Przejdź do treści

Krótsze kolejki do specjalistów i szybsza diagnostyka. Od 1 października czekają nas duże zmiany w służbie zdrowia

Krótsze kolejki do specjalistów i szybsza diagnostyka. Od 1 października czekają nas duże zmiany
Krótsze kolejki do specjalistów i szybsza diagnostyka. Od 1 października czekają nas duże zmiany / iStock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

1 października wejdzie w życie rozporządzenie poszerzające zakres uprawnień lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej. Dzięki temu będziemy krócej czekać w kolejkach do specjalistów, możliwe też, że szybciej usłyszymy diagnozę. A to dzięki temu, że lekarz POZ będzie mógł wystawiać skierowania na badania, które wcześniej zlecał specjalista. Jakie to badania i co jeszcze się zmieni? Wyjaśniamy.

Będzie sprawniej i szybciej?

Większy zakres uprawnień lekarzy POZ będzie możliwy dzięki wprowadzeniu tzw. opieki koordynowanej. Jak wyjaśnia minister zdrowia Adam Niedzielski, jest to taki model opieki nad pacjentem, który zakłada, że w POZ odbywa się koordynacja całego procesu leczenia: diagnostyki, pierwszych, wstępnych diagnoz, diagnoz specjalistycznych, które mają doprowadzić pacjenta do poprawy stanu zdrowia.

W ramach opieki koordynowanej na szczególną pomoc mogą liczyć osoby leczące się na takie choroby, jak:

Co więcej, ma też zwiększyć się tempo diagnozowania pacjentów i pacjentek. A to dzięki temu, że lekarze POZ będą mogli wystawiać skierowania na badania, które wcześniej zlecali specjaliści. Projekt nowego rozporządzenia mówi o następujących badaniach:

  • spirometria i spirometria z próbą rozkurczową,
  • biopsja aspiracyjna cienkoigłową tarczycy,
  • badania ultrasonograficzne: USG Doppler tętnic szyjnych, USG Doppler naczyń kończyn dolnych, ECHO serca przezklatkowe,
  • badania elektrofizjologiczne: EKG wysiłkowe, Holter EKG 24, 48 I 72 godzin, Holter ciśnieniowy RR,
  • badania biochemiczne i immunochemiczne: BNP, stężenie albumin w moczu, UCAR, antyTPO, antyTSHR, antyTG.

Plan (nie)idealny

Ministerstwo Zdrowia podkreśla, że dodatkowe badania diagnostyczne, na które skierowanie mogą wystawiać lekarze POZ,  w wielu przypadkach umożliwią podjęcie leczenia bez konieczności konsultacji specjalistycznych, wykonywania badań inwazyjnych czy wcześniejszego podjęcia decyzji o skierowaniu pacjenta bądź pacjentki do leczenia specjalistycznego.

Niektórzy eksperci dostrzegają jednak pewne luki w nowym projekcie rozporządzenia. Zwracają uwagę na to, że opieka koordynowana może okazać się trudna w realizacji w mniejszych placówkach, co według nich pokazał pilotaż trwający od lipca do końca września. Wszystko przez to, że nowy model wymaga od przychodni dosyć rozwiniętej sprawozdawczości, na którą po prostu może zabraknąć czasu.

Jak podaje prawo.pl, roczny koszt opieki koordynowanej ponoszony przez NFZ ma wynieść około 900 mln złotych. Choć suma ta wydaje się spora, to w przeliczeniu na jednego chorującego przewlekle pacjenta lub pacjentkę, to tylko 23,5 zł miesięcznie. Zatem jeśli nic się nie zmieni, to wielka reforma będzie przeprowadzona za… niewielkie pieniądze.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.