Przejdź do treści

Łuszczyca – przyczyny, objawy, leczenie i dieta

Dłonie z łuszczycą skóry
Czym jest łuszczyca i jak ją leczyć? Fot. Ольга Тернавская / stock.adobe.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
"Pytanie o aktualne badania przed współżyciem jest oznaką dbałości o zdrowie, a nie czymś obraźliwym" - podkreśla psycholog Dominik Haak
„Pytanie o aktualne badania przed współżyciem jest oznaką dbałości o zdrowie, a nie czymś obraźliwym” – podkreśla psycholog i seksuolog Dominik Haak
Elena Krawzow
Paraolimpijka Elena Krawzow o diagnozie guza mózgu: Nigdy bym nie pomyślała, że wizyta u lekarza wyrwie mnie z życia
Jest decyzja Rady Medycznej w sprawie trzeciej dawki szczepionki
Co z trzecią dawką szczepionki dla osób powyżej 18. roku życia? Rada Medyczna wydała rekomendacje
"Serio poprosiłaś go o chodzenie? Nie wiesz, że kobieta powinna czekać?". Seksuolożka wyjaśnia, dlaczego takie przekonanie powinno odejść do lamusa
„Serio poprosiłaś go o chodzenie? Nie wiesz, że kobieta powinna czekać?”. Seksuolożka wyjaśnia, dlaczego takie przekonanie powinno odejść do lamusa
9 sposobów, by uniknąć infekcji tej jesieni

Łuszczyca szpeci, swędzi i budzi niechęć otoczenia, choć nie jest chorobą zaraźliwą. Objawia się pod postacią zaczerwienionych, łuszczących się wykwitów, przede wszystkim na skórze głowy, zgięciach łokci i kolan oraz paznokciach. Na poprawę stanu skóry w łuszczycy mają więc wpływ nie tylko leki, ale także odpowiednia pielęgnacja domowa, dieta oraz poprawa komfortu psychicznego.

Krótka historia łuszczycy 

Łuszczyca skóry znana była już w starożytności. Hipokrates sporządził jej pierwszy opis, następnie studium przypadku opisał Korneliusz Celsus –odpowiadało ono znanym dzisiaj objawom choroby. Przez kilkaset lat łuszczyca i wszelkie inne podobne zmiany skórne były traktowane jako jedno schorzenie. Do połowy XIX w. łuszczycę często mylono z trądem, co skutkowało napiętnowaniem społecznym osób chorujących. Dopiero w XX w. łuszczyca skóry została wydzielona jako oddzielna jednostka chorobowa. 

Co to jest łuszczyca i jak wygląda? 

Łuszczyca jest jedną z najczęściej diagnozowanych chorób dermatologicznych – występuje u 1-5 proc. populacji europejskiej, z podobną częstotliwością u obu płci. Łuszczyca to przewlekła i nawracająca choroba grudkowo-złuszczająca, która ma postać okrągłych, czerwonych lub zaróżowionych płaskich grudek o wyraźnie zaznaczonych brzegach różnej wielkości, pokrytych srebrzystą, narastającą łuską. Wykwity skórne mogą boleć lub swędzieć, a podrapane – krwawić. Należy jednak zaznaczyć, iż świąd nie jest stałym objawem – doświadcza go 67–95 proc. chorych w okresie zaostrzenia choroby. Gdy łuska z powierzchni grudki zostanie zdrapana, tworzy płatki przypominające zeskrobiny ze świecy, co jest znakiem rozpoznawczym tej choroby (objaw świecy stearynowej). Występuje też punktowe krwawienie nazywane objawem Auspitza.

