Przejdź do treści

Pięć najczęstszych uzależnień Polaków. Jedno z nich budzi szczególną uwagę

Kobieta
Pięć najczęstszych uzależnień Polaków. Uwagę w szczególności wzbudza jeden z nich/ Pexels, fot. Cottonbro
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Opublikowano raport z Ogólnopolskiego Badania Nałogów 2022. Według niego co drugi uczestnik badania zasugerował, że zmaga się z uzależnieniem od alkoholu. Na uwagę zasługuje także inny problem, z którym najczęściej zmagają się kobiety. Wyniki wzięli na tapet Maja Kamińska i Damian Paradowski, autorzy profilu „Uważne Głowy” w mediach społecznościowych.

Pięć najczęstszych uzależnień wśród Polaków

Ogólnopolskie Badanie Nałogów zostało zainicjowane przez naukowców Akademii Zdrowia, dr. hab. Mateusza Golę i Macieja Skorkę. Jego celem jest wspieranie osób wychodzących z nałogów dzięki bezpłatnemu narzędziu Nałogometr. Jest to aplikacja, która pomaga uzależnionym zrozumieć trudności, z jakimi właśnie się mierzą. Na podstawie danych zebranych w aplikacji eksperci co roku tworzą raport, w którym wskazują, z jakimi najczęściej nałogami mierzą się użytkownicy. Do wyników najnowszej analizy odnieśli się na swoim profilu na Instagramie Maja Kamińska i Damian Paradowski.

„Wyniki? Naprawdę interesujące. Bo chociaż okej, wiadomo, najpowszechniejszymi nałogami w Polsce są alkohol i nikotyna, to jednak wiecie, co zajęło 3. miejsce? Objadanie się! I to z wynikiem 30,29 proc.” – napisali.

Eksperci podkreślili, że zaburzenia odżywiania wzbudzają tutaj szczególną uwagę. Po przeanalizowaniu wszystkich uzależnień wyłącznie wśród kobiet, okazuje się, że objadanie się jest najczęściej występującym zaburzeniem w tej grupie. W przypadku jedynie męskiej grupy w rankingu znajdują się następująco: alkohol, nikotyna i pornografia.

„Ciekawie prezentują się też analizy pod względem płci i wieku. Jeśli chodzi o alkohol, to analizując rozpowszechnienie nałogu u danej płci, mamy tutaj przewagę mężczyzn, ale nie aż tak dużą” – dodali.

Według raportu 43,07 proc. badanych kobiet oraz 53,4 proc. mężczyzn zmaga się z tym problemem. Najczęściej alkoholizm występuje w grupie 45-54 lat (67,48 proc.). Wysoko znalazły się również grupy osób w wieku 35-44 lat oraz 55-64 lat.

Autorzy profilu odnieśli się również do nałogu tytoniowego. Jak zaznaczyli, zarówno u kobiet, jak i mężczyzn problem ten występował w równej mierze. Najczęściej z nikotynizmem mierzą się jednak osoby w wieku 17-24 lat.

„Oczywiście danych nie należy czytać w ten sposób, że uzależnionych od alkoholu mamy 50% społeczeństwa. Chodzi o to, że z grupy 15.477 osób, która wzięła udział w badaniu, uzależnienie od alkoholu zaznaczyło 50% osób” – podkreślili.

Co jeszcze znalazło się na liście najczęściej występujących nałogów wśród Polaków? Między innymi gry komputerowe, praca, dopalacze, hazard czy leki uspokajające.

„Trzeba jednak pamiętać, że nabór prowadzony był głównie internetowo, więc siłą rzeczy do badania zgłaszały się same z siebie osoby, które rzeczywiście czuły się jakoś uzależnione. Tak więc badanie pokazuje po prostu, jakie uzależnienia w grupie osób uzależnionych są w Polsce najpopularniejsze” – podsumowali eksperci.

Uważne Głowy – kto stoi za tym profilem?

Uważne Głowy to profil na Instagramie prowadzony przez Maję Kamińską i Damiana Paradowskiego, studentów psychologii klinicznej na finiszu, nauczycieli medytacji i technik oddechowych. Na co dzień eksplorują świat badań naukowych w poszukiwaniu najnowszych perełek ze świata mindfulness. Ich misją jest odczarowanie medytacji w taki sposób, by odróżnić to, co w świecie uważności działa, od tego, co nie do końca się sprawdza i jest jedynie reliktem dawnych tradycji. Prywatnie zapaleni podróżnicy, sceptycy i olbrzymi fani piesków. Obecnie ich profil obserwuje ponad 50 tys. osób.

 

Wyświetl ten post na Instagramie

 

Post udostępniony przez Uważne Głowy (@uwazne.glowy)

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.