Przejdź do treści

Lekarze jej dolegliwości zrzucali na ciążę. Okazało się, że ma nowotwór

Lekarze dolegliwości Amandy skojarzyli z ciążą\ źródło: Facebook\ Amanda Crossley
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Wzdęcia, bóle brzucha, luźne stolce: te nieprzyjemne dolegliwości męczyły Amandę Crossley z Queensland. Kobieta, będąc wówczas w 20. tygodniu ciąży, zgłosiła się do lekarza, sugerując, że być może, podobnie jak inni członkowie jej rodziny, ma raka. Lekarze uspokajali, że dolegliwości przejdą po porodzie. Dziś kobieta jest w trakcie chemioterapii.

Lekarz: „Nie ma powodów do zmartwień”

Mama Amandy Crossley z Queensland zachorowała na raka jelita grubego w wieku 40 lat. Jej ciocia również zmagała się z tą chorobą, a kiedy na nią zapadła była jeszcze młodsza od swojej siostry. Na raka jelita grubego chorowała także babcia Amandy. Kiedy więc 32-latka zauważyła u siebie niepokojące objawy, mogące zwiastować nowotwór, zjawiła się w gabinecie lekarskim. Opowiedziała o swoich dolegliwościach i o tym, że ta choroba występowała już w rodzinie. Została jednak odesłana do domu. Lekarz stwierdził, że ból nad pępkiem jest związany z jej stanem: Amenda była w 20. tygodniu ciąży. Jednak z tygodnia na tydzień samopoczucie pacjentki się pogarszało. Postanowiła jeszcze raz skonsultować się z lekarzem. Ten uspokoił ją, że nie ma powodu do zmartwień. Zapewnił, że ból minie po porodzie.

Amanda po raz kolejny zasugerowała lekarzowi, że jej objawy przypominają symptomy raka jelita grubego. Lekarz przepisał jej wtedy środki przeczyszczające i zlecił morfologię, która wykazała niski poziom żelaza.

kobieta w bieliźnie

Szeroka diagnostyka dała rozpoznanie

Amanda nie dawała za wygraną. Uważała, że badań jest zbyt mało, żeby ją właściwie zdiagnozować.

„Wróciłam do lekarza tydzień później i zażądałam więcej badań– relacjonowała w rozmowie z „Daily Mail”.

Na jej prośbę, lekarz zlecił jej wykonanie badania kału, USG oraz tomografii komputerowej. Taka diagnostyka sprawiła, że rozpoznanie było natychmiastowe. Niestety sprawdziły się przeczucia Amandy.

„Kiedy lekarz zadzwonił do mnie dzień po wykonaniu tomografii komputerowej i poprosił mnie, abym natychmiast przyszła do szpitala, wiedziałam, że mam raka. Nigdy nie zapomnę wyrazu twarzy lekarza. Jego oczy powiedziały mi, że miałam rację – powiedziała 32-latka.

Konieczna była operacja. Podczas niej usunięto kobiecie jedną trzecią jelita. Okazało się, że rak dał przerzuty do węzłów chłonnych i wątroby. Teraz kobietę czeka chemioterapia i długa rekonwalescencja. Jest mamą dwóch małych córeczek i wie, że musi być dla nich silna.

„Nie poddaję się, bo wiem, że mam dla kogo żyć. Nie mam żalu do lekarzy, ale mam nadzieję, że już nigdy więcej nie zbagatelizują objawów nowotworu i nikomu nie powtórzy się taka sytuacja jak moja – podkreślała w rozmowie z „Daily Mail”. – Ludzie w wieku 30 lat też chorują na nowotwory, dlatego objawów nie można bagatelizować”

Rak jelita grubego: co to za choroba?

Rak jelita grubego to złośliwy nowotwór nabłonkowy, który wywodzi się z nabłonka wyścielającego jelito. Jest tworem zbudowanym z komórek nowotworowych posiadających atypowe i nieodwracalne cechy, będące skutkiem mutacji w obrębie genów. Rak jelita grubego powstaje w wyniku niekontrolowanego wzrostu komórek w obrębie kątnicy, wstępnicy, poprzecznicy, zstępnicy lub odbytnicy. Nowotwór może zająć błonę śluzową, błonę podśluzową, warstwę mięśniową i podsurowiczą oraz błonę surowiczą. Im bardziej nacieki sięgają w głąb warstw budujących jelito, tym większa agresywność nowotworu. Wg klasyfikacji ICD-10 nowotwór złośliwy jelita grubego oznaczany jest symbolem C18.

Rak jelita grubego to drugi najczęściej diagnozowany nowotwór w Polsce, a pierwszy w Europie.

Objawy raka jelita grubego

Rak jelita grubego we wczesnym stadium choroby może być przez bardzo długi czas bezobjawowy. Uważa się, że od powstania komórek rakowych do ujawnienia się pierwszych symptomów może minąć nawet 10 lat. Wykrycie raka jest zwykle związane z rutynowymi badaniami laboratoryjnymi przeprowadzonymi z innych przyczyn. Do pierwszych objawów raka jelita grubego należy niedokrwistość z niedoboru żelaza wykrywana podczas morfologii zleconej kontrolnie przez lekarza rodzinnego – guz może krwawić do światła przewodu pokarmowego wywołując anemię. Rozwojowi nowotworu może towarzyszyć ogólne uczucie zmęczenia i osłabienia, a także bladość skóry, a także krew w stolcu, jeśli guz zlokalizowany jest niedaleko odbytu.

Objawy raka jelita grubego zależą od umiejscowienia guza pierwotnego oraz stopnia zaawansowania zmiany.

Objawy raka lewej połowy okrężnicy to:

  • stolce ołówkowate – wydłużone i cienkie,
  • zaparcia lub biegunki,
  • zmiany rytmu wypróżnień,
  • obecność żywoczerwonej, świeżej krwi na stolcu,
  • wzdęcia i bóle kolkowe,
  • uczucie niepełnego wypróżnienia,
  • niedrożność i związane z tym objawy, takie jak: nudności, wymioty, twardy brzuch;
  • bóle krocza,
  • bóle lewej części podbrzusza.

Objawy raka prawej połowy okrężnicy to:

  • bóle podbrzusza po stronie prawej lub w okolicy pępka i nadbrzusza,
  • stolce o ciemniejszej barwie, możliwa domieszka krwi;
  • wyczuwalny guz po prawej stronie,
  • niedokrwistość niedobarwliwa.

Objawy raka odbytnicy to:

  • świeża, żywoczerwona krew na stolcu,
  • trudności w oddawaniu kału, pieczenie po oddaniu stolca;
  • bóle brzucha,
  • świąd,
  • ciągłe uczucie parcia,
  • powiększone węzły chłonne w okolicy pachwin.

W Polsce Program Badań Przesiewowych raka jelita grubego (PBP) jest zadaniem Narodowej Strategii Onkologicznej. W ramach PBP od 2000 roku wykonywana jest bezpłatna profilaktyczna kolonoskopia. Od 2012 roku w ramach PBP wysyłane są imienne, jednokrotne zaproszenia na kolonoskopię do osób w wieku 55-64 lata.

 


źródło:dailymail.co.uk

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.