Przejdź do treści

Klatka piersiowa lejkowata – przyczyny, objawy, leczenie, ćwiczenia

Lejkowata klatka piersiowa
Klatka piersiowa lejkowata - przyczyny, objawy, leczenie, ćwiczenia Istock.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Nie wystarczy powiedzieć, że boli brzuch. Lekarka Weronika Błaszczyk podpowiada, co ułatwi właściwą diagnozę
Choroby przenoszone drogą płciową są obecnie „poza kontrolą”. Liczba zarażonych osób nieustannie rośnie
Lekarz zbagatelizował jej objawy. O tym, że to rak piersi, 29-latka dowiedziała się w ósmym miesiącu ciąży
Natalia Nykiel: „Normalne, że ich dotykam”. To ważny spot, który powinna obejrzeć każda nastolatka
Czujesz, że przytłaczają cię emocje? Wypróbuj technikę samoregulacji STOP

Klatka piersiowa lejkowata (inaczej klatka piersiowa szewska) to jedna z najczęstszych deformacji klatki piersiowej. W wyniku jej rozwoju dochodzi do zapadnięcia się dolnej części mostka wraz z przylegającymi do niego częściami żeber. Nieprawidłowo ukształtowana klatka piersiowa prowadzi do takich objawów jak duszności i zaburzenia pracy serca. Leczenie schorzenia polega na operacji oraz stosowaniu odpowiednich ćwiczeń.

Co to jest klatka lejkowata?

Klatka piersiowa lejkowata, nazywana też klatką piersiową szewską (pectus excavatum – PE) to wada wrodzona klatki piersiowej powstająca na podłożu genetycznym. Prawidłowo ukształtowana klatka piersiowa jest dobrze wysklepiona i składa się z 12 par żeber, które łączą się z tyłu z odpowiednimi kręgami kręgosłupa piersiowego. Mostek i przednia ściana klatki piersiowej to najbardziej wysunięte do przodu elementy ciała. W klatce piersiowej lejkowatej dochodzi do zagłębienia się mostka i chrząstek żebrowych. Trzon mostka jest wygięty ku tyłowi, natomiast rękojeść znajduje się w prawidłowej pozycji.

Deformacja ma postać lejkowatego zagłębienia (przypominającego nieco dziurę w klatce piersiowej), którego szczyt zlokalizowany jest na wysokości połączenia wyrostka mieczykowatego i trzonu mostka. Zmiany w większości przypadków są asymetryczne i dno „lejka” jest przesunięte w lewo lub prawo od linii środkowej. W przypadku zmian symetrycznych „lejek” znajduje się w linii środkowej. Z powodu załamania żeber powstają dwa garby.

W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:

RTG klatki piersiowej

Szewska klatka piersiowa – przyczyny powstawania

Przyczyny rozwoju szewskiej klatki piersiowej nie zostały do końca poznane. Nieprawidłowości w budowie klatki piersiowej pojawiają się już na etapie rozwoju zarodkowego od ok. 35 dnia ciąży i dotyczą 1 na 1000 noworodków. Czynniki genetyczne odpowiadają za ok. 45 proc. przypadków występowania wklęsłej klatki piersiowej. Sugeruje się, że lejkowata klatka piersiowa spowodowana jest zaburzeniami w obrębie układu mięśniowego, nadmiernym wzrostem żeber oraz wiotkim przyczepem mostka do przepony. Schorzenie to pojawia się pięć razy częściej u chłopców niż u dziewczynek.

ból w klatce

Objawy klatki piersiowej lejkowatej

Wklęsła klatka piersiowa u dzieci nie zawsze widoczna jest tuż po urodzeniu. Często zmiany pojawiają się wraz z wiekiem, ponieważ klatka piersiowa rośnie aż do 18-20 roku życia. Do charakterystycznych objawów szewskiej klatki piersiowej u dziecka należą wydatny brzuch, zaokrąglone łopatki oraz wysunięte do przodu barki i głowa. Wygięcie ku tyłowi motka i żeber skutkujące zapadniętą klatką piersiową prowadzi do zmniejszenia jej przednio-tylnego wymiaru, a to z kolei powoduje spadek pojemności życiowej płuc. Osoby dotknięte tą deformacją są narażone na:

 • nawracające zapalenia oskrzeli i płuc,
 • zmniejszoną tolerancję wysiłku,
 • duszności,
 • dolegliwości bólowe w klatce piersiowej,
 • nieprawidłowo położone serce,
 • szmery sercowe,
 • częściowy ucisk na serce,
 • wypadanie płatka zastawki mitralnej,
 • objawy astmatyczne.

