Przejdź do treści

Czy kaszel palacza to powód do niepokoju? Jak sobie z nim poradzić?

Czy kaszel palacza to powód do niepokoju? Jak sobie z nim poradzić? Pexels.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Kaszel palacza to dosyć typowy objaw występujący u osób palących przez wiele lat. Toksyczne substancje w dymie tytoniowym powodują, że nabłonek rzęskowy zostaje uszkodzony. Konsekwencją jest pojawienie się uporczywego kaszlu oraz konieczność odkrztuszania wydzieliny o charakterystycznym, białym kolorze. Czy w przypadku tego problemu można sobie jakoś pomóc?

Przyczyny i objawy kaszlu palacza

Przyczyną kaszlu palacza są substancje takie jak tlenek węgla, związki benzenu czy cyjanowodór podrażniające nabłonek i sprawiające, że nie pełni on swojej podstawowej funkcji, czyli nie zatrzymuje zanieczyszczeń z otoczenia. Właśnie dlatego palacze muszą odkrztuszać zalegającą wydzielinę.

Początkowo jednak kaszel palacza jest suchy, a dopiero później staje się produktywny (mokry, gwałtowny). W którym momencie pojawia się ten skutek uboczny palenia tytoniu? U niektórych osób już po kilku tygodniach od rozpoczęcia nałogu, a u innych dopiero po kilku lub kilkunastu latach. O kaszlu palacza mówi się w przypadku wystąpienia następujących objawów: 

  • uporczywy i nawracający kaszel, pojawiający się szczególnie rano,
  • nadmiar białej wydzieliny i jej odkrztuszanie,
  • chrypka,
  • ból w klatce piersiowej i plecach.

Dobrze jednak pamiętać o tym, że sam kaszel, równie uporczywy i nawracający, może być objawem także innych chorób takich jak astma lub POChP albo efektem uczulenia o charakterze wziewnym – wtedy obserwuje się go przede wszystkim w czasie pylenia roślin. 

Jak leczyć kaszel palacza? 

Proces leczenia kaszlu palacza opiera się przede wszystkim na farmakoterapii, a więc różnych tabletkach, syropach i lekach na receptę. Najprostszym, a zarazem najtrudniejszym dla osoby uzależnionej sposobem na wyeliminowanie kaszlu jest po prostu rzucenie palenia. Niestety w wielu przypadkach jest to wyjątkowo trudne, wymaga ogromnej motywacji wewnętrznej, stosowania dodatkowych farmaceutyków, a czasami także psychoterapii.

W aptekach można znaleźć spory wybór tabletek i syropów na kaszel palacza, jednak należy je dobrać odpowiednio do swoich objawów. W sytuacji, gdy u danej osoby występuje suchy kaszel, to najlepsze będą preparaty nawilżające, natomiast w przypadku odkrztuszania nadmiernej wydzieliny dobrze kupić lek o działaniu rozrzedzającym. 

papierosy

Domowe sposoby na kaszel palacza 

Osoba z uporczywym kaszlem zwykle poszukuje domowych metod na pozbycie się tego symptomu. Do najważniejszych sposobów można zakwalifikować: 

  • picie naparów z tymianku, korzenia podbiału, anyżu, wyciągów z lawendy, 
  • stosowanie syropów i tabletek bez recepty, 
  • zażywanie środków wykrztuśnych,  
  • nawadnianie organizmu, 
  • inhalacje olejkami eterycznymi, 
  • syropy z cebuli lub kurkumy, 
  • picie herbaty z imbirem, 
  • oklepywanie pleców, 
  • nawilżanie pomieszczeń.  

Większość tych metod działa jednak tylko na krótką metę, zwłaszcza gdy dana osoba nie rezygnuje ze swojego uzależnienia.  

Palenie papierosów oraz innych wyrobów tytoniowych to nadal jeden z głównych zabójców Polaków. Odpowiedzialne jest za ok. 40% przedwczesnych zgonów wśród mężczyzn. Z powodu chorób odtytoniowych każdego roku umiera w Polsce przedwcześnie ponad 60 tys. osób. To 14 razy więcej niż ofiar wypadków drogowych. Skala palenia tytoniu doprowadziła do epidemii chorób odtytoniowych i pogorszenia się stanu zdrowia społeczeństwa polskiego. Papierosy przyczyniają się do zachorowania nie tylko na nowotwory płuc, ale także wiele innych chorób, m.in.: zawał serca, zakrzepicę żył oraz przewlekłą obturacyjną chorobę płuc (POChP) – przewlekłe zapalenie oskrzeli i rozedma płuc. Szacuje się, że w Polsce na POChP choruje ok. 2 miliony osób, co stanowi 5% społeczeństwa.

Serwis Ministerstwa Zdrowia i Narodowego Funduszu Zdrowia, https://pacjent.gov.pl/program-profilaktyczny/program-profilaktyki-chorob-odtytoniowych

Rzucenie palenia jako sposób na kaszel 

Już po kilku godzinach po rzuceniu palenia poprawia się krążenie krwi, a po dobie organizm usuwa nadmiar dwutlenku węgla. Niestety kilkanaście godzin po wypaleniu ostatniego papierosa może pojawić się nagły kaszel, oznaczający rozpoczęcie procesu oczyszczania płuc. Ten symptom przechodzi jednak po kilku miesiącach, a więc w momencie, gdy organizm nie ma w sobie już tylu toksyn.

Można więc uznać, że około 10 miesięcy po rzuceniu palenia kaszel nie występuje. Rezygnacja z nałogu niesie ze sobą znacznie więcej pozytywnych skutków, dlatego warto się na to zdecydować jak najszybciej. W aptekach dostępne są różne środki wspomagające proces rzucenie palenia takie jak plastry, gumy, tabletki. Możesz też umówić się na wizytę do psychologa lub lekarza POZ, którzy mogą także zaproponować inne, bardziej profesjonalne metody walki z nałogiem.

 

Bibliografia:

  1. Brewczyńska P., Makowska J., Skrajnowska D., Teryks M., Tokarz A., Nałóg palenia papierosów klasycznych i elektronicznych a ryzyko skutecznej farmakoterapii, Prospects in Pharmaceutical Sciences 2015, 13: 13-20.
  2. Klar A., Przebieg przewlekłej obturacyjnej choroby płuc u czynnych i byłych palaczy, Część II–zmiany po zaprzestaniu palenia tytoniu, Pielęgniarstwo 2020, 159. 
  3. Kuźmicka P., Jasińska M., Grzegorczyk M., Karakiewicz B., Palenie tytoniu a jakość życia, Medycyna Środowiskowa-Environmental Medicine 2013, 1: 43-50. 
  4. Zgliczyński W. S., Palenie tytoniu w Polsce, Infos zagadnienia społeczno‑gospodarcze 2017, 14: 1-4. 

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.