2 min.
Leki na cukrzycę i nadciśnienie sposobem na raka?

źródło: iStock
Najnowsze
04.03.2021
AstraZeneca odwołała dostawę szczepionek do Polski. „To sytuacja absolutnie skandaliczna”
04.03.2021
Zwróć uwagę na oznaczenia plastikowych opakowań. Niektóre mogą wydzielać toksyny!
04.03.2021
Pierwsza indyjska szczepionka przeciw COVID-19 skuteczna w 81 proc.
04.03.2021
Dolly Parton śpiewająco szczepi się na COVID-19. „Błagam cię, nie wahaj się”
04.03.2021
O złych przeżyciach najlepiej zapomnieć. Podpowiadamy, jak przestać rozpamiętywać
Naukowcy z Biocentrum Uniwerystetu w Bazylei odkryli, że powszechne leki na nadciśnienie oraz cukrzycę mogą prowadzić do zlikwidowania komórek rakowych w organizmie. Ich odkrycie może przyczynić się do przełomu w leczenie nowotworów, a wyniki są zdowalające.
Naukowcy z Bazylei od dwóch lat badali wpływ popularnych leków na komórki rakowe i zauważyli, że metomorfina (lek na cukrzycę) ma właściwości przeciwnowotworowe. Niestety jej samodzielne działanie jest zbyt słabe i tu z pomocą przyszedł syrosyngopina (lek na nadciśnienie), który ma działania wzmacniające właściwości metomorfiny. Dzięki swoim testom badacze ustalili, że śmierć komórek rakowych jest wynikiem odcięcia energii, spowodowanego podaniem mieszanki powyższych leków. Ważnym czynnikiem jest w tym wypadku molekuł NAD+, którego zadaniem w organizmie jest zmiana w energię składników odżywczych.
„Okazuje się, że zarówno metformina jak i syrosingopina hamują regenerację NAD+, ale czynią to na różne sposoby” – wyjaśnił Don Benjamin, główny autor badań.
W Warszawie odbyło się również spotkanie z twórcami metody immunoterapii w leczeniu nowotworów, która w chwili odkrycia już została nazwana przełomem w onkologii i hematologii. Naukowcy stworzyli tzw. terapię CAR-T, która opiera się na zmianach w komórkach odpornościowych osoby chorej na raka, co powoduje, że układ immunologiczny sprawniej rozpoznaje i zabija komórki nowotworowe. Ten rodzaj metody ma być wkrótce dostępny również w Polsce.
„W ten sposób u niektórych pacjentów można już leczyć m.in. ostre białaczki limfoblastyczne i limfocytowe oraz chłoniaki złośliwe B-komórkowe” – tłumaczył prof. Krzysztof Kałwak z Kliniki Transplantacji Szpiku, Onkologii i Hematologii Dziecięcej we Wrocławiu podczas spotkania z dziennikarzami.
Zobacz także
Udostępnij bliskim
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

03.03.2021
„Trudno sobie wyobrazić lepszą i czulszą kochankę niż kobieta wysoko wrażliwa” – mówi psycholożka Katarzyna Kucewicz

01.03.2021
„Kobiety chcą czuć się lepiej, chcą mieć orgazmy. I mają do nich prawo!” – mówi dr Rafał Kuźlik o pacjentkach klinik ginekologii estetycznej

28.02.2021
„Każdy seks może być ‚slow’: i krótki, i długi, zrytualizowany, jednorazowy, BDSM-owy, waniliowy…” – przekonują Marta Niedźwiecka i Hanna Rydlewska

27.02.2021