4 min.
Lekomania – czym się objawia. Jakie objawy należy uznać za alarmujące?

Fot. cassis / stock.adobe.com
Lekomania często rozwija się bardzo niepozornie, ostatecznie jednak może prowadzić do poważnego uzależnienia, które w swoich skutkach może być porównywalne z uzależnieniem od środków psychoaktywnych. Lekomania jest tak samo niebezpieczna, jak alkoholizm, narkomania lub uzależnienie od dopalaczy.
Spis treści
Nasze teksty zawsze konsultujemy z najlepszymi specjalistami

Agnieszka Widera
lekarz
Lekomania może wpływać na zmianę zachowania, wywoływać określone objawy fizyczne i psychiczne. W przypadku niedostarczenia organizmowi określonych substancji wiąże się też z dolegliwościami przypominającymi zespół abstynencyjny.
W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:
Lekomania – co to jest?
Lekomania określana jest również mianem zależności lekowej oraz lekozależności. Jest to choroba polegająca na uzależnieniu się organizmu od substancji lekowych. Obejmuje ona coraz więcej osób. W XXI wieku zdecydowanie rośnie grupa osób, które nadużywają leków. Nałóg ten może prowadzić do niebezpiecznych dla ludzkiego zdrowia i życia skutków fizycznych oraz psychicznych.
Lekarze podkreślają, że choroba wyniszcza ludzki organizm podobnie jak narkomania lub alkoholizm. Jest równie groźna, jak uzależnienie od dopalaczy. I analogicznie do wszystkich wymienionych uzależnień wymaga pomocy lekarskiej oraz wsparcia psychoterapeutycznego.
Przyczyny lekomanii
Lekomania często dotyczy osób, które wcześniej zmagały się lub aktualnie zmagają się z problemami psychicznymi. Skłonność do uzależnienia od leków wykazują osoby cierpiące na depresję, stany lękowe, nerwice, fobie, a także zaburzenia odżywiania.
Podobnie jak w przypadku narkomanii, alkoholizmu czy uzależnienia od dopalaczy, na lekomanię narażone są również osoby o niskiej samoocenie, które mają problem z funkcjonowaniem w grupie, nie potrafią odnaleźć się w życiu społecznym.
Lekomania może jednak dotknąć każdego. Uważa się, że jedną z głównych jej przyczyn jest zbyt łatwy dostęp do leków. Powszechnie dostępne środki, szczególnie te, które można zakupić bez recepty, przy dłuższym i zbyt intensywnym stosowaniu również mogą uzależniać i wywoływać szkodliwe dla organizmu skutki. Producenci leków nie przypominają o tym fakcie zbyt często, a pacjenci z kolei wielokrotnie lekceważą informacje i ostrzeżenia zawarte na ulotkach.
Częstą przyczyną lekomanii jest także poszukiwanie przyjemności. Wiąże się to często z nadmierną koncentracją na własnym zdrowiu i poszukiwaniem cudownego leku. Spora część najbardziej popularnych leków przeciwbólowych przyjmowana w nadmiarze może grozić uzależnieniem.
Szczególnie niebezpieczne są:
- opioidy,
- benzodiazepiny,
- barbiturany,
- inne substancje psychoaktywne.
Wszystkie one wykazują bowiem bardzo silne działanie uzależniające.
Zobacz także
Lekomania – objawy uzależnienia
Objawy lekomanii przez wielu pacjentów są lekceważone, natomiast rodziny często ich po prostu nie zauważają. Lekomania jest trudna do zdiagnozowania także z tego powodu, że chorzy często skrzętnie ukrywają przed najbliższymi swój problem. Istnieje jednak szereg zachowań, które powinny wzbudzić niepokój. Do najbardziej wyrazistych objawów lekomanii należą:
- sięganie po leki bez konkretnych wskazań medycznych,
- samowolne zwiększanie dawek leku,
- przyjmowanie leków po ustąpieniu objawów choroby, bez powodu,
- mieszanie kilku leków o podobnym działaniu (np. środków uspokajających, przeciwbólowych),
- niepokój związany z kończącymi się zapasami leków,
- problemy ze snem, skłonność do płaczu,
- problemy z koncentracją, otępienie,
- umawianie wielu wizyt u specjalistów z tej samej dziedziny w celu otrzymania większej ilości recept na konkretny lek,
- zwiększona częstotliwość wizyt u lekarza (również w celu uzyskania recepty).
Jednym z bardziej charakterystycznych objawów lekomanii jest tzw. zespół abstynencyjny. Jest to zespół objawów, które pojawiają się u osób uzależnionych (od alkoholu, narkotyków, dopalaczy, leków) w momencie, gdy organizmowi nie zostanie dostarczona odpowiednia dawka pożądanych substancji. Do typowych objawów zespołu abstynencyjnego należą:
- bóle głowy i mięśni,
- drgawki,
- zawroty głowy,
- problemy z apetytem,
- bezsenność lub ospałość,
- lęki,
- nerwowość,
- objawy depresyjne,
- w przypadku silnego uzależnienia: urojenia, halucynacje i omamy.
Jak skutecznie leczyć lekomanię?
Skutki lekomanii mogą mieć ogromny wpływ na zdrowie i życie chorego, a także na sposób jego społecznego funkcjonowania. Długotrwałe przyjmowanie leków może prowadzić do stopniowego wyniszczania wątroby, żołądka, trzustki oraz jelit. Chory może mieć problemy z koncentracją, snem, często jest w stanie permanentnego rozdrażnienia.
Leczenie lekomanii bardzo często wymaga dwutorowego działania. Wdraża się zarówno leczenie oparte na detoksie, jak i psychoterapię. Leczeniem lekomanii zajmują się specjaliści pracujący w ośrodkach leczenia uzależnień.
Skutki lekomanii mogą być bardzo poważne i wymagać długotrwałego, żmudnego leczenia. Kluczowe jest zarówno wsparcie ze strony rodziny chorego, jak i jego gotowość do zmiany i akceptacja istnienia problemu, z którym trzeba walczyć.
Udostępnij
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

22.03.2023
„Neurolog uznał, że nie mam zespołu Tourette’a, bo nie mam tiku przeklinania, który dotyczy 10 proc. chorych” – mówi Piotr, który z zaburzeniem tym żyje od 25 lat

21.03.2023
„Czym innym jest spędzać z dzieckiem czas i pytać je o różne rzeczy, a czym innym węszyć, podglądać, nasłuchiwać. To forma agresji”. O nadopiekuńczych rodzicach mówi psycholożka Magdalena Halicka

20.03.2023
„Dla osoby głuchej język polski jest językiem obcym. We własnym kraju czujemy się jak obcokrajowcy” – mówi Zuzanna Szymańska z Akademii Młodych Głuchych

20.03.2023