Zmiany chorobowe najczęściej pojawiają się na zgięciach stawów: łokciach i kolanach oraz owłosionej skórze głowy i twarzy. Czasem usytuowane są w okolicach lędźwiowo-krzyżowych, pachwinach i pod pachami, a nawet między pośladkami. Łuszczyca może także atakować paznokcie, powodując punktowe wgłębienia (objaw naparstka), rogowacenie pod płytką paznokcia i jej rozwarstwianie się. Warto wiedzieć, że łuszczyca nie jest chorobą zakaźną i nie można się nią zarazić poprzez kontakt z drugim człowiekiem ani przez wspólnie użytkowane przedmioty. 

Łuszczycę zwykłą dzieli się na dwa typy: 

 1. Łuszczyca dziedziczna. Pojawia się przed 40 rokiem życia – zwykle w dzieciństwie lub wieku młodzieńczym. Dotyczy 85 proc. wszystkich przypadków łuszczycy. Charakteryzuje się cięższym przebiegiem i gorszą odpowiedzią na leczenie. 
 2.  Łuszczyca dorosłych. Występuje u osób po 40 roku życia, u których nie obserwuje się zwiększonego ryzyka zachorowań w rodzinie. Ma łagodniejszy przebieg, ale częściej pojawia się na paznokciach i stawach.
Dłonie z chorobą autoimmunologiczną skóry

Miejsca, w których lokalizuje się łuszczyca 

Łuszczyca to układowa choroba zapalna, która może objąć niemal każdy fragment ciała. Najczęstsze lokalizacje to:

 1. Głowa i jej okolice (łuszczyca na twarzyłuszczyca skóry głowy), 
 2. Kończyny górne i dolne (łuszczyca dłoni i stóp, łuszczyca paznokci, łuszczyca łokci),
 3. Tułów – zwłaszcza fałdy skórne (łuszczyca odwrócona), 
 4. Miejsca intymne (łuszczyca penisa). 

Łuszczyca – przyczyny 

Łuszczyca spowodowana jest czynnikami genetycznymi (związek z niektórymi antygenami zgodności tkankowej: HLA Cw6 i DR7)immunologicznymi (w powstawaniu łuszczycy istotną rolę odgrywają limfocyty T) oraz środowiskowymi. Choroba powstaje w wyniku nieprawidłowych procesów zachodzących w komórkach naskórka, tj. nadmiernej proliferacji keranocytów, ich nieprawidłowym różnicowaniu oraz powstawaniu stanu zapalnego.  

U osób z łuszczycą dochodzi do ośmiokrotnego skrócenia cyklu komórkowego, co prowadzi do powstawania charakterystycznych “łusek”. Prawidłowy cykl wędrówki komórek z najgłębszej warstwy podstawnej do najbardziej powierzchownej – rogowej trwa 28 dni. W łuszczycy proces ten jest znacząco przyspieszony – trwa 3-4 dni. W efekcie skóra ma większą objętość, jest gruba i zdeformowana. Do przyczyn wyzwalania i zaostrzania objawów łuszczycy zalicza się: 

 •  infekcje bakteryjne (zwłaszcza wywołane paciorkowcami i gronkowcami) i wirusowe,
 • narażenie na stres,
 • urazy mechaniczne i psychiczne,
 • przewlekłe stany zapalne w organizmie m.in. stany zapalne zatok, zębów i przyzębia 
 • leki, w tym: beta-blokeryamiodaron, progesteron, inhibitory acetylocholinesterazy, niesteroidowe leki przeciwzapalne i cymetydynę, 
 • ciążę i poród,
 • używki: papierosy i alkohol,
 • otyłość,
 • menopauzę.

Osoby z łuszczycą mają wyższe ryzyko zachorowania na cukrzycę oraz choroby serca: nadciśnienie tętnicze, chorobę niedokrwienną serca, zawał serca; wrzodziejące zapalenie jelita grubego. Występowanie chorób serca u osób z łuszczycą są związane ze wspólną patogenezą łuszczycy i miażdżycy.

Na czym polega balneologia?

