Przejdź do treści

Leczenie nerwobóli będzie prostsze? Australijscy naukowcy na drodze do stworzenia innowacyjnych leków

Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim

To dobra wiadomość dla osób borykających się z nerwobólami. Australijscy naukowcy odkryli, że niektóre leki antydepresyjne można wykorzystać w terapii neuralgii. A to oznacza, że na rynku medycznym pojawią się wkrótce jeszcze bezpieczniejsze i bardziej skuteczne leki, które zmniejszą ból. 

Będą leki bez skutków ubocznych?

Nerwobóle (neuralgia) to dolegliwości bólowe pojawiające się w wyniku nagłego uszkodzenia lub podrażnienia nerwu. Nerwy są na ogół przekaźnikiem informacji, ale w przypadku nerwobólu same wysyłają sygnał do mózgu. Nie mamy więc do czynienia z bólem wynikającym z uszkodzenia ciała, zmiany chorobowej czy zapalnej, ale z bezpośrednim działaniem na nerw. Źródłem problemu może być ucisk na nerw albo uszkodzenie mechaniczne.

Badania przeprowadzone przez naukowców z australijskiej agencji CSIRO (Commonwealth Scientific and Industrial Research Organisation) wykazały, że trójcykliczne leki przeciwdepresyjne (TLPD) skutecznie łagodzą nerwobóle. Wyniki zostały opublikowane w RSC Medicinal Chemistry. Odkrycie to może doprowadzić do stworzenia zupełnie nowych terapii.

Trójcykliczne leki przeciwdepresyjne (TLPD) są często przepisywane na nerwobóle, ale do tej pory nie udało się zrozumieć, dlaczego są skuteczne. Zespół naukowców z CSIRO pod kierownictwem adiunkta Petera Duggana przeprowadził badania, które udowadniają ich skuteczność:

Tego typu leki przeciwdepresyjne są powszechnie stosowane w leczeniu bólu, więc wiemy, że mogą być skuteczne, ale do tej pory nie rozumieliśmy, co dzieje się na poziomie komórkowym. Teraz, gdy rozumiemy, jak one działają, następnym krokiem jest opracowanie zupełnie nowych terapii, które będą skierowane na te same receptory nerwowe i wyeliminują wszelkie potencjalne skutki uboczne – mówił Peter Duggan

Australijscy naukowcy pokazali dokładnie, jaki jest mechanizm działania 11 różnych TLPD i dwóch blisko spokrewnionych leków na blokowanie neuralgii.

Prof. Michael Vagg z Uniwersytetu Deakin powiedział, że nerwoból jest wysoce upośledzający i rujnuje życie. Najlepsze obecnie stosowane metody leczenia działają w użytecznym stopniu tylko u co trzeciej lub czwartej osoby, która je otrzymuje.

TLPD są stosowane od dziesięcioleci w leczeniu bólu nerwów i układu mięśniowo-szkieletowego i nadal są lekami, które najprawdopodobniej pomogą, mimo całego wysiłku włożonego w badania nad nowymi metodami leczenia. Przez długi czas nie mieliśmy żadnych skutecznych nowych metod leczenia bólu nerwów, a ta praca otwiera możliwość zaprojektowania nowej klasy leków o zwiększonym bezpieczeństwie i skuteczności – tłumaczył.

Mężczyzna w niebieskiej koszulce trzyma się za ramię

Jak leczyć nerwobóle w klatce piersiowej?

Naukowcy planują kolejną serię badań, która może pomóc opracować zupełnie nowe terapie leczenia nerwobóli. A my przypominamy, jak uporać się z tymi dolegliwościami. Choć neurobóle pojawiają się od czasu do czasu i ustępują samoistnie, dolegliwości te nie powinny być lekceważone. W przypadku nerwobóli wywołanych stresem najczęściej wystarczy eliminacja czynników stresujących. Niestety, rzeczywistość pokazuje nam, że czynniki stresowe są najtrudniejsze do wyeliminowania. Nie bez powodu jednymi z leków łagodzących silne nerwobóle są leki przeciwdepresyjne.

W leczeniu neuralgii stosuje się leki przeciwbólowe i przeciwzapalne. Bez recepty można stosować leki na bazie paracetamolu lub ibuprofenu, które skutecznie pomagają w walce z bólem. Jeśli nerwobóle są tylko objawem jakiegoś schorzenia, tylko leczenie pierwotnej przyczyny może pomóc w wyeliminowaniu neuralgii. Naturalnymi metodami wspomagającymi terapię są masażekinezyterapiaakupunktura lub ziołolecznictwo. To, co na nerwobóle przyda się zawsze, to dieta bogata w witaminy z grupy B.

 

źródło: RSC Medicinal Chemistry

Zobacz także

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Splot słoneczny – co to jest? Budowa, funkcje, ból

Termolezja – po co wykonuje się kontrolowane uszkodzenie nerwów?

Kobieta połukająca tabletkę Lamotrygina - działanie, wskazania, skutki uboczne

Lamotrygina – zastosowanie i skutki uboczne leku

kobieta na ćwiczeniach_zajęcia relaksujące

Czym są tiki nerwowe i jak je leczyć?

Na czym polega badanie lekarskie na prawo jazdy?

Pierzga pszczela – suplement diety stworzony przez pszczoły

Łuk odruchowy – co to jest? Budowa, przykłady. Czy jest ważny?

Cytokiny – co to jest? O czym informuje ich obecność?

Posiew nasienia – co to za badanie? Cena, interpretacja wyników

Glukoza na czczo – zrób badanie, zanim będzie za późno. Jak przygotować się do badania?

Badanie SHBG – kiedy się je wykonuje i jak się do niego przygotować?

Ciężarna leży na badaniu u lekarki

Najnowocześniejsze nieinwazyjne testy prenatalne nowej generacji będą dostępne w warszawskim Szpitalu Południowym

Kobiety w laboratorium

Biobójcze nanokompozyty pomogą w walce z drobnoustrojami. Niezwykłe dokonanie naukowców z PAN

Czym jest encefalopatia i jakie daje objawy?

Nie chcesz, żeby twój mózg się szybko starzał? Wyśpij się!

Kapsułka endoskopowa zastąpi gastroskopię i kolonoskopię? „Naszym celem jest, by badanie można było przeprowadzić całkowicie zdalnie w warunkach domowych”

Kobieta trzyma psa na rękach

Stres. Jak sobie z nim radzić? Oto 14 pomysłów, jak poradzić sobie ze stresem

Podawano miksturę z piwonii, popularne było picie własnego moczu, koniecznie z lewej dłoni. Jak kiedyś leczono padaczkę

Torbiel Tarlova – przyczyny, objawy, diagnostyka, leczenie /fot. Adobe Stock

Torbiel Tarlova – przyczyny, objawy, diagnostyka, leczenie zmian na kręgosłupie

Jakie są objawy i przyczyny chorób neurodegeneracyjnych? Przykłady i sposoby leczenia

„Pacjenci potrafią przyjechać nawet z drugiego końca Polski. Badania kliniczne są szansą na dostęp do najnowocześniejszych terapii” – mówi Łukasz Bęczkowski, ekspert ds. badań klinicznych

Stwardnienie rozsiane – jakie znaczenie ma dieta? Przykłady jadłospisu

Wysokie ciśnienie może zmieniać nasze zachowanie. W jaki sposób? Tłumaczą to naukowcy

„Zdziwiłabyś się, jak często ludzie przynoszą mocz w słoiku po dżemie!”. Diagnostka laboratoryjna o sekretach swojej pracy