Przejdź do treści

Łuszczycowate zapalenie stawów – przyczyny, objawy, leczenie

Łuszczycowate zapalenie stawów - przyczyny, objawy, leczenie
Łuszczycowate zapalenie stawów - przyczyny, objawy, leczenie
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Łuszczycowate zapalenie stawów to stan zapalny stawów, który występuje w łuszczycy. Łuszczycowate zapalenie stawów obejmuje stawy międzypaliczkowe, kręgosłupa oraz krzyżowo – biodrowe. Jest to choroba zaliczana do chorób autoimmunologicznych (układ odpornościowy niszczy komórki własnego organizmu). 

Łuszczycowate zapalenie stawów to choroba przewlekła. Specjaliści i lekarza uważają, że jest to odmiana łuszczycy, ponieważ na łuszczycowate zapalenie stawów cierpi około 40% osób chorych na łuszczycę skóry.

Chorobą nie można zarazić się w żaden sposób od osoby chorej, gdyż jest to choroba autoimmunologiczna. Większe szanse rozwoju tej choroby mają osoby z antygenem HLA – B27.

Łuszczycowate zapalenie stawów nie jest uznawane za chorobę dziedziczną, ale sama łuszczyca skóry już tak.

Łuszczycowate zapalenie stawów – objawy

Charakterystyczny objaw dla łuszczycowatego zapalenia stawów to zmiany, które rozwijają się w stawach międzypaliczkowych dalszych rąk lub stóp. Innym charakterystycznym objawem jest tworzenie się wokół zaatakowanych chorobowo stawów wyrośli kostnych. W tej chorobie nie występuje czynnik reumatyczny.

Oprócz stawów choroba może zająć przyczepy ścięgien, kaletki maziowe i tkanki okołostawowe.

Choroba łuszczycowatego zapalenia stawów prowadzi do deformacji stawów i bardzo często do inwalidztwa.

Łuszczycowate zapalenie stawów – rodzaje

Wśród łuszczycowatego zapalenia stawów występują takie rodzaje i odmiany, jak:

  • odmiana klasyczna
  • odmiana Arthritis mutilans
  • zapalenie wielostawowe o układzie symetrycznym
  • nielicznostawowe zapalenie o układzie niesymetrycznym
  • odmiana zajmująca stawy kręgosłupa

Łuszczycowate zapalenie stawów – leczenie

Na ten moment nie zostało jeszcze opracowane skuteczne leczenie tej choroby. Możliwe jest tylko panowanie nad łuszczycowatym zapaleniem stawów, a głównym celem leczenia jest zapobieganie kalectwu, więc opieka medyczna jest tutaj bardzo ważna.

Bardzo dużą rolę w leczeniu łuszczycowego zapalenia stawów ma umiarkowana aktywność fizyczna. Taka, która zapobiega usztywnieniu stawów. Wszystkie rodzaje ćwiczeń i zakres całego wysiłku fizycznego powinien być dokładnie omówiony z lekarzem. Nie można pozwolić sobie na zbyt intensywne obciążenie stawów.

Korzystne również jest zażywanie tranu, a unikać powinno się silnego stresu, infekcji i urazów, ponieważ mogą wywołać one kolejny rzut choroby.

Osoby, które chorują na łuszczycowate zapalenie stawów powinny unikać leków, które należą do grupy beta – blokerów, leków przeciwarytmicznych i soli litu, bo są to leki, które mogą wpłynąć na niekorzystne postępowanie choroby.

W leczeniu łuszczycowatego zapalenia stawów stosuje się leki, które zmniejszają ból i są to niesteroidowe leki przeciwzapalne oraz leki modyfikujące przebieg choroby. Przyjmowanie tych leków oraz ich konkretne nazwy są dobierane indywidualnie przez lekarza.

Lekarz może zaproponować również zabieg chirurgiczny, jeśli deformacje są zaawansowane, a stawy mało ruchome. W takim wypadku wykonuje się plastykę stawu lub synowektomię, która jest operacją polegającą na usunięciu zmienionej błony maziowej w stawie.

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.