Rodzaje i objawy łuszczycy  

Istnieje wiele rodzajów łuszczycy, które różnią się między sobą lokalizacją zmian oraz objawami. Wśród najczęściej występujących odmian wyróżnia się:

 1. Łuszczycę pospolitą – to najczęściej występująca postać choroby. Występuje u 80–90 proc. wszystkich chorych. Na skórze pojawiają się wypukłe, zaczerwienione obszary pokryte biało-srebrną łuską. 
 2. Łuszczycę stawową –  to jedna z bardziej niebezpiecznych postaci łuszczycy skóry. Proces chorobowy łuszczycy stawów jest uwarunkowany zaburzeniami ze strony układu odpornościowego. Charakterystyczne dla tej postaci jest zesztywnienie i stan zapalny kręgosłupa, oraz stawów krzyżowo-biodrowych. Objawami łuszczycy stawowej są ból, sztywność i obrzęk stawów. Powikłaniem mogą być deformacje stawów, upośledzenie sprawności ruchowej, czasem nawet trwałe kalectwo.
 3. Łuszczycę kropelkowa – pojawia się w postaci małych, owalnych punkcików o wielkości maksymalnie 1 cm. Ta postać choroby może być powikłaniem paciorkowcowego zapalenia gardła lub innych infekcji bakteryjnych i wirusowych. Często występuje u dzieci jako pierwszy objaw łuszczycy zwykłej. 
 4. Łuszczycę plackowatą – zmiany łuszczycowe są ułożone symetrycznie, przybierają formę dużych i zlewających się ze sobą wykwitów o czerwonym kolorze. Pokryte są srebrną łuską, która szybko się namnaża. 
 5. Łuszczycę odwróconą – pojawia się tylko w miejscach, które na co dzień zginamy – najczęściej w okolicach stawów. Zmiany przybierają formę czerwonych lub różowych, niewielkich placków z łuską. Bardzo często ta postać łuszczycy dotyczy osób starszych. 

Istnieje jeszcze kilka innych form łuszczycy skóry, jednak rzadziej spotykanych, takich jak: łuszczyca krostkowa, paznokci, wysiękowa, zastarzała, brudźcowa i brodawkujące. Choroba może przybrać nawet formę uogólnioną, czyli występować niemal na całym ciele – taki stan rzeczy nazywany jest erytrodermią łuszczycową. 

kobieta na badaniu u dermatologa

Łuszczyca – jak leczyć 

Łuszczyca jest chorobą o nie do końca poznanej etiologii, co sprawia, że nie ma możliwości jej całkowitego wyleczenia. Ze względu na nieprzewidywalny przebieg choroby, zapobieganie i leczenie łuszczycy nie należą do łatwych.  Celem leczenia jest utrzymanie chorego jak najdłużej w stanie remisji, redukcja objawów, zmniejszenie ryzyka powikłań oraz umożliwienie powrotu do aktywności życiowej i zawodowej.

 Większość przypadków leczy się wyłącznie objawowo, za pomocą maści: salicylowej, mocznikowej, solankowej (maść z chlorkiem sodu), dziegciowej  oraz cygnoliny (antraliny). Preparaty te mają działanie przeciwświądowe i znieczulające, pomagają złuszczać biało-srebrną łuskę, a jednocześnie nawilżają skórę. Dziegć oraz cygnolina są dodatkowo pomocne w redukowaniu czerwonych plam. Jednocześnie pacjenci skarżą się na nieprzyjemny zapach, uczucie lepkości, brudzenie ubrań i powodowanie podrażnienia skóry po stosowaniu wyżej wymienionych substancji, szczególnie kwasu salicylowego, dziegciu i antraliny.

W terapii stosuje się również kortykosteroidy, witaminę D3 i pochodne witaminy A. W bardzo poważnych przypadkach choroby można zastosować leczenie immunosupresyjne, a także naświetlania – fototerapię i fotochemioterapię. Czasem niezbędna jest antybiotykoterapia, a nawet hospitalizacja, jeśli więcej niż 25 proc. skóry uległo zmianom, jeśli łuszczyca towarzyszy innym chorobom lub utrudnia codzienne funkcjonowanie. 

