Przejdź do treści

„Trudno sobie wyobrazić lepszą i czulszą kochankę niż kobieta wysoko wrażliwa” – mówi psycholożka Katarzyna Kucewicz

Katarzyna Kucewicz, psycholożka, pedagożka i psychoterapeutka, autorka książki "Kobiety, które czują za bardzo "
Katarzyna Kucewicz, psycholożka, pedagożka i psychoterapeutka, autorka książki "Kobiety, które czują za bardzo"/ Archiwum prywatne
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Co łączy labradora, cipkę i marchewkę? Być może pozornie nic, ale tak naprawdę mają jedną, bardzo istotną wspólną cechę
Sprawdź, czy prawidłowo sikasz! Dawid Polak wyjaśnia, jak nie popełniać częstych błędów
Jak podkręcić metabolizm, gdy organizm się starzeje? 7 kluczowych porad
Będzie dostępna szczepionka na boreliozę? Niedługo kluczowy etap badań
W szczecińskim szpitalu wykryto zarażenie błonicą. Pacjent nie żyje

– Kobieta wysoko wrażliwa nie tylko sama umie czerpać przyjemność z seksu, ale jest także bardzo uważna na drugą stronę. Jest wnikliwa, ma wyczulone zmysły, widzi mikrogesty, szybko rozpoznaje, że coś jest dobre, a coś nie jest. I to nie tylko w seksie, ale także w relacjach – błyskawicznie się orientuje, że coś nie gra – zauważa Katarzyna Kucewicz, psycholożka, psychoterapeutka, seksuolożka, autorka książki „Kobiety, które czują za bardzo” (Rebis).

 

Krystyna Romanowska: Kobiety wysoko wrażliwe to takie, które ciągle słyszą: „oj, znowu coś nie tak, dlaczego jesteś taka wrażliwa, czemu jesteś taka 'wczuta’, ciągle się tylko wzruszasz”?

Katarzyna Kucewicz: (śmiech) Mniej więcej tak to wygląda w ich życiu.

W czym pomaga świadomość, że „jestem osobą wysoko wrażliwą”?

Fakt, że taka cecha osobowościowa została nazwana i opisana, jest bardzo pomocna. Jeżeli bowiem ktoś nie rozumie specyfiki tej cechy, może mu się wydawać, że jest gorszy, mniej wartościowy. Można mieć poczucie, że trzeba nieustannie coś nadganiać. Znając swoją specyfikę, można unikać niekomfortowych sytuacji albo ze spokojem przyjmować te, które stwarzają dyskomfort. Ludzie, którzy nie wiedzą, że są wysoko wrażliwi, diagnozują się sami, mówią: „mam borderline” lub „chyba mam depresję” albo „mam jakieś zaburzenia lękowe, może autyzm”. W mojej książce piszę o tym, czym wysoka wrażliwość nie jest. Ludzie wysoko wrażliwi zbyt często na własną rękę szukają w sobie zaburzeń, chorób, których nie ma. Świadomość, że „taka jest moja uroda” i że 20 proc. populacji tak ma – pozwala ludziom po prostu odtajać i nie czuć się dziwakami.

Gros wysoko wrażliwych kobiet ma na koncie związek z nisko wrażliwym facetem. W takich relacjach jest sporo konfliktów i trudności komunikacyjnych. Np. wtedy, gdy partner nie jest wystarczająco uważny na wysoko wrażliwą kobietę, może bywać obcesowy czy szybko kwalifikujący ją jako 'przewrażliwioną', co rodzi konflikty

Na ile mówienie o sobie, że jestem osobą wysoko wrażliwą, jest wytrychem, który może zwalniać od podejmowania różnych wyzwań życiowych?

Z mojego doświadczenia wynika, że rzadko która wysoko wrażliwa osoba nie chce się konfrontować sama ze sobą. Osoby wysoko wrażliwe z reguły wcale nie usiłują coś na tej cesze zyskać, tylko przeciwnie, ukrywają ją, wręcz usiłują zaprzeczyć sobie, udają, że nie mają takiej cechy w ogóle. Niestety po jakimś czasie często trafiają do gabinetu terapeutycznego – unikanie staje się dla nich źródłem trudności życiowych. Np. boją się aplikować do pracy w korporacji, bo mają wrażenie, że sobie nie poradzą. Albo boją się wejść w związek z ekstrawertykiem, bo uważają, że będą dla nich za nudne. Autostygmatyzują siebie jako innych, odmieńców.

