Przejdź do treści

Lekarze z Centrum Zdrowia Dziecka wykonali pionierską operację guza mózgu bez otwierania czaszki. „Niesamowite, jak rozwija się medycyna”

Lekarze z Centrum Zdrowia Dziecka wykonali pionierską operację guza mózgu bez otwierania czaszki. "Niesamowite, jak rozwija się medycyna"
Lekarze z Centrum Zdrowia Dziecka wykonali pionierską operację guza mózgu bez otwierania czaszki. "Niesamowite, jak rozwija się medycyna"/ iStock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

W Centrum Zdrowia Dziecka 10-letni Natan przeszedł operację usunięcia guza mózgu metodą, która do tej pory używana była głównie w przypadku nowotworu wątroby. Zabieg przeszedł pomyślnie, a chłopiec jest już w domu. „Dziękuję wszystkim” – napisała pod postem placówki mama małego pacjenta.

Pionierska operacja w Centrum Zdrowia Dziecka

Nasz zespół neurochirurgów po raz pierwszy w Polsce wykonał laserową termoablację głęboko położonego guza mózgu u dziecka. Operację wykonano bez otwierania czaszki. W trakcie całego zabiegu pacjent był stale badany w rezonansie magnetycznym, co pozwoliło kontrolować zakres niszczenia guza” – napisało na swoim profilu na Facebooku Centrum Zdrowia Dziecka.

Operacja, która została przeprowadzona u 10-letniego Natana, przebiegła pomyślnie. Jak pisze placówka, chłopiec po dwóch dniach wrócił do domu.

Termoablacja jest mało inwazyjną procedurą, która trwa krócej od operacji wykonywanej tradycyjną metodą. Do tej pory stosowna była głównie w usuwaniu guzów wątroby, ale obecnie ma coraz szersze zastosowanie kliniczne.

Zabieg ten polega on na przezskórnym dotarciu do guza za pomocą specjalnej elektrody, która wytwarza prąd wysokiej częstotliwości (300–500 kHz), który przepływa przez tkanki. Dzięki temu temperatura wzrasta do ok. 60-70 st. Celsjusza, co powoduje, że w wyniku przegrzania dochodzi do martwicy i złuszczenia tkanki nowotworowej, która ulega zniszczeniu.

Skrzypaczka operowa w trakcie operacji usunięcia guza mózgu... grała na skrzypcach. To wideo trzeba zobaczyć!

„Niesamowite, jak rozwija się medycyna”

„Dziękujemy Fundacji WOŚP za zakup urządzeń, dzięki którym ten zabieg był możliwy” – czytamy w poście Centrum Zdrowia Dziecka, pod którym pojawiło się mnóstwo komentarzy.

Były to przede wszystkim słowa uznania – głównie dla uzdolnionych lekarzy, ale również dla WOŚP za ich wparcie. Nie zabrakło też otuchy dla 10-latka, który przeszedł operację, oraz jego rodziców.

„Niesamowita informacja! Gratulacje dla całego zespołu neurochirurgów – jesteście cudowni! Dzięki wam mój syn ma nowe życie” – napisała matka innego małego pacjenta.

„Brawo, Natan, za siłę i odwagę, a rodzice za cierpliwość, i brawo WOŚP. Wszyscy razem pracowaliście na ten ogromny sukces” – czytamy w innym komentarzu.

„Niesamowite, jak rozwija się medycyna” – dodała z uznaniem kolejna obserwatorka placówki.

My również gratulujemy lekarzom, którzy przeprowadzili operację, a chłopcu życzymy dużo zdrowia!

Do wyświetlenia tego materiału z zewnętrznego serwisu (Instagram, Facebook, YouTube, itp.) wymagana jest zgoda na pliki cookie.Zmień ustawieniaRozwiń

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.