Przejdź do treści

Komisja Europejska zobowiązała się do wycofania klatek w hodowli zwierząt w całej Unii Europejskiej. To historyczny moment!

Zakaz hodowli w klatkach / pexels
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

30 czerwca Komisja Europejska zobowiązała się do wycofania klatek w hodowli zwierząt w całej Unii Europejskiej do 2027 roku. Planowane jest wprowadzenie zakazu stosowania klatek dla kur, matek świń, cieląt, królików, kaczek i gęsi. To przełomowa chwila – zmiana pozytywnie wpłynie nie tylko na zwierzęta, ale i na nasze zdrowie.

Koniec Epoki Klatkowej

Europejska Inicjatywa Obywatelska „Koniec Epoki Klatkowej” to pierwsza tego typu udana inicjatywa na rzecz zwierząt hodowlanych. To właśnie w niej wezwano do zaprzestania używania klatek w hodowli zwierząt gospodarskich. Pod postulatem podpisało się 1,4 mln osób ze wszystkich państw członkowskich Unii Europejskiej.

Komisja ogłosiła, że do końca 2023 r. zamierza „przedstawić wniosek ustawodawczy mający na celu stopniowe wycofanie i ostateczny zakaz stosowania klatek w odniesieniu do wszystkich gatunków i kategorii zwierząt, o których mowa w inicjatywie”.

Irena Gajewska

W planach Komisji Europejskiej jest także zajęcie się kwestią produktów importowanych z państw spoza UE oraz ocena szczegółów dotyczących sposobu wprowadzenia zakazu. Komisja zobowiązała się też do rozważenia „wprowadzenia zasad lub norm dotyczących produktów importowanych, które byłyby równoważne z zasadami obowiązującymi w UE”.

Klatki to niepotrzebne cierpienie

„Nadszedł naprawdę długo oczekiwany dzień – czekaliśmy na tę decyzję prawie 3 lata, bo tyle zajął cały proces związany z naszą inicjatywą obywatelską. To wielki sukces i dziś Komisja Europejska zrobiła duży krok, żeby pewna epoka dla zwierząt się skończyła. Obywatele domagali się zmian, a Komisja usłyszała ich głos wyraźnie i podjęła jednoznaczne zobowiązanie do stopniowego wycofywania klatek. Myślę, że to historyczny moment dla całego ruchu prozwierzęcego i od dziś rozpoczyna się nowa podróż.

Dziś świętujemy, ale jutro wracamy do ciężkiej pracy, bo naszym zadaniem będzie monitorowanie całego procesu legislacyjnego. Pozostaniemy skoncentrowani na instytucjach europejskich, dopóki nie zostanie zrealizowany dzisiejszy ambitny plan. Klatki muszą odejść do historii i dziś wiem, że tak się stanie” – mówiła Małgorzata Szadkowska, prezeska fundacji „Otwarte Klatki” i członkini założycielskiego komitetu inicjatywy obywatelskiej „Koniec Epoki Klatkowej”.

Chów klatkowy a nasze zdrowie

Decyzja Komisji Europejskiej nie wpłynie tylko na zwierzęta, ale także na zdrowie osób spożywających mięso. Badacze wskazują bowiem, że to ze zwierząt z chowu klatkowego jest zdecydowanie bardziej niezdrowe, a ponadto zawiera większe ilości antybiotyków niż mięso zwierząt żyjących na wolności. 

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.