Ewa Wojciechowska Anthony Hopkins świętuje 47. rocznicę trzeźwości. „Nie zdawałem sobie sprawy z tego, że był to rodzaj stanu psychicznego, fizycznego, emocjonalnego” Anthony Hopkins, który w mediach społecznościowych dzieli się z fanami swoim życiem prywatnym często w żartobliwym sposób, tym razem wystąpił z ważnym przesłaniem. Zdobywca Oscara obchodził 47. rocznicę trzeźwości. "Nie… 03.01.2023 3 min.
Ewa Podsiadły-Natorska „Latałam z wywieszonym jęzorem, nie lubiłam siebie i jeszcze sobie dowalałam, że jestem beznadziejna”. O wychodzeniu z depresji i pracoholizmu opowiada Dagny Kurdwanowska 26.10.2022 14 min.
Oktawia Staciewińska „Współuzależnienie nie zawsze znika po zakończeniu związku z osobą uzależnioną. I nie tylko wraz z nim się pojawia” – mówi terapeutka uzależnień Joanna Flis – Osoby, które wchodzą w związek z uzależnionymi, mogą mieć tendencję do ignorowania swoich wewnętrznych przeczuć i emocji. To mogą być osoby wychowywane w domu unieważniającym, w którym dziecko często słyszało, że… 30.09.2022 17 min.
Ela Kowalska „Nie ma różnicy, czy siedzi przede mną osoba uzależniona od telefonu, czy alkoholu. Będą mieć te wymówki” – mówi Krzysztof Piersa, terapeuta uzależnień - Prostym testem na sprawdzenie, czy mamy kłopot z uzależnieniem od technologii, jest odłożenie telefonu poza zasięg ręki. Jeśli to wywołuje niepokój, panikę — mamy mocny sygnał, że coś jest nie w porządku — tłumaczy… 29.09.2022 11 min.
Aleksandra Zalewska-Stankiewicz „Przybywa uzależnień behawioralnych, ponieważ społecznie akceptujemy coraz więcej” – mówi terapeutka uzależnień Katarzyna Andrusikiewicz Gdzie jest magiczna granica, za którą zaczyna się nałóg? Kiedy ryzykowne zachowanie przestaje być wyborem, a staje się koniecznością? - W starej szkole leczenia uzależnień mówi się o tym, że trzeba sięgnąć dna. Ale… 26.09.2022 11 min.
Anna Sierant „Czy alkohol dyskryminuje kobiety? Pod względem działania na organizm: tak” – rozmowa z toksykologiem Erykiem Matuszkiewiczem – Panie mają w żołądku zdecydowanie mniejszą aktywność enzymu, który odpowiada za metabolizowanie alkoholu, a konkretnie – dehydrogenazy alkoholowej (ADH, ang. alcohol dehydrogenase), co sprawia, że mniej alkoholu jest… 21.09.2022 9 min.
Małgorzata Germak 11 powodów, by zrezygnować z wieczornego drinka Żeby się rozluźnić albo odreagować. Dla smaku, do kolacji, towarzysko. Bo jest wesoło, bo jest smutno, bo po prostu mamy ochotę. Powodów do picia alkoholu jest mnóstwo. A my znaleźliśmy 11 powodów, dla których warto nie pić. A… 18.12.2021 8 min.
Ewa Podsiadły-Natorska „Uzależnienie zmienia człowieka. Druga osoba przestaje mieć znaczenie” – mówi psycholog Natalia Smakulska 19.11.2021 10 min.
Natalia Suchocka Uzależnienie od internetu – definicja, objawy, skutki Trudno wyobrazić sobie dzisiejszy świat bez internetu. Stanowi on narzędzie kontaktu ze światem i nieocenioną pomoc edukacyjną. Bez niego komputer nie byłby tym samym urządzeniem. Niestety, ze względu na to, że internet jest coraz… 24.03.2021 5 min.
Ewa Podsiadły-Natorska „Tolerancja słabości kobiet jest dużo niższa” – mówi Szymon Bartnicki, autor projektu „Postaw na siebie” – Jeżeli facet jest hazardzistą albo alkoholikiem, to społeczna akceptacja jego nałogu jest większa, bo „nie on pierwszy, nie ostatni”. Ale gdy to kobieta ma problem z uzależnieniem, pojawiają się krzywdzące skojarzenia:… 10.02.2021 12 min.
Anna Jastrzębska Im więcej czasu spędzamy i pracujemy w domu, tym więcej pijemy – wynika z badania k wykazały badania opublikowane w czasopiśmie American Journal of Drug and Alcohol Abuse, ryzykowne i szkodliwe picie wśród dorosłych pogłębia się wraz z wydłużającym się zamknięciem i pracy na tzw. home office. 08.12.2020 3 min.
Katarzyna Głuszak Kompulsywne objadanie się. Jak sobie z tym radzić? Objadanie się teoretycznie nie jest tak groźne, jak anoreksja albo bulimia. W końcu zdarza się raz na jakiś czas. Później są wyrzuty sumienia i przestrzeganie racjonalnej diety oraz zdrowego trybu życia. Aż do następnego ataku. 08.01.2020 6 min.
Przemysław Ćwik Co cukier robi z twoim mózgiem? Nie będziesz zadowolona Mózg to najbardziej energochłonny organ naszego ciała. W dodatku kocha glukozę i przy wzmożonej aktywności potrafi zużyć połowę jej zapasów. Jednak „szara masa” źle znosi przesadę. Pod wpływem przesłodzonej diety zaczyna… 07.12.2019 6 min.
Julia Krupińska Jak rzucenie palenia naprawdę wpływa na wagę? Strach przed przytyciem jest jednym z głównych powodów, dla których palacze nie chcą rzucić papierosów. To jednak wymówka bez pokrycia. Według naukowców rzeczywistość wygląda zupełnie inaczej. 17.08.2019 2 min.
Tomasz Borejza Popsuty układ nagrody – czyli o tym, jak powstaje nałóg Poszukiwanie przyjemności jest dla człowieka normalne, a nawet konieczne. Gdyby nie ono, jako jednostki mielibyśmy marną motywację do życia, a jako gatunek ‒ zerowe szanse na przetrwanie. Niekiedy jednak to poszukiwanie przyjmuje… 30.05.2016 4 min.
Tomasz Borejza Facebook ‒ zupka chińska dla mózgu Człowiek może utrzymywać trwałe relacje społeczne z mniej więcej 150 innymi osobami. Jeśli przekracza tę granicę, to zwykle kosztem jakości. Relacje stają się płytsze i gorsze. A jeśli dodatkowo są wirtualne, dla mózgu są… 30.05.2014 5 min.
Tomasz Borejza Oporni na przyjemność Ludzki mózg to doskonałe narzędzie do uzależniania się. Problem pojawia się wtedy, gdy nasza tolerancja na dostępne przyjemności się zwiększa, a reakcje słabną. Wtedy można przegrać z własnym mózgiem. I całym organizmem,… 11.02.2014 4 min.