Leczenie łuszczycy paznokci jest bardzo trudne. Pacjentom zalecane są preparaty z kortykosteroidami wraz z opatrunkiem okluzyjnym oraz kwas salicylowy z dipropionianiem betametazonu.

Co stosować na łuszczycę – leczenie domowe

W łuszczycy skóry głowy stosuje slotiony, szampony (bez drażniących substancji) i żele o działaniu keratolitycznym oraz oliwkę z kwasem salicylowym, którą można na noc wetrzeć w skórę głowy, a następnie obwiązać ręcznikiem lub folią. Do mycia ciała chorzy z łuszczycą powinni stosować emolienty, zwłaszcza w przypadku łuszczycy u niemowlaka. Chorym przynoszą ulgę  kąpiele solankowe i opalanie. Skuteczne są kąpiele w Morzu Martwym, które ma bardzo wysokie zasolenie. Osoby chorujące na łuszczycę skóry powinny unikać urazów skóry – skaleczeń i zadrapań – i utrzymywać jej odpowiednią higienę. 

W pielęgnacji skóry u osób z łuszczycą mogą być pomocne surowce naturalne takie jak:

 • oleje z ogórecznika lekarskiego, lnu zwyczajnego i czarnuszki siewnej, które zawierają kwasy omega-3 i omega-6,
 • olej z konopi stosowany miejscowo w celu natłuszczania suchej, popękanej i swędzącej skóry,
 • olej z lnicznika siewnego o wysokiej zawartości witaminy A, E oraz witamin z grupy B,
 • maść z wyciągiem z dziurawca o dużej zawartości flawonoidów,
 • aloes zwyczajny o działaniu przeciwzapalnym i antyseptycznym.

Dieta w łuszczycy

Dieta odgrywa istotną rolę w łagodzeniu objawów łuszczycy. U osób otyłych obserwuje się cięższy przebieg kliniczny łuszczycy w porównaniu do osób z prawidłową masą ciała. W badaniach przeprowadzonym przez Hsieh i wsp. wśród osób z łuszczycą, 4-tygodniowa dieta o zmniejszonej kaloryczności ograniczała podziały komórkowe o 45 proc..  Wpływ diety niskokalorycznej w leczeniu łuszczycy cyklosporyną (2,5 mg/d) obserwowano w badaniu Gisondi i wsp. Restrykcyjna dieta w połączeniu z lekiem redukowała wskaźnik PASI (psoriasis activity and severity index), który stosuje się do oceny stopnia nasilenia procesu chorobowego w łuszczycy.

Korzystny wpływ w łagodzeniu objawów łuszczycy zaobserwowano w przypadku podaży oleju rybnego oraz suplementacji kwasu eikozapentaenowego (EPA). Niektóre badania sugerują, iż wielonienasycone kwasy tłuszczowe zmniejszają dolegliwości bólowe u chorych z łuszczycą stawową oraz powodują ustępowanie objawów takich jak rumień, świąd i złuszczanie. Dieta o wysokiej zawartości warzyw i owoców, które są bogate w karotenoidy, flawonoidy, przeciwutleniacze takie jak koenzym Q10, witamina E i selen poprawia przebieg kliniczny dermatozy.

Życie z łuszczycą

Łuszczyca znacząco pogarsza jakość życia chorych, ze względu na długotrwałe, trudne i mało efektywne leczenie. Pacjenci postrzegają siebie przez pryzmat choroby jako osoby posiadające skazę, naznaczone. Towarzyszy im uczucie wstydu i winy. Łuszczyca może być przyczyną wystąpienia zaburzeń emocjonalnych, a nawet depresji. Społeczeństwo wciąż traktuje łuszczycę jako chorobę zakaźną, co dodatkowo potęguje niechęć do chorych. Przez zmiany skórne rezygnują oni z aktywności społecznej i seksualnej, uprawiania sportu. Badania wskazują, iż łuszczyca prowadzi do pogorszenia jakości życia w większym stopniu niż cukrzyca, choroba nowotworowa czy  padaczka.