U niektórych osób klatka piersiowa lejkowata współwystępuje ze skoliozą czy płaskostopiem, rzadziej z zespołem Marfana lub zespołem Loeysa i Dietza, które należą do genetycznych chorób tkanki łącznej. Deformacja jest również przyczyną zaburzeń psychospołecznych, w tym obniżonego poczucia własnej wartości i stanów depresyjnych. W obawie przed reakcją rówieśników dzieci unikają kontaktów społecznych, nie korzystają z basenów, a nawet rezygnują z aktywności fizycznej.

Kobieta ćwiczy

Klatka piersiowa lejkowata – diagnostyka

Klatkę piersiową lejkowatą rozpoznaje się u noworodków tuż po urodzeniu. U starszych dzieci i nastolatków trudniej o szybkie rozpoznanie. Rodzice, którzy zauważą u swoich dzieci niepokojące objawy mogące wskazywać na klatkę piersiową szewską, powinni udać się do pediatry, który przeprowadzi badanie fizykalne i oceni stan zdrowia dziecka. Konieczne będzie również wykonanie zdjęcia RTG klatki piersiowej lub tomografii komputerowej pozwalające na pomiar wielkości klatki lejkowatej i dobór odpowiedniego leczenia.

Do jakiego lekarza powinna udać się osoba w wieku dorosłym, u której występuje klatka piersiowa lejkowata? Na początku należy zgłosić się do lekarza rodzinnego, który wystawi skierowanie do poradni specjalistycznej. Dokładne badania oraz określenie metody leczenia przeprowadza torakochirurg. Ze względu na ryzyko zaburzeń serca u pacjentów przeprowadza się elektrokardiografię (EKG) i echokardiografię.

Jak leczyć klatkę piersiową?

Leczenie klatki piersiowej szewskiej dzieli się na zachowawcze, mające na celu spowolnienie rozwoju choroby oraz operacyjne pozwalające na zmniejszenie lub wyeliminowanie objawów i poprawę wyglądu klatki piersiowej. Operację klatki piersiowej lejkowatej przeprowadza się m.in. metodą Nussa, która polega na wypchnięciu i uniesieniu mostka poprzez umieszczenie pod nim specjalnej płytki wykonanej z tytanu lub stali. Zapadniętą klatkę piersiową koryguje się także wykonując zabieg metodą Ravitcha, podczas którego usuwane są przymostkowe fragmenty chrząstek żebrowych, a następnie umieszcza się stalowe rozpórki mające za zadanie podtrzymywać i podwyższać mostek. Operacja szewskiej klatki piersiowej niesie ze sobą ryzyko powikłań, jednak leczenie daje bardzo dobre rezultaty.

Kurza klatka piersiowa

Klatka szewska – ćwiczenia

Klatka piersiowa lejkowata u dzieci i dorosłych jest wskazaniem do rehabilitacji. Ćwiczenia na zapadniętą klatkę piersiowa mają na celu uaktywnienie mięśni oddechowych oraz wzmacnianie mięśni brzucha i grzbietu odpowiadających za utrzymanie prawidłowej postawy ciała. Osobom chorym zaleca się kinezyterapię, w skład której wchodzą ćwiczenia ogólnokondycyjne i ćwiczenia oddechowe. Regularna rehabilitacja ruchowa i odpowiednie ćwiczenia na klatkę piersiową szewską wpływają zarówno na zwiększenie ruchomości klatki piersiowej jak i korygowanie wad postawy.

Bibliografia:

 1. Wilczyński J., Korekcja wad postawy człowieka, Wydawnictwo Anthropos, 2005.
 2. S. Gaździk, Ortopedia i traumatologia, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, 2005.
i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Bunionette – czym się charakteryzuje i jak leczyć haluks małego palca?

„Czy alkohol dyskryminuje kobiety? Pod względem działania na organizm: tak” – rozmowa z toksykologiem Erykiem Matuszkiewiczem

„Wielu pacjentów woli wyjść z gabinetu z rozpoznaniem medycznym konkretnej choroby niż przyjąć do wiadomości, że problem ma naturę emocjonalną” – mówi psychoterapeutka Małgorzata Kuberska-Kędzierska

Pomiary antropometryczne – rodzaje, wskaźniki. Co to jest antropometria ergonomiczna?

