Przejdź do treści

Język geograficzny – na czym polega schorzenie? Jakie są jego przyczyny, objawy i metody leczenia?

usta kobiety
Fot. ALDECAstudio / stock.adobe.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Język geograficzny to schorzenie, które może pojawić się u każdego. Charakteryzuje się specyficznymi plamami, pojawiającymi się na powierzchni języka. Inne objawy to nieprzyjemne pieczenie czy swędzenie.

Nasze teksty zawsze konsultujemy z najlepszymi specjalistami

Agnieszka Widera

lekarz

Język geograficzny nie wymaga leczenia, jednak nie oznacza to, że można ignorować objawy. Pojawienie się na języku plan może świadczyć o grzybicy jamy ustnej, awitaminozie, alergiach i innych chorobach.

Język geograficzny – czym jest i jakie są objawy?

Język geograficzny, czyli rumień wędrujący języka, to termin medyczny, określający szereg zmian, zachodzących na powierzchni języka. O języku geograficznym mówi się w przypadku takich objawów, jak pojawienie się na języku specyficznych, czerwonych lub różowych plan o nieregularnym kształcie i zgrubień, a w niektórych przypadkach także brodawek. Z uwagi na nieregularny kształt plam (przypominają wyspy) zmiany te nazywa się językiem geograficznym. Według aktualnej wiedzy medycznej język geograficzny nie jest traktowany jako choroba, a jako specyficzny stan języka, który może raczej wskazywać na nieprawidłowości w funkcjonowaniu organizmu.

Dziewczyna z długimi włosami, uśmiecha się i pokazuje język

Przyczyny języka geograficznego

Przyczyny języka geograficznego mogą być różne – naukowcy nie są pewni, dlaczego u niektórych osób pojawia się taka przypadłość. Odkryto jednak, że specyficzne zmiany na języku mogą pojawiać się w przypadku niektórych chorób, na przykład cukrzycy. Oprócz tego mogą występować podczas ciąży, w przypadku silnego stresu, a nawet mogą być dziedziczone genetycznie. Co ważne, język geograficzny w ciąży pojawia się u wielu kobiet. Może on również wskazywać na grzybicę jamy ustnej, silne alergie, bielactwo lub na łuszczycę. Jedną z najczęstszych przyczyn języka geograficznego jest awitaminoza – w szczególności silne niedobory witamin z grupy B. W przypadku pojawienia się zmian należy wykonać badania, mające na celu wykluczenie tych chorób.

Czy leczenie jest konieczne?

W przypadku języka geograficznego leczenie nie jest konieczne. Zmiany na języku traktowane są jako jego specyficzny stan. Dodatkowe dolegliwości pojawiające się w przypadku języka geograficznego, takie jak swędzenie czy pieczenie, można jednak łagodzić lekami. Co ważne, język geograficzny może wskazywać na awitaminozę – w takim przypadku powinna pomóc zmiana diety ze szczególnym naciskiem na witaminy z grupy B i stosowanie przepisanych przez lekarza preparatów witaminowych. Jest to szczególnie ważne w przypadku wystąpienia języka geograficznego u dziecka. Jeśli rodzic zauważy, że u dziecka pojawiły się plamy na języku, a dodatkowo skarży się na pieczenie i ma mniejszy apetyt niż zwykle, należy udać się do pediatry w celu ustalenia przyczyn pojawienia się zmian.

Zobacz także

Język geograficzny – domowe sposoby

W przypadku pojawienia się zmian na języku nie ma potrzeby od razu konsultować się z lekarzem. Warto wykorzystać domowe sposoby, które mogą szybko złagodzić dolegliwości. Osoby mające zmiany na powierzchni języka powinny także pamiętać o odpowiedniej higienie jamy ustnej – regularne mycie zębów, stosowanie antybakteryjnych płynów do higieny jamy ustnej lub innych preparatów bakteriobójczych może pomóc w zlikwidowaniu plan na języku. Dodatkowo warto usunąć z diety produkty zawierające duże ilości cukru, pikantne jedzenie, a także kawę i alkohol. Nie należy również stosować wyrobów tytoniowych. Geograficzny język można leczyć zmianą diety – warto uzupełnić ją o produkty zawierające duże dawki witamin. Być może język geograficzny to sygnał, że organizmowi brakuje witamin – owoce, warzywa, orzechy i inne produkty zawierające duże ilości witamin mogą sprawić, że zmiany na powierzchni języka znikną w kilka dni lub tygodni.

Język geograficzny – czy jest powodem do zmartwień?

Każda osoba, która zauważyła u siebie czerwone i różowe plamy na języku, może być zaniepokojona – przynajmniej w przypadku osób dorosłych, u których dotychczas nie występowały tego typu problemy. Warto jednak mieć świadomość, że język geograficzny nie jest chorobą i nie musi mieć poważnych przyczyn. Z tego powodu warto wykorzystać domowe sposoby leczenia zmian na języku, a jeśli po kilku tygodniach nie ustąpią, warto udać się do lekarza. Może to być dobra okazja do wykonania okresowych badań krwi.

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.