Wyobrażam sobie, że związek z osobą wysoko wrażliwą może być związkiem wysokiego ryzyka.

Według dr Elaine Aron osoby wysoko wrażliwe przeważnie wiążą się z ludźmi również wrażliwymi. Niekoniecznie wysoko, ale mającymi większy niż przeciętnie próg wrażliwości. Lepiej się dogadują, rozumieją swoje potrzeby, skuteczniej o nich rozmawiają. Niestety, ale jest w takich relacjach duże ryzyko rutyny, nudy i stagnacji.

W swoim gabinecie spotykam pary: oboje wysoko wrażliwi i bunkrujący się przed całym światem – nie lubią bodźców, tłumów, są introwertykami, domatorami, w związku z tym okopują się w swoich domach. Bywa, że jednemu z partnerów zaczyna taka sytuacja przeszkadzać. Osoba wysoko wrażliwa potrzebuje od czasu do czasu jednak zrobić – w jej przekonaniu – coś pobudzającego, pobawić się, przeżyć ekscytację. W związkach dwojga wrażliwców może to wywołać konflikt.

Hmmm… Znam może jednego wysoko wrażliwego mężczyznę. Rozumiem, że  wysoko wrażliwe kobiety muszą się z konieczności wiązać z mężczyznami nisko wrażliwymi. Jak takie związki funkcjonują? Czego im potrzeba, żeby przetrwać?

Gros wysoko wrażliwych kobiet ma na koncie związek z nisko wrażliwym facetem. W takich relacjach jest sporo konfliktów i trudności komunikacyjnych. Na przykład w sytuacjach, gdy partner nie jest wystarczająco uważny na wysoko wrażliwą kobietę, może bywać obcesowy czy szybko kwalifikujący ją jako przewrażliwioną, nadwrażliwą, co rodzi różne konflikty.

W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:

Kim jest wysoko wrażliwa osobowość?

Jakbym słuchała opowieści o większości związków, jakie tworzymy…

Bardzo ważne jest wyjaśnienie w związku partnerowi, na czym polega wysoka wrażliwość partnerki. Że np. ma ona taką konstrukcję, która nakazuje jej spanie 8 godzin na dobę, unikanie kofeiny, unikanie silnych stymulacji. Jak się o tym nie porozmawia, nie wyjaśni, partner-ekstrawertyk może się poczuć odtrącony zachowaniami swojej kobiety. Pamiętam taką parę: on czuł się jak outsider, bo jego partnerka ciągle się izolowała i chciała być sama. To był dla niej najlepszy sposób na relaks. On nie mógł tego pojąć – ona wcześniej mu nie wyjaśniła, że tak właśnie funkcjonuje. Dobrze jest powiedzieć partnerowi, że ma się takie cechy. Wcale nie trzeba od razu używać sformułowania: „wysoka wrażliwość”.

Jestem terapeutą par, dlatego często w swojej pracy zachęcam osoby wysoko wrażliwe, żeby od czasu do czasu i z uważnością na swoje potrzeby wykonały wysiłek na rzecz związku i np. wybrały się z partnerem na koncert (oczywiście, nie za blisko sceny). Należy szukać wspólnej płaszczyzny w związku, zamiast kurczowo trzymać się stanowiska: „jestem wysoko wrażliwa i masz się do mnie dostosować”. Nikt w związku nie musi wchodzić na planetę drugiej osoby, ale dobrze jest, żeby stworzyli swoją własną, na której oboje będą się czuli dobrze.

Czy osoby wysoko wrażliwe są w sytuacjach intymnych bardziej wstydliwe niż przeciętne?

Mogą być, kiedy skupiają się na szczegółach swojego ciała. Jeżeli jakaś część ciała je denerwuje, to koncentrują całą uwagę na tej denerwującej części ciała, co może im utrudniać seks. Z drugiej strony – seks kobiet wysoko wrażliwych jest bardzo wysublimowanym aktem miłosnym. Przeżywają one akty seksualne bardzo intensywnie. Mają głębokie, wręcz mistyczne orgazmy, czerpią ogromną przyjemność z seksu, dlatego że ich skóra, ciało jest wysoko wrażliwe. Każdy dotyk jest intensywnie przeżywany, pieszczoty doznawane naprawdę w pełni. Reakcje na orgazm mogą być także różne: np. płacz – tu naprawdę mamy do czynienia z bardzo wysokimi rejestrami seksualnymi.

