Przejdź do treści

Łuszczyca skóry – leczenie łuszczycy. Jak wygląda choroba?

Dłonie z łuszczycą skóry
Fot. Ольга Тернавская / stock.adobe.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
Burgery z kalafiora z salsą paprykową
Burgery z kalafiora z salsą paprykową
kawa
„Jeśli jest godzina 13, masz już za sobą dwie filiżanki kawy i czekasz aż twoja herbata wystygnie, to sygnał, że przesadzasz”. O tym, jaka jest bezpieczna dawka kawy, mówi internistka
Kobieta w ciąży podczas badania krzywej cukrowej.
Krzywa cukrowa i jej znaczenie podczas ciąży
Ćwiczenia na nogi i pośladki z kettlebells
Ćwiczenia na nogi i pośladki z kettlebells
Pierwsza pomoc po ukąszeniu kleszcza. Czy wiesz jak się uchronić przed boreliozą?

Łuszczyca skóry jest chorobą genetyczną. Dotyka 2–4% populacji. To jeden z najczęstszych problemów dermatologicznych na świecie. Istnieje wiele rodzajów łuszczycy. Jednym z bardziej powszechnych jest łuszczyca skóry głowy. Głównym objawem łuszczycy skóry są procesy zapalne w postaci łuszczących się wykwitów i czerwonych plam na skórze.

Łuszczyca skóry znana była już w starożytności. Hipokrates sporządził jej pierwszy opis, następnie ciekawe studium przypadku opisał Korneliusz Celsus – odpowiadało ono znanym dzisiaj objawom choroby. Przez kilkaset lat łuszczyca i wszelkie inne podobne zmiany skórne były traktowane jako jedno schorzenie. Do połowy XIX w. łuszczycę często mylono z trądem, co skutkowało napiętnowaniem społecznym osób chorujących. Dopiero w XX w. łuszczyca skóry została wydzielona jako oddzielna jednostka chorobowa.

łuszczyca na łokciach

Łuszczyca skóry: objawy

Głównym objawem łuszczycy skóry są okrągłe, czerwone lub zaróżowione płaskie grudki. Mają wyraźnie zaznaczone brzegi o różnych wielkościach i pokryte są szarą, narastającą łuską. Zmiany chorobowe mogą się łączyć ze sobą i najczęściej pojawiają się na zgięciach stawów, pośladkach w okolicy krzyża oraz na skórze dłoni i stóp. Dość często pojawia się łuszczyca skóry głowy. Postać choroby może być różna – od małych grudek po ogromne ogniska z towarzyszącym wysiękiem. Choroba może przybrać nawet formę uogólnioną, czyli występować niemal na całym ciele – taki stan rzeczy nazywany jest erytrodermią łuszczycową. Łuszczyca skóry niezwykle często jest mylona z innym schorzeniem skórnym. Łuszczyca i atopowe zapalenie skóry (AZS) to choroby, które są do siebie dość podobne, jednak mają zupełnie inne przyczyny. Na AZS chorują często już bardzo małe dzieci, tymczasem dopiero po 10 roku życia najwcześniej może pojawić się łuszczyca skóry. Leczenie obu tych schorzeń również różni się od siebie.

Rodzaje łuszczycy skóry

Choroba ma kilka różnych typów. Objawy łuszczycy skóry mogą się różnić w zależności od konkretnego jej rodzaju.

  • Łuszczyca pospolita – to najczęściej występująca postać choroby i dotyczy aż 80–90% wszystkich zachorowań. Na skórze pojawiają się wypukłe, zaczerwienione obszary pokryte biało-srebrną łuską.
  • Łuszczyca stawowa – postać schorzenia inaczej nazywana łuszczycą stawową. Jest to wewnętrzna postać choroby, która atakuje stawy. Pojawia się ból, sztywność i obrzęk stawów, powikłaniem mogą być ich deformacje. To jedna z bardziej niebezpiecznych postaci łuszczycy skóry.
  • Łuszczyca kropelkowata – pojawia się w małych, owalnych punkcikach o wielkości maksymalnie 1 cm. Ta postać choroby może być powikłaniem paciorkowcowego zapalenia gardła lub innych infekcji bakteryjnych i wirusowych.
  • Łuszczyca plackowata – zmiany łuszczycowe na skórze przybierają formę dużych i zlewających się ze sobą wykwitów, mających kolor czerwony. Pokryte są srebrną łuską, która szybko się namnaża.
  • Łuszczyca odwrócona – pojawia się tylko w miejscach, które na co dzień zginamy – najczęściej w okolicach stawów. Zmiany przybierają formę czerwonych lub różowych, niewielkich placków z łuską. Bardzo często ta postać łuszczycy pojawia się u osób starszych.

Istnieje jeszcze kilka innych form łuszczycy skóry – łuszczyca krostkowa, paznokci, wysiękowa, zastarzała, brudźcowa i brodawkujące. Te typy są jednak rzadziej spotykane.

Zobacz także

Łuszczyca skóry głowy

Wiele osób uskarża się na ten typ łuszczycy i uważa go za szczególnie natarczywy. Należy do pierwszych symptomów łuszczycy ogólnie. W łuszczycy skóry głowy pierwsze objawy przypominają łupież. Często więc problem jest bagatelizowany. Niestety po pewnym czasie zaczyna pojawiać się nieprzyjemny świąd. Zmiany łuszczycowe na głowie mają postać najpierw grudek a następnie srebrnych „tarczek”. Pod nimi kryją się czerwone ogniska łuszczycy skóry głowy. Jak leczyć schorzenie w tak trudnym miejscu? Należy zadbać o dobre nawilżenie i odżywienie skóry głowy. Pomocne będzie zastosowanie oliwki z kwasem salicylowym. Jest to bezpieczna i naturalna metoda – oliwkę można wetrzeć w skórę głowy na noc, obwiązać ręcznikiem lub folią. Następnie stosuje się preparaty przeciwzapalne zalecane przy leczeniu łuszczycy skóry głowy. Szampon powinien być jak najmniej drażniący – bez SLS i parabenów.

