o 37 proc.

się ten artykuł?
Dzięki wykorzystaniu sztucznej inteligencji diagnozowanie raka piersi może być znacznie prostsze i szybsze – dowiedli naukowcy z Nowego Jorku, którzy opublikowali swoje ustalenia na łamach „Nature Communications”.
O 37 proc. skuteczniejsza diagnoza
Naukowcy z NYU Langone Health przy Wydziale Radiologii Uniwersytetu Nowojorskiego od 2012 r. do 2018 r. badali metody wykrywania raka piersi.
Badacze użyli sztucznej inteligencji, żeby przeanalizować niemal 45 tys. zdjęć USG piersi pacjentek. Wyniki badań opublikowali na łamach „Nature Communications”. Wnioski, do jakich doszli, są zadziwiające.
Okazuje się, że dzięki sztucznej inteligencji (Al) skuteczność diagnostyki raka piersi może wzrosnąć aż o 37 proc. Jest jeszcze jedna dobra wiadomość: używanie tej metody może spowodować, że o 27 proc. spadnie liczba wykonywanych biopsji, które często, w łagodnych przypadkach, wcale nie są niezbędne.
Profilaktyka to podstawa!
Pamiętaj, w jak najwcześniejszej diagnozie i rozpoczęciu leczenia raka piersi kluczowa jest profilaktyka. Bardzo ważne jest, żeby regularnie wykonywać USG piersi, mammografię (powyżej 50 r.ż.) oraz comiesięczne samobadanie. Objawy sugerujące możliwość rozwoju raka piersi to:
- punktowe uwypuklenie lub wgłębienie skóry piersi,
- wielopunktowe wgłębienie skóry ujawniające się przy uniesieniu rąk do góry,
- zaczerwienienie i wielomiejscowe wgłębienie skóry przypominające skórkę pomarańczy,
- zgrubienia pod pachą,
- wyciek z brodawki i jej wciągnięcie,
- obrzęk zapalny całej piersi,
- czasem kształt może zmienić nawet cała pierś.
Krótka Instrukcja Obsługi Raka Piersi
Temat raka piersi jest dla nas ważny. Właśnie dlatego powstała Krótka Instrukcja Obsługi Raka Piersi.
Instrukcja została stworzona z myślą, by wspierać kobiety, które chorują na raka piersi oraz wszystkich tych, którzy towarzyszą swoim bliskim w chorobie.
Instrukcja ma za zadanie być odpowiednikiem znajomej, która przeszła już drogę, którą masz przed sobą, i chętnie dzieli się swoją wiedzą i doświadczeniem. Daje rzeczowe porady i pomaga oswoić nową, nieznaną sytuację.
Podzieliliśmy ją na dwie części. W jednej znajdziesz porady pisane przez i dla kobiet, które chorują na raka piersi. W drugiej przeczytasz rady od i dla tych, którzy towarzyszą swoim bliskim w chorobie.
Polecamy jednak przeczytanie całości – poznasz perspektywę drugiej osoby, a także zobaczysz, jak wiele was łączy. Jeżeli nie jesteś osobą z doświadczeniem raka piersi – Ciebie także zachęcamy do lektury. Dzięki niej zobaczysz, jak możesz pomóc osobom, które są w twoim otoczeniu – i podzielić się tą wiedzą z innymi.
Źródło: WPROST.pl/”Nature Communications”
Zobacz także

Odkryto wirusa, który unieszkodliwia najbardziej agresywne nowotwory. To może być przełom w onkologii

Ericka Hart pokazała na wybiegu blizny po mastektomii. Prawdziwa rewolucja na tygodniu mody w Nowym Jorku

Dorota Gardias ma nowotwór piersi. „Nie ignorujcie żadnych niepokojących symptomów, bo mamy dla kogo żyć”
Polecamy

„Rak i dziewczyna”. Jagna Kaczanowska o tym, jak ułożyła sobie życie z rakiem

Linda Evangelista po raz pierwszy o raku: „Myślałam, że mam z tym spokój już na całe życie”

Jakie objawy wywołują torbiele w piersiach? Sposoby leczenia cyst