Seks kobiet wysoko wrażliwych jest wysublimowanym aktem miłosnym. Mają głębokie, wręcz mistyczne orgazmy, czerpią ogromną przyjemność z seksu, dlatego że każdy dotyk jest intensywnie przeżywany, pieszczoty doznawane są naprawdę w pełni

Seks wyłącznie waniliowy, żadnych szarpanek i BDSM?

Raczej kraina łagodności, niż kajdanki.  I też nie za dużo łagodnych bodźców. Olejek, muzyka, płatki róż – to trochę za dużo jak na jeden i ten sam raz. Natomiast trudno sobie wyobrazić lepszą i czulszą kochankę niż kobieta wysoko wrażliwa. Nie tylko sama umie czerpać przyjemność z seksu, ale jest także bardzo uważna na drugą stronę. Jest wnikliwa, ma wyczulone zmysły, widzi mikro gesty, rozpoznaje szybko, że coś jest dobre, a coś nie jest. I to nie tylko w seksie, ale także w relacjach – błyskawicznie się orientują, że coś nie gra.

Ta „nadempatia” to także ich słabość? Jestem przekonana, że najciekawszym duetem współczesnych czasów jest wysoko wrażliwa kobieta i narcystyczny mężczyzna.

Osoby narcystyczne uwielbiają osoby wysoko wrażliwe i ich szukają. Z nikim narcyz nie czuje się taki ważny, doceniony i wysłuchany, jak przy osobie wysoko wrażliwej. Na szczęście, osoby wrażliwe dosyć szybko się orientują, z kim mają do czynienia.  Jeżeli mają wysokie poczucie własnej wartości, mogą się szybko wycofać z relacji – oczywiście, jeżeli nie mają tendencji do bycia w tego typu uwikłanych związkach.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

„Mężczyzna to nie jest ktoś, kto z definicji chce i umie inicjować seks. To może rodzić nieporozumienia w związku” – psycholożka o stereotypach związanych z męskością

„W szkole uczą, kiedy był chrzest Polski i hołd pruski, ale nie tego, jak się bronić i jak stawiać granice” – mówi Emil Bekier, ofiara prześladowania

W naszej pamięci genetycznej mieszanie wody z ziarnami jest mocno utrwalone. O niezwykłej mocy „bake therapy” /fot. iStock

W naszej pamięci genetycznej mieszanie wody z ziarnami jest mocno utrwalone. O niezwykłej mocy „bake therapy”

Efekt horoskopowy w psychologii / istock

„Co mówi o tobie wynik psychotestu?”. Psycholożka zdradza, jakie niebezpieczeństwa mogą się kryć za efektem horoskopowym

Dlaczego tak trudno reagować na mobbing, mówi psycholożka Karolina Ołdak /fot. Getty Images

„Wpojono nam, że trzeba dążyć do celu, nawet jeśli po drodze pojawiają się trudności”. Dlaczego tak trudno reagować na mobbing, mówi psycholożka Karolina Ołdak

Marysia Warych / fot. Jarosław Stróżyk

Marysia Warych: „Ludzie myślą, że mamy dwa tryby: albo nie możemy wstać z łóżka, albo mamy halucynacje i słyszymy głosy. Tymczasem choroba afektywna dwubiegunowa ma różne oblicza”

Zapalenie żołędzi – przyczyny, objawy, leczenie i profilaktyka

Dlaczego warto nauczyć się wdzięczności? / istock

„Niektórym wdzięczność przychodzi zdecydowanie trudniej”. Dlaczego warto nauczyć się wdzięczności, mówi psycholożka Milena Wojnarowska

Agnieszka Czapczyńska: Kobiece ciało po gwałcie robi się jak pole minowe. Nigdy nie wiadomo, kiedy wybuchną emocje

Agnieszka Czapczyńska: Kobiece ciało po gwałcie robi się jak pole minowe. Nigdy nie wiadomo, kiedy wybuchną emocje

„Leniwe i niepokorne żony są pożądane w dzisiejszych czasach. To one przebiją sufity dla naszych córek” – uważa Małgorzata Gilmajster, psycholożka i mediatorka

Mizoginizm – co to jest? Przyczyny i objawy. Jak leczy się to zaburzenie?

