Przejdź do treści

Czym jest kurza klatka piersiowa – jak wygląda jej leczenie?

Kurza klatka piersiowa
Kurza klatka piersiowa
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Nazwa kurzej klatki piersiowej zawdzięcza swoją nazwę temu, że jej wygląd przypomina klatkę piersiową ptaka. Klatka piersiowa zostaje charakterystycznie wysunięta do przodu oraz spłaszczona po bokach. Mostek i przylegające do niego chrząstki żebrowe są znacznie wysunięte do przodu, a dalsze odcinki żeber tracą swój naturalny i wygięty kształt, tworząc pod sutkami wklęsłość.

Kurza klatka piersiowa to dolegliwość, której charakter jest określany zarówno jako rozwojowy, jak i nabyty. W niektórych przypadkach zdarza się tak, że wystąpienie tej wady powoduje znaczne zaburzenia pracy układu oddechowego oraz sercowo-naczyniowego. Ma to miejsce ze względu na ucisk na poszczególne narządy wewnętrzne.

Jakie są przyczyny powstania kurzej klatki piersiowej?

Przyczyny wystąpienia kurzej klatki piersiowej są bardzo zróżnicowane, a co za tym idzie — trudno ocenić konkretny powód jej wystąpienia u danej osoby. Wystąpienie kurzej klatki piersiowej ma często związek z przebytą w przeszłości krzywicą. Jej ślady są widoczne między innymi w postaci zgrubienia żeber w miejscu przejścia żebra kostnego w żebro chrząstne. Kurza klatka piersiowa pojawia się również wtedy, gdy pacjenci zmagali się z gruźlicą kręgosłupa w odcinku piersiowym, albo z różnego rodzaju zespołami wad genetycznych. Takimi chorobami jest między innymi popularny zespół Turnera, czy zespół Marfana. Kurza klatka piersiowa zdarza się również bardzo często u tych dzieci, których przodkowie zmagali się z tą dolegliwością. Kurza klatka piersiowa może doprowadzić do wielu problemów zdrowotnych, między innymi do zmniejszenia pojemności płuc, osłabienia mięśni oddechu oraz grzbietu, a nawet do zmniejszenia ruchomości klatki piersiowej oraz do pojawienia się skoliozy.

W jaki sposób leczyć kurzą klatkę piersiową?

W leczeniu kurzej klatki piersiowej bardzo istotne jest, to kiedy ta dolegliwość zostanie rozpoznana. Im wcześniej — tym większe szanse na całkowite wyleczenie oraz na uniknięcie szkodliwych powikłań. Wczesna diagnoza kurzej klatki piersiowej sprawia, że do poprawy stanu zdrowia danej osoby zazwyczaj wystarczają wyłącznie specjalne ćwiczenia korekcyjne. Zestaw jest dostosowany zawsze do konkretnego pacjenta przez lekarza prowadzącego. Ćwiczenia polegają w głównej mierze na poprawieniu sprawności oddechowej i ogólnorozwojowej, dzięki którym można zwiększać swoją wytrzymałość. Ćwiczenia korekcyjne są zazwyczaj stosowane w przypadku dzieci, u których pojawił się problem kurzej klatki piersiowej. Osobom, u których występuje kurza klatka piersiowa, zaleca się regularne pływanie – przede wszystkim kraulem oraz popularnym stylem motylkowym. Pływanie wpływa korzystnie nie tylko na kręgosłup, ale i na klatkę piersiową. U osób dorosłych ćwiczenia korekcyjne nie przynoszą zamierzonych efektów, a jedynym rozwiązaniem jest specjalny zabieg operacyjny. W niektórych przypadkach stosuje się również specjalne aparaty ortopedyczne, które mają za zadanie zmniejszyć deformację klatki.

Kurza klatka piersiowa to deformacja, która przybiera dwie postacie. W pierwszym przypadku deformacji może ulec wyłącznie część mostka, a w drugiej dochodzi do wysunięcia zarówno części mostka, jak i jego trzonu. Najczęstsze konsekwencje pojawienia się tej deformacji dotyczą natury estetycznej, jednak wada może doprowadzić również do zaburzeń napięcia mięśniowego, czy upośledzenia mięśni oddechowych. Rodzice, którzy zaobserwują u swoich dzieci wystąpienie tej deformacji — koniecznie muszą skonsultować się z lekarzem.

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.