Osteosarcoma, czyli kostniakomięsak – objawy, leczenie

FOP – objawy, przyczyny, leczenie i diagnostyka fibrodysplazji

Jak przestać się garbić? Ćwiczenia na odcinek piersiowy

Marianna Gierszewska wystąpiła w kampanii reklamowej bielizny z widoczną stomią. "Na długi czas zupełnie odcięłam się od swojego ciała"

Marianna Gierszewska wystąpiła w kampanii reklamowej bielizny z widoczną stomią. „Na długi czas zupełnie odcięłam się od swojego ciała”

Dr Dominika Trojnarska o tajnikach hormonu miłości, wierności i szczęścia: „Są kraje, w których oksytocynę podaje się pacjentkom w sprayu”

Kobieta w białej koszuli przegląda się w lustrze. Ręce trzyma na górze, poprawia sobie coś we włosach

Co czujesz, kiedy widzisz siebie nagą w lustrze?

Kobieta

Dziewczyno – rozbierz się i pochwal się sobie. Dzisiaj wieczorem koniecznie zrób to ćwiczenie

Plamica alergiczna po tabletkach antykoncepcyjnych? Zapytałyśmy ginekologa

W ciąży mózg kobiety się… kurczy. Poznaj 5 zaskakujących faktów dotyczących kobiecego ciała

Kobieta stoi na drodze

Brak ci pewności siebie? Popracuj z ciałem!

Kobieta siedzi na podłodze w salonie między kanapą a stolikiem

„Bad body image day” zdarza się każdej z nas! „To taki dzień, w którym nasze ciało zwyczajnie się nam nie podoba. Może mieć różne przyczyny” – pisze Aleksandra Dejewska

„To rodzaj ruchu, który się nie narzuca. Jakby ktoś pociągał nasze kończyny za nitki”. O gyrokinesis®, treningu dla leniwych, mówi Ula Wojtkowiak

„Masaż tajski wymaga zaangażowania. Mamy w nim świadomość, że jesteśmy własnymi uzdrowicielami” – mówi Katarzyna Pająk

ćwiczenia w domu

Kurza klatka piersiowa – przyczyny, ćwiczenia i leczenie

Magdalena Zalejska /fot. Maciej Nowak

„Słyszałam, że jestem nieprofesjonalna, gruba, nie umiem pozować i nigdy nic nie osiągnę” – mówi Magdalena Zalejska, modelka curvy

Mięsień zębaty przedni – budowa, funkcje i ćwiczenia

Mięsień pierzasty – budowa, rodzaje, jaką pełni funkcję?

Enzymy – co to jest? Budowa, rodzaje, zastosowanie

Pochwica

„Z pokolenia na pokolenie przekazywane jest przyzwolenie na takie traktowanie seksualności kobiet: ma boleć” – mówi dr Beata Wróbel

Kręgosłup – budowa, funkcje, przyczyny bólu kręgosłupa

Najpopularniejsze

Ból trzustki – jak boli trzustka i jak odróżnić ból trzustki od bólu żołądka?

Para na kanapie

Seks analny – co to jest i jakie są najlepsze pozycje analne?

Kobieta

O czym świadczy ból pod łopatką? Charakter bólu, objawy i możliwe sposoby leczenia

Wysoki cholesterol - jakie są przyczyny i objawy? Sposoby na wysoki cholesterol

Wysoki cholesterol – jakie są przyczyny i objawy? Jak go obniżyć?

Domowe sposoby na zatkane ucho. Jak odetkać ucho zatkane: woskowiną, katarem, wodą?

MCH – co to, podwyższone i poniżej normy. MCH w morfologii

Co oznacza drętwienie rąk w nocy i podczas snu?

Co oznacza drętwienie rąk w nocy i podczas snu?

„Każdy orgazm jest czymś pięknym, jednak ten rodzaj orgazmu jest wyjątkowy”. Seksuolożka o kobiecym wytrysku

Masturbacja może być jeszcze przyjemniejsza. Poznaj sposoby masturbacji

para zakochanych, romantyczny wieczór

Nie masz ochoty na seks? Poznaj 8 sposobów na podniesienie libido

Orgazm - jak go osiągnąć? 10 sposobów na lepszy orgazm

Orgazm – jak go osiągnąć? 10 sposobów na lepszy orgazm

Torbiel - twarz kobiety z widocznymi krostkami

Torbiel – czym jest, gdzie występuje i czy jest groźna dla zdrowia?

5 rzeczy, które mężczyźni uwielbiają w łóżku

5 rzeczy, które mężczyźni uwielbiają w łóżku

Kobieta leżąca w łóżku

9 możliwych przyczyn krwawienia po seksie

Kobieta siedzi

Krwawienie po okresie – przyczyny, objawy, kolory wydzielin

laboratorium

D-dimery – co to jest? Jak obniżyć zbyt wysoki poziom?

×