Co roku, 29 października obchodzony jest dzień chorych na łuszczycę, mający za zadanie poszerzanie świadomości społeczeństwa o łuszczycy poprzez spotkania z pacjentami, prelekcje i aktywności lokalne. Chorzy mogą dzielić się między sobą doświadczeniami, aby lepiej poznać swoją chorobę i wiedzieć, że nie są ze swoimi problemami sami.

 

Bibliografia:

 1.  Reich Kristian, “Łuszczyca jako układowa choroba zapalna: implikacje dla postępowania,” Dermatologia po dyplomie, vol. 3, no. 4, pp. 4–15, 2012. 
 2. Gisondi P., del Giglio M., di Francesco V., Zamboni M., Girolomoni G. Weight loss improves the response of obese patients with moderate-tosevere chronic plaque psoriasis to low-dose cyclosporine therapy: a randomized, controlled, investigator-blinded clinical trial. Am. J. Clin. Nutr.2008; 88: 1242–1247.
 3. Hsieh E., Chai C., de Lumen B., Neese R., Hellerstein M. Dynamics of keratinocytes in vivo using 2H2O labeling: a sensitive marker of epidermal proliferation state. J. Invest. Dermatol. 2004; 123: 530–536
 4.  Nowak A., Popko M., Klimowicz A., “Preparaty pochodzenia roślinnego w pielęgnacji skóry u chorych z łuszczycą,” Postępy Fitoter., vol. 17, no. 4, pp. 332–337, 2016. 
 5. “Oświadczenie GIS w sprawie osób chorych na łuszczycę – GIS.” [Online]. Availablehttps://gis.gov.pl/wypoczynek/oswiadczenie-gis-w-sprawie-osob-chorych-na-luszczyce/?fbclid=IwAR3G28_sNlx99u4bsTeP80GueLJ245XpAcQPd_yByvbrDfSkmAiBU7qy3Y0. [Accessed: 21-Jun-2020]. 
i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Filtr przeciwsłoneczny nie tylko na plaży /istock

Filtr przeciwsłoneczny nie tylko na plaży. Stosuj go także w mieście

Pandemia pogorszyła sytuację chorych na łuszczycę. Ruszyła bezpłatna infolinia, dzięki której mogą otrzymać wsparcie

Pandemia pogorszyła sytuację chorych na łuszczycę. Ruszyła bezpłatna infolinia, dzięki której mogą otrzymać wsparcie

opalanie po covid-19/

Osoby zaszczepione przeciw COVID-19 i ozdrowieńcy powinni uważać z opalaniem – uczulają włoscy lekarze

objawy dermatologicznie w przebiegu COVID

Zakażenie koronawirusem może dawać objawy dermatologiczne. „Palce covidowe” to dopiero początek

Paulina Łopatniuk

Paulina Łopatniuk, patomorfolożka: Wszystko, co żywe, może nowotworzyć

Piodermia zgorzelinowa – przyczyny, objawy, leczenie

Ziarniniak obrączkowaty – przyczyny, objawy, rokowania, leczenie

Choroba Dariera – przyczyny, objawy, diagnostyka, leczenie

Czyrak gromadny – co to jest, objawy, leczenie, powikłania

Rybia łuska - leczenie choroby nabytej i wrodzonej

Rybia łuska – leczenie choroby. Rybia łuska arlekinowa u dzieci

Tatuaż

Wszystko o tatuażach. Co musisz wiedzieć?

wirus HPV w 3D

Kurzajka – czym jest i jak się jej pozbyć? Jak wygląda leczenie?

