Przejdź do treści

Kąpał się w jeziorze. Doszło do zakażenia amebą „zżerającą mózg”

Na zakażenie narażeni się szczególnie amatorzy kąpieli wodnych\ źródło: IStock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Mieszkaniec Missouri walczy o życie po zakażeniu amebą, czyli rzadkim pasożytem Naegleria fowleri, do którego najprawdopodobniej doszło podczas kąpieli w jeziorze. „Ameba zjadająca mózg” jest szalenie niebezpieczna i ma wysoką śmiertelność. Jak się objawia ta infekcja?

„To najgorszy pasożyt na świecie”

8 lipca potwierdzono u mężczyzny zakażenie pasożytem Naegleria fowleri, zwanym potocznie „amebą zjadającą mózg”. Uznawana jest ona za czynnik etiologiczny pierwotnego zapalenia mózgu i opon mózgowo-rdzeniowych.

Pacjent przebywa obecnie w szpitalu na oddziale intensywnej terapii. Według przedstawicieli lokalnych władz, mężczyzna zaraził się podczas pływania w  jeziorze Lake of Three Fires na terenie stanu Iowa.

Dla bezpieczeństwa i do wyjaśnienia sprawy plażę zamknięto.

„To najgorszy pasożyt na świecie, jaki znamy, ponieważ powoduje wyniszczającą patologię” – powiedział Christopher Rice, naukowiec z Center for Drug Discovery na University of Georgia, cytowany w zagranicznych mediach.

Dodał także, że infekcja mózgu jest trudna do zdiagnozowania, ponieważ wymaga pobrania próbki płynu mózgowo-rdzeniowego.

Według Centers for Disease Control and Prevention, od 1962 r. tylko pięć osób przeżyło zakażenie, w tym cztery z USA i jedna z Meksyku.

kobieta trzymająca się za głowę

Naegleria fowleri – co jest?

Naegleria fowleri to mikroskopijna, jednokomórkowa, wolno żyjąca ameba, która może powodować rzadką, zagrażającą życiu infekcję mózgu zwaną pierwotnym amebowym zapaleniem opon mózgowo-rdzeniowych. Współczynnik śmiertelności tej choroby wynosi 97 proc. Na zakażenie narażone są osoby często korzystające z wodnych form rekreacji. Pojedyncze przypadki zarażenia pierwotniakiem odnotowano po spożyciu wody wodociągowej.

Ameba należy do grupy wolno żyjących, termofilnych pełzaków kosmopolitycznych. Bytuje zarówno w słodkiej, jak i w słonej wodzie. Najlepsze warunki do życia odnajduje w wodzie o temperaturze 32÷46°C.

Ludzie zarażają się, gdy woda zawierająca amebę dostaje się do organizmu przez nos, zwykle podczas pływania lub nurkowania w jeziorach i rzekach. Mikrob następnie wędruje do mózgu. Zakażenie to prowadzi do nagleriozy, tzw. pierwotniakowego zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych i mózgu. Atakuje ona ośrodkowy układ nerwowy i żywi się nim.

Pierwsze objawy pojawiają się po upływie siedmiu dni od momentu wniknięcia ameby do organizmu. Są to:

źródła: edition.cnn.com, www.cdc.gov

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.