Czy można okłamywać terapeutkę? / pexels

Czy można okłamać swoją terapeutkę? Można, ale nie bez konsekwencji. Mówi o tym Anna Kluczyńska

„Słowami nazywamy to, co już wiemy, natomiast ciało ma dostęp do treści, które są w nas tajemnicą”. O mocy terapii tańcem mówi Katarzyna Dańska

„Zmiana brzmienia głosu może być jednym ze skutków psychoterapii” – mówi logopedka Marta Wesołowska

Gdy ich bliscy chorują, oni sami są cichymi pacjentami. Tak w Polsce wygląda opieka nad osobami ze schizofrenią

Orgazm pochwowy bez tabu

Orgazm pochwowy bez tabu

6 związkowych pułapek

6 związkowych pułapek. Często wpadamy w nie przez samych siebie

„Zawsze noszę w torebce cukierki chili”. O życiu z chorobą schizoafektywną opowiada Dorota Solarska, autorka książki „Artystka przetrwania”

Nie stawiaj siebie na szarym końcu! / pexels

Nie stawiaj siebie na szarym końcu! Dlaczego tak trudno o siebie zadbać?

HELLO PIONIERKI: Jak Michalina Wisłocka uczyła Polki seksualności i autoerotyzmu na wiele lat przed znalezieniem punktu „G”

Odpoczynek to sztuka. Jak nauczyć się odpoczywać?

Odpoczynek to sztuka. Jak nauczyć się odpoczywać?

Dr Marcin Mika: Pacjentki onkologiczne boją się pytać o seksualność. Nie chcą usłyszeć: „Leczy pani raka, a pyta o seks?”

Gruba w głowie. „Schudłam 18 kg i poczułam się oszukana. Czekałam na wielką zmianę, a czułam się tylko gorzej”

Tydzień Seksualności Sekson / gettyimages

Trwa Tydzień Seksualności z Projektem Sekson. Mamy patronat medialny!

Najpopularniejsze

Para na kanapie

Seks analny – co to jest i jakie są najlepsze pozycje analne?

Masturbacja może być jeszcze przyjemniejsza. Poznaj sposoby masturbacji

Domowe sposoby na zatkane ucho. Jak odetkać ucho zatkane: woskowiną, katarem, wodą?

Ból trzustki – jak boli trzustka i jak odróżnić ból trzustki od bólu żołądka?

Kobieta

O czym świadczy ból pod łopatką? Charakter bólu, objawy i możliwe sposoby leczenia

„Każdy orgazm jest czymś pięknym, jednak ten rodzaj orgazmu jest wyjątkowy”. Seksuolożka o kobiecym wytrysku

Orgazm - jak go osiągnąć? 10 sposobów na lepszy orgazm

Orgazm – jak go osiągnąć? 10 sposobów na lepszy orgazm

5 rzeczy, które mężczyźni uwielbiają w łóżku

5 rzeczy, które mężczyźni uwielbiają w łóżku

MCH – co to, podwyższone i poniżej normy. MCH w morfologii

Wysoki cholesterol - jakie są przyczyny i objawy? Sposoby na wysoki cholesterol

Wysoki cholesterol – jakie są przyczyny i objawy? Jak go obniżyć?

Co oznacza drętwienie rąk w nocy i podczas snu?

Co oznacza drętwienie rąk w nocy i podczas snu?

para w łóżku

Fellatio, czyli oswajanie penisa. 7 najważniejszych zasad!

kobieta z problemami skórnymi

Wybroczyny (petocje) – co to jest, dlaczego powstają i jak sobie z nimi poradzić?

Kiedy występuje niskie ciśnienie i wysoki puls?

Niskie ciśnienie i wysoki puls – kiedy występują? Co to oznacza?

laboratorium

D-dimery – co to jest? Jak obniżyć zbyt wysoki poziom?

para zakochanych, romantyczny wieczór

Nie masz ochoty na seks? Poznaj 8 sposobów na podniesienie libido

×