Leczenie łuszczycy skóry

Większość przypadków leczy się wyłącznie miejscowo, za pomocą odpowiednich maści – to wystarcza, aby pozbyć się objawów łuszczycy skóry. Swędzenie jest dość nieprzyjemnym objawem, dlatego często do maści dodawane są substancje przeciwświądowe i znieczulające. Leki na łuszczycę skóry to więc różne maści – salicylowa, mocznikowa, solankowa, dziegciowa czy substancja nazywana cygnoliną (skuteczny lek antyłuszczycowy). Te środki pomagają złuszczać biało-srebrną łuskę i jednocześnie nawilżają skórę. Stosuje się również leczenie redukujące czerwone plamy – wspomniane powyżej dziegcie roślinne oraz cygnolinę. Pomocne są również kortykosteroidy, witamina D3 i pochodne witaminy A. W bardzo poważnych przypadkach choroby można zastosować leczenie immunosupresyjne, a także naświetlania – fototerapia i fotochemioterapia. Ważna jest również dieta w leczeniu łuszczycy skóry – spożywanie produktów z dużą ilością oleju rybnego i jednoczesne ograniczenie spożywania glutenu mają pozytywny wpływ na skuteczność leczenia. Chorym przynoszą ulgę również kąpiele solankowe i opalanie. Skuteczne są kąpiele w Morzu Martwym, które ma bardzo wysokie zasolenie. Osoby chorujące na łuszczycę skóry powinny też unikać urazów skóry – skaleczeń i zadrapań – i utrzymywać odpowiednią jej higienę.

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Worki i cienie pod oczami – jak się ich pozbyć?

Jędrne piersi to zdrowe piersi! Zobacz, jak je zbadać, by uniknąć błędów

Jestem ciągle zmęczona. Dlaczego? Jakie mogą być przyczyny?

skóra

Rzeczy, których skóra ci nie daruje, można długo wyliczać. Oto 8 tych najważniejszych

kobieta w ciasnym pomieszczeniu

Klaustrofobia – na czym polega schorzenie i jak sobie z nim radzić?

pieprzyk na skórze

Zbadaj pieprzyki przed latem! Czy wiesz, kiedy należy udać się do dermatologa?

Chorzy od pracy

5 negatywnych syndromów chorób, które mogą pojawić się podczas pracy

Co warto wiedzieć, zanim zdecydujemy się na tatuaż? Odpowiada dermatolog i tatuażysta

znudzone dziecko

ADHD – czym się objawia i kogo dotyka najczęściej?

„Założyłam sukienkę odkrywającą nogi. Czułam się dobrze i byłam dumna, że się przełamałam. Wróciłam uśmiechnięta”- o swojej łuszczycy mówi Alicja

Wypadanie włosów – znajdź przyczynę i walcz!

Wypadanie włosów – znajdź przyczynę i pozbądź się problemu

„Czy zaklejanie znamion plastrem lub punktowe stosowanie kremów z filtrem UV jest rozsądne?” – pytają lekarki prowadzące bloga Dermatolook

Agnieszka Kobyłka-Dziki

„Czy naprawdę dla opalonej skóry chcemy sobie to fundować?” O tym, która z metod opalania jest bezpieczna, mówi dermatolog

„Gdybym była słaba, to byłabym 3 metry pod ziemią, a tak jestem tutaj, na ziemi. Mam misję do spełnienia i tego się trzymam” – mówi Jolanta Golianek, założycielka Fundacji Poparzeni

kobieta trzymająca się za bolący prawy bark

Ból stawów barkowych, czyli objaw o charakterze miejscowym i rzutowanym – domowe sposoby walki z dolegliwością

Kobieta siedzi po turecku na biurku i medytuje. Przed nią stoi na biurku laptop, za nią regał z książkami, fotel i okno

5 biurowych trików, które ratują kręgosłup

Kobieta pod zabiegu mikrodermabrazji

Mikrodermabrazja – na czym polega ten zabieg i czy jest skuteczny?

Plamy na nogach, rękach i twarzy. Kobiety na Instagramie pokazują, że z łuszczycą można się zaprzyjaźnić i dobrze żyć

Kobieta cierpiąca na obsesję korzysta z telefonu komórkowego

Obsesja – jak może się objawiać? Czy leczenie może pomóc pozbyć się obsesji?

kobieta siedząca na łóżku trzymająca się za lędźwie

Co może oznaczać ból w kościach? Przyczyny, charakter, sposoby łagodzenia dolegliwości

miska z owocami

10 produktów, na które alergicy muszą uważać

Dermatologia to rozliczne choroby, które często mają podłoże genetyczne

„Dermatologia to rozliczne choroby, które często mają podłoże genetyczne”. Dermatolog wyjaśnia, czy można uchronić się przed chorobami, które mają nasze matki

alergolog

Lekarz alergolog – kim jest, czym się zajmuje i jak wygląda wizyta?

Atopowe zapalenie skóry

Atopowe zapalenie skóry – jak wyglądają objawy?