Naczyniak - czym jest?

Naczyniaki, czyli łagodne nowotwory: rodzaje, objawy i leczenie

Wymrażanie kurzajek – czy preparaty są skuteczne?

Wymrażanie kurzajek – czy preparaty są skuteczne?

Świerzbiączka - objawy i przyczyny

Świerzbiączka – objawy i przyczyny

Elektrokoagulacja - kiedy wykonujemy zabieg i jakie daje efekty?

Elektrokoagulacja – kiedy wykonujemy zabieg i jakie daje efekty?

dziecko na łace

Mięczak zakaźny jest łagodny, ale podstępny. „Nie da się go wyleczyć na jednej wizycie” – mówi dermatolog

Brodawki łojotokowe - czym są i jak je leczyć?

Brodawki łojotokowe – czym są i jak je leczyć?

Afty u dzieci - przyczyny i leczenie

Afty u dzieci – przyczyny i leczenie

kobieta w wannie

Rogowacenie mieszkowe. Przyczyny, objawy i sposoby leczenia

Tolerancja kosmetyków pielęgnacyjnych u dzieci. Co oznacza, że emolient powoduje uczucie pieczenia? Tłumaczy dermatolożka

tatuaż

Tatuaż – co powinnaś wiedzieć, zanim się na niego zdecydujesz? Dermatolożka o przeciwwskazaniach i ewentualnym ryzyku

dziewczyna z zasłoniętą twarzą

Masz trądzik różowaty, ale pielęgnacja jest dla ciebie ciągłym wyzwaniem? Dermatolożka podpowiada, czego powinnaś unikać

Masz cerę naczynkową? Zobacz, dlaczego fotoprotekcja jest dla ciebie tak ważna! Ostrzegają dermatolożki z Dermatolook

Najpopularniejsze

Para na kanapie

Seks analny – co to jest i jakie są najlepsze pozycje analne?

Ból trzustki - kobieta trzymająca się za brzuch

Ból trzustki – jak boli trzustka i jak odróżnić ból trzustki od bólu żołądka?

Kobieta

O czym świadczy ból pod łopatką? Charakter bólu, objawy i możliwe sposoby leczenia

Masturbacja może być jeszcze przyjemniejsza. Poznaj sposoby masturbacji

Płatki kwiatków na otwartej dłoni

Zastrzał – 7 domowych sposobów jak sobie z nim poradzić

„Każdy orgazm jest czymś pięknym, jednak ten rodzaj orgazmu jest wyjątkowy”. Seksuolożka o kobiecym wytrysku

Objawy odstawienia alkoholu. Jakie są korzyści z niepicia alkoholu?

przeziębiona kobieta

Żółty katar – objaw infekcji, którą trzeba leczyć. Jak pomóc dziecku a jak dorosłemu?

MCH – co to, podwyższone i poniżej normy. MCH w morfologii

Torbiel - twarz kobiety z widocznymi krostkami

Torbiel – czym jest, gdzie występuje i czy jest groźna dla zdrowia?

Co oznacza drętwienie rąk w nocy i podczas snu?

Co oznacza drętwienie rąk w nocy i podczas snu?

Orgazm - jak go osiągnąć? 10 sposobów na lepszy orgazm

Orgazm – jak go osiągnąć? 10 sposobów na lepszy orgazm

5 rzeczy, które mężczyźni uwielbiają w łóżku

5 rzeczy, które mężczyźni uwielbiają w łóżku

Kiedy występuje niskie ciśnienie i wysoki puls?

Niskie ciśnienie i wysoki puls – kiedy występują? Co to oznacza?

kobieta pijąca zioła

Naturalne odrobaczanie. Czy naprawdę wszyscy mamy pasożyty?

Badanie krwi AST - co to jest i jak interpretować wyniki?

Badanie krwi AST – co to jest i jak